Skip to content

Voynichův rukopis: O čem vlastně vypráví?

Záhadných historických šifer je po světě celá řada. Tzv. Voynichův rukopis ale přece jen vyniká. Ani po desetiletích moderního zkoumání stále nevíme, co se v něm píše.

Na počátku 20. století jsou historické lokality v Evropě oblíbenými cíli lovců pokladů a sběratelů unikátních artefaktů a starožitností. Jedním z nich je i polský sběratel Wilfrid Michael Voynich, který v roce 1912 nachází v jednom italském klášteře zvláštní rukopis napsaný neznámým jazykem.

Zjišťuje, že text byl v roce 1585 prodán rakouskému císaři Rudolfu II. anglickým alchymistou a okultistou Johnem Dee. Kde ho mohl získat on, ale nevíme.

Po staletí je rukopis předmětem zájmu badatelů z celého světa. Ve spisu rozděleném na astronomickou, botanickou, biologickou, kosmologickou a farmakologickou část můžeme najít nejen neznámé písmo a mnohá vyobrazení rostlin, ale i malby koupajících se nymf v nádobách pospojovaných trubkami, astronomické symboly, náčrtky a mapy.

Wilfrid Voynich

Dílo Aztéků?

Teorií vysvětlujících záhadu existuje mnoho. Podle jedné z nich je rukopis psán enochiánštinou – jazykem andělů a má neznámý mystický původ. Jiní badatelé zase věří, že dílo vzniklo v pozdním středověku v Asii a teorie badatele Arthura Tuckera zkoumá možnost, že je rukopis psaný jazykem nahuatl, který používali středoameričtí Aztékové.

Kresby některých rostlin v rukopise podle něj odpovídají těm, které tehdy rostly ve střední a jižní Americe.

Jenže prozatím ani pro toto tvrzení nejsou důkazy. Mnozí experti se proto přiklánějí k poslední velmi rozšířené hypotéze. Totiž, že text sepsal a zašifroval anglický filosof Roger Bacon a že je jakýmsi jeho vědeckým deníkem, který pojednává o základních otázkách života a vesmíru.

Dokazuje prý, že měl Bacon nevídané znalosti různých přístrojů, medicínských postupů či vesmírných těles. Je snad Voynichův rukopis dokladem geniality této neobyčejné osobnosti?

O čem rukopis rozpráví?
Foto: news.nationalgeographic.com, www.gizmodo.com.au, ciphermysteries.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …