Záhadné šifry, okamžiky před smrtí či dílo domnělého vraha společně tvoří pětici nejzáhadnějších videí, která kolují na internetu a vyvolávají celou řadu otázek. Kdo je jejich autorem? Co nebo kdo se skrývá v záběru či mimo něj? Pátrání po odpovědích mnohdy odkrývá mrazivé skutečnosti!
Od roku 2013 na svůj YouTube kanál uživatel jménem Webdriver torso nahrál už stovky kryptických videí. Formát je obvykle stejný. Modré a červené obdélníky se pohybují po obrazovce doprovázené pípáním o různých tónech.
Videa jsou dlouhá nejčastěji jen několik vteřin a jejich názvy, například „tmpWnNr1Q“ či „tmpGMtzp8“ jsou možná další šifrou, nebo naopak klíčem. Kdo videa vytváří a proč, zůstává záhadou. Podle všeho ale nedělá nic jiného.
Nová videa se totiž objevují nejčastěji v rozmezí 1-15 minut. Kanál nikdy nespí déle než hodinu. Objevilo se na něm již kolem půl milionu videí a stále přibývají. Na seznamu se vyskytlo také několik zcela neobvyklých nahrávek.
Jedna z nich například zabírá osvětlenou Eiffelovu věž, a když se v poslední vteřině kamera skloní, dostane se do záběru také facebookový profil autora. Jeho jméno se ale zjistit nepodaří. Stejně jako nikdo nedokáže rozluštit nahraná videa. Komu jsou vlastně určena?
https://www.youtube.com/watch?v=k4-OkBNtJkw
Objevují se spekulace, že by mohlo jít o moderní obdobu mysteriózních radiových stanic, které přenášejí zprávy špionům. V tomto případě by tajné šifry byly vysílány prostřednictvím YouTube kanálu. Možná prý jde o nábor nových adeptů.
Spekulace pak rázně utnula společnost Google, která prohlašuje, že realita za tajemným účtem Webdriver Torso je mnohem prozaičtější. Údajně jde o jeden z mnoha zkušebních kanálů YouTube, na nichž se testuje kvalita nahrávaných videí.
Ony obdélníky a tóny jsou prý jen náhodnou změtí a neukrývají žádné šifry. Tomu se ale mnozí zdráhají uvěřit, neboť v několika videích se prý šifra, kterou pár nadšenců dokázalo rozkódovat, skutečně vyskytuje. Náhoda, nebo záměr?
Ani samotná společnost Google není bez poskvrny. Je totiž známá tím, že shromažďuje data uživatelů. Kdo jiný by mohl mít k dispozici víc informací než špionážní organizace? Největší internetový vyhledávač zřejmě zná odpověď.