Skip to content

Na bolívijském hřbitově vlaků reznou pozůstatky megalomanských snů!

Jen pár kilometrů od malého bolivijského městečka Uyuni, ve výšce více než 3500 metrů nad mořem, jakoby čas rezignoval na svůj úděl a zastavil se v dobách, kdy se po místních vyprahlých pláních proháněli Butch Cassidy a Sundance Kid.

Pod nánosy rzi a soli tu odpočívají historické parní lokomotivy, vagony nebo chátrající torza celých nákladních vlaků jako kovoví pohrobci megalomanských snů o vybudování velké železniční sítě. Těch se v druhé polovině 19.

století chytne tehdejší bolivijská hlava státu Aniceto Arce Ruiz (1824–1906). Stavba trasy mající propojit jižní Bolívii s pobřežím Pacifiku u přístavu Antofagasta odstartuje v roce 1888 a za čtyři roky už po ní jezdí lokomotivy s nákladem.

Ta definitivně poslední se po zdejších kolejích prožene v roce 1940. Vyčerpaná ložiska, pohraniční spory a ozbrojené konflikty se sousedním Chile odsoudí parní stroje k osamělému životu v drsné polopoušti, kterou dnes zkrápí svými slzami milovníci mašinek z celého světa.

Pohnutým zrakem zkoumají zrezavělé ruiny, peroucí se s větrem, sluncem, ale i vandaly a sběrači kovů, kteří očesávají historické relikvie jako zralá jablka.

Foto: altitudeadventures.com.bo, Video: YouTube
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …