Skip to content

Víme, jak chutná 170 let staré šampaňské!

Začne zrát za vlády posledního francouzského krále. Pak se ztratí v temnotě, chladu a tlaku 50metrové hloubky Baltského moře. Před pěti lety potápěči poblíž Ålandských ostrovů mezi Švédskem a Finskem vylovili 168 lahví 170 let starého šampaňského.

Jak chutnalo?

Díky stálé teplotě na dně moře 2–4 stupně Celsia neobyčejně zachovale, skoro neperlivě a mimořádně sladce. Profesor biochemie Philippe Jeandet dostane malé množství šampaňského na analýzu a jako bonus 10 kapek na jazyk.

„Mělo chuť tabáku a kůže. Ta chuť vydržela asi tři hodiny.“

š (1)
Láhve Veuve Clicquot objvené na dně teď leží ve speciálních chladících boxech na tajném místě.

Sladký život prapředků

Šampaňské je značky Veuve Clicquot. Ve srovnání s dnešními produkty jde o enormně sladkou záležitost. „Dokonce sladší než většina současných dezertních vín a sladší než Coca-Cola…“ říká enolog Andrew Waterhouse z Kalifornské univerzity.

Zatímco moderní brut obsahuje 6–8 gramů cukru na litr a Coca-Cola 110 gramů, tak šampaňské z Baltu závratných 150 gramů na litr!

š (3)
Vrak s cenným nákladem objeví potápěč Christian Ekström.

Olovo, železo, arsen

Naopak hodnoty bublinek (CO2) byly pod normou (asi 2 gramy), zatímco dnes běžně obsahují kolem 11 gramů na litr. Pravděpodobně vyprchaly přes korek. Tím nejdůležitějším zjištěním zůstává, že staré šampaňské se prakticky a chemicky shoduje s dnešním.

Some of the bottles already went up for auction
Jedna láhev starého šampaňského se vydražila za 800 tisíc..

Láhev za 800 tisíc

Vědci zároveň zjistí stopy olova i železa, pravděpodobně ze sudů, a také soli arsenu, které tehdy vinaři mohli používat jako prostředek na vinice proti škůdcům. Veuve Clicquot dnes stojí necelých 1 000 korun, to za šampaňské z roku 1840 jakýsi zájemce ze Singapuru zaplatil při dražbě 800 000 korun.

Foto: Reuters / Ho, DW.DE, blog
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články