Skip to content

Víte kolik stojí 3D tisk a co vše jde vytisknout?

Tento článek je reklamním sdělením

Technologie 3D tisku je v moderní době hodně využívaná. K tisku 3D objektu dochází podle programované předlohy za použití vhodného materiálu, většinou určitého druhu plastu.

Nejdříve se navrhne v programu 3D model podle vašich představ, můžete si ho vytvořit zcela sami nebo stačí stáhnout 3D model z online knihovny. 3D tisk funguje většinou na principu tzv. vrstvení, jednotlivé vrstvy materiálu se na sebe postupně přidávají. Tato metoda tisku je šetrná k životnímu prostředí a tvoří se minimální množství odpadu.

Příprava na tisk probíhá ve speciálních programech.

Pokud si myslíte, že 3D tisk je dobrý na vytváření jen malých plastových předmětů, tak jste na omylu. V současné době je 3D tisk tak zdokonalen, že se touto technikou staví dokonce i reálné budovy. Je zde potřeba několikametrových 3D tiskáren, které využívají cementového materiálu s příměsí skelných vláken a recyklované stavební sutě. Netrvá to ani tak dlouho, základy domu jsou hotovy za pár dní, co však zabere větší množství času, jsou vodovodní a elektrické rozvody, střecha, dveře či okna. Není problémem vytisknout i stavby neobvyklého tvaru a neomezovat se tak jen na přímé linie. Architektům se v tomto směru meze nekladou. V průběhu 3D tisku lze měnit stavební materiál, barvy a vlastnosti tisku na základě jednotlivých konstrukcí. V Číně a Dubaji jsou 3D tiskem postaveny i několikapatrové budovy.

blank
Vytisknete vše, třeba hračky nebo dekorace.

3D tisku se využívá v různých odvětvích
Nyní se s technologií 3D tisku můžeme setkat v řadě průmyslových odvětvích. Využívá se ho např. při tvorbě různých modelů pro prezentační účely. V architektuře se tisknou modely navrhnutých staveb, podle kterých pak vznikají reálné budovy. Ve strojírenském průmyslu je hojné využití této technologie, např. při návrhu převodovky, obecně při malosériové výrobě, tisku různých prototypů a náhradních dílů a součástek. Je zde zahrnut i letecký a automobilový průmysl.

V lékařských oborech se 3D tisk využívá hlavně na tisk různých kostních implantátů, protéz, naslouchadel a anatomických modelů. Diskutuje se i o tisku celých orgánů, ty však ještě nejsou schopny nahradit jejich reálné funkce, proto se uvažuje o tisku z živého materiálu. V elektronickém průmyslu slouží na výrobu různých součástek (spoje, transformátory, konektory atd.). V gastronomii se využívá tiskárna ChefJet na tisk nejrůznějších cukrových dekorací. 3D modelů se také hojně využívá ve školství na výrobu různých učebních pomůcek a modelů, např. v chemii na tisk 3D molekul. Neustále se nalézají nová odvětví, která tuto techniku využívají.

blank
3D tisk otevírá výrobcům všech oborů nové možnosti.

Jaká je cena 3D tisku?
Cena zakázky záleží na několika faktorech. Většinou se dá vypočítat na základě množství použitého materiálu, přesnosti tisku, a doby samotného tisku. Doporučujeme zakázkový 3D tisk Olomouc, kde dostane každá zakázka cenu na míru podle požadavků zákazníka. Hotovou zakázku pošlou po celé ČR.

blank
Materiál do 3D tiskárny

Pokud nechcete objednat jen jeden vytisknutý předmět, ale tisknout si objekty sami doma, můžete si zakoupit vlastní stolní 3D tiskárnu. Není to však úplně levná záležitost, ceny tiskáren se pohybují od zhruba 5 000 Kč, ty dražší stojí třeba i více než 200 000 Kč. Je potřeba si takovou koupi rozmyslet, a určit si jestli si chcete pořídit pouze hobby tiskárnu určenou spíš pro kutily nebo směřujete spíš k profesionálním tiskárnám. Záleží co budete chtít tisknout a jak často plánujete tiskárnu využívat. Pokud budete chtít tisknout i větší objekty v dobré kvalitě a třeba i z pevnějších materiálů jako je ABS, cena samozřejmě poroste nahoru. Materiál do 3D tiskáren stojí od cca 369 Kč,- ale může stát i 2 000 Kč,-. U většiny materiálů se vejdete do 900 Kč,-. Můžeme doporučit e-shop 3dtiskni.cz  se zakázkovým 3D tiskem.

Foto: Archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho nezodpovězených otázek
enigmaplus.cz

Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho...

Psal se rok 2013 a tehdy...
Bylo to nečekané setkání
skutecnepribehy.cz

Bylo to nečekané setkání

S Veronikou jsme byly...
Rozbije herečce rodinu manželova tajná milenka?
nasehvezdy.cz

Rozbije herečce rodinu...

Manželství MICHAELY TOMEŠOVÉ...
Našla konečně novou lásku?
nasehvezdy.cz

Našla konečně novou lásku?

Letos na podzim to budou...
Chutě světa v Galerii Vaňkovka. Do Brna míří putovní festival jídla Yummy Yummy
epochanacestach.cz

Chutě světa v Galerii Vaňkovka....

Napříč všemi...
Energetický nápoj z jogurtu
panidomu.cz

Energetický nápoj z jogurtu

Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy!...
Chládek i teplo s čistým vzduchem
rezidenceonline.cz

Chládek i teplo s čistým...

Při výběru domácí klimatizace se nabízí zásadní...
Bratwurst: Grilování s vůní kvalitní klobásky
tisicereceptu.cz

Bratwurst: Grilování s vůní...

Grilovací sezóna je už zahájena a vy usilovně přemýšlíte,...
V nově otevřené vranovské restauraci Buď Laska se mluví ukrajinsky
iluxus.cz

V nově otevřené vranovské...

Autentickou ukrajinskou kuchyni v moderním...
Lékaři a lékařky z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků
epochalnisvet.cz

Lékaři a lékařky z Ukrajiny...

Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka...
Záhada mrtvých dvojčat
enigmaplus.cz

Záhada mrtvých dvojčat

V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který...
Jdou dohromady videohry a vyšší inteligence?
21stoleti.cz

Jdou dohromady videohry a...

„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato...