Domů     Vojtěch Lanna: Jak vltavský pantáta ovládne námořní dopravu v Čechách
Vojtěch Lanna: Jak vltavský pantáta ovládne námořní dopravu v Čechách
18.12.2020

Zlatý věk českého a rakouského průmyslu právě přichází. Monopol na průmyslový rozvoj v oblasti lodní dopravy si pro sebe uzme původně rakouský rod Lannů. Splavnění Vltavy, Labe, Lužnice a Nežárky, budování mostů a přístavů, to vše je dílem jednoho člověka. Vltavského „pantáty“ Vojtěcha Lanny.

Obchodník Vojtěch Lanna (1805–1866) měl k práci v loďařském průmyslu blízko odjakživa, jeho rod totiž přišel do oblasti Českobudějovicka až z rakouské Solné komory.

V této lokalitě poblíž Halštatu se těžila sůl už od dávných dob Keltů a jsou to právě Lannové, kteří zejména se solí čile obchodovali. Jako první zamířil do Budějovic loďmistr Tadeáš Lanna (1772–1828), který řemeslo „zdědil“ po svém otci.

Jeho žena mu malého Vojtěcha porodila přímo v českobudějovické loděnici. Vojtěch se jako chlapec motal mezi lodníky a tesaři a pozoroval, jak se staví lodě a obchoduje se se solí.

Ve svých patnácti podnikl plavbu po Vltavě do Prahy, kde poté zakotvil na polytechnickém učilišti. Jak už to tak u velikánů v oblasti průmyslu, obchodu a vědy bývá, se svým profesorem si vůbec nerozuměl a ze školy předčasně odešel.

Vrátil se k otci, který jej učil sám. Ne vědám, ale kormidlování, obchodu a stavbě lodí. Proto už ve svých dvaceti dokázal vybudovat vlastníma rukama první vor.

Vojtěch Lanna (vlevo) se svou rodinou
Vojtěch Lanna (vlevo) se svou rodinou

Bez regulace toků žádné parníky

Pracovitá rodina přepravovala především sůl dováženou z Rakouska a také jihočeskou tuhu. Zboží se plavilo přes Vltavu po Labi až do centra námořního obchodu, německého Hamburku.

Co na tom, že Lannové museli čas od času poskytnout nějaký ten úplatek v podobě českého piva celníkům, obchod zkrátka musel vynášet. A vynášel. Průmyslová revoluce podnikání přála.

Vojtěch však po smrti svého otce musel zaopatřit i matku a své čtyři malé sourozence. Možná to jej ale motivovalo, aby rodinný podnik dál rozvíjel. Získal titul loďmistra a v podstatě si držel monopol na vltavský obchod se solí.

Aby byl obchod jednodušší, Lanna se pustil do prací na zlepšení splavnosti řek, po nichž se plavilo jeho zboží. Modernizací prošla koryta Vltavy, Labe, Lužnice, Nežárky i Blanice.

Nebýt této regulace řek, jen těžko by došlo k rozvoji paroplavby v českých zemích. Německé lodě poté vzaly Labe útokem.

Lannův rodný dům
Lannův rodný dům

Promyšlená logistika

První český parník Bohemia sice Lannové nevyrobili, na výrobě a provozování dalších se už ale podíleli. Dá se říct, že postupem času rodina disponovala celou flotilou prvních parníků.

Ve chvíli, kdy již Lannové měli bezpečnou převahu na vodě, se rozhodli vydat se i na souš. Vojtěch Lanna totiž brzy pochopil, že je v jeho zájmu zasadit se o prodloužení koněspřežky vedoucí z rakouského Lince.

Ne náhodou úspěšně protlačil dráhu do míst, kde se nacházely sklady jeho firmy. Logistiku zvládal Lanna zkrátka výtečně.

A nejen ji. Pustil se i do průmyslu těžařského. Dravého a inteligentního podnikatele si nemohl nevšimnout místodržící v Čechách, arcivévoda Štěpán Habsbursko-Lotrinský (1817–1867).

„Lanna jest v jedné osobě statkářem, podnikatelem, vodohospodářem, inženýrem, stavitelem, obchodníkem i loďařem… a také dobrodincem mnoha tisíc lidí, s nimiž nejedná jako s pouhou pracovní silou, ale jako otec,“ vychválil Vojtěcha vzdělaný a progresivní politik.

Mapa Vltavy u Karlína kolem roku 1910
Mapa Vltavy u Karlína kolem roku 1910

Nejvíc pecí má Lanna

Nezastavitelný Lanna šel dál a od 50. let se vážně zajímal o kladenské hutě. Dobře si byl vědom významu železa a uhlí ve zlatém století průmyslu.

Založil proto Vojtěšskou huť, v jejímž areálu byla v roce 1855 poprvé zapálená první vysoká pec na spalování koksu v Čechách. V roce 1857 do Lannova portfolia přibyla Pražská železářská společnost.

Šlo o krok, který Vojtěcha zavedl na nějaký čas do centra průmyslové revoluce, do Anglie, kde načerpal další potřebné znalosti v oboru. Ty mu posloužily pro výstavbu ambiciózní Buštěhradské dráhy, kterou zaštiťovala Buštěhradská železniční společnost.

Trasa spojovala Kladno a Kralupy nad Vltavou. Cílová stanice samozřejmě nebyla zvolena náhodou, v kralupských docích totiž Lannové mohli naložit uhlí na lodě a dopravit ho po řece, kam bude libo.

Vojtěšská huť se zatím dál úspěšně rozvíjela a jen do roku 1861 v ní bylo vystaveno dalších pět vysokých pecí, což z ní učinilo největší vysokopecní provozovnu v celém rakouském mocnářství.

Moc a slávu areálu degradovali v roce 1946 znárodněním a přejmenováním hutě na „Koněv“ komunisté. Provoz pecí byl zastaven v roce 1976, odkdy začal areál nezastavitelně chátrat. Zbylá tři torza vápenných pecí jsou dnes kulturní památkou.

Doprava soli na koněspřežce z Lince do Českých Budějovic
Doprava soli na koněspřežce z Lince do Českých Budějovic

Mlýn u Vltavy

Co dalšího zbylo po jednom z nejvýznamnějších představitelů rodiny Lannů? Zaměříme-li se na parníky, musíme si nejprve uvědomit, že Lannové své pracně vyrobené říční dopravní prostředky pojmenovávali pouze čísly.

Parník Lanna 2 se dochoval až do dnešních dnů díky zásluze manželů „renovátorů“ Achsových. Ti starý parník objevili ve vyhořelé garáži a během dvanácti let kompletně zrenovovali.

Loď, která byla po roce 1953 vyřazena z provozu, ještě určitý čas fungovala jako přívoz (a pojízdná prodejna) na slapské přehradě pod jménem Rabyně.

Dnes se mohou turisté svézt drobnou loďkou Vojtěch Lanna Junior, která na Lannovy parníky odkazuje, v úseku České Budějovice až Purkarec. Právě v Českých Budějovicích působil zpočátku Lanna nejintenzivněji.

Založil tu spořitelnu, otevřel zde první řemeslnicko-průmyslovou výstavu a vystavěl tu také sušárnu lnu. Po přesídlení do Prahy Lanna štědře daroval pozemek pro výstavbu pražského sirotčince.

V Praze po něm navíc zůstalo Masarykovo nádraží, dílčí železniční stavby mezi Prahou a Podmokly, trať z Prahy do Plzně nebo rekonstruovaná dominanta levého břehu Vltavy, Petržílkovský mlýn.

Lannova firma se podílela i na železniční trati mezi Pardubicemi a Libercem a také mezi Turnovem a Kralupy.

Plavidla firmy Lanna: vlečný parník Lanna 3 s nákladním člunem a bagrem na Labi v Nymburku
Plavidla firmy Lanna: vlečný parník Lanna 3 s nákladním člunem a bagrem na Labi v Nymburku

Až moc práce

Neuvěřitelný zápřah Vojtěcha Lanny si nakonec vybral svou daň. Podnikání a osobní působení v tolika odvětvích způsobily, že Lannovi po krátkém pobytu ve Vídni začaly docházet síly. Snad z důvodu přepracování zemřel 15. ledna 1866 v Praze na srdeční slabost.

Rodinné žezlo tak přebral Vojtěch junior. Kvůli tomu, aby to zvládl, absolvoval mnoho cest „na zkušenou“ do zahraničí. Příprava se mu vyplatila a z Lannů se za jeho života stala nejen podnikatelská, ale i politická elita.

A firma Lanna ASS přes veškeré další peripetie fungovala až do roku 1948, kdy ji ukradli komunisté.

Foto: Shutterstock, Wikimedia
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz