Novinka v ČR, venkovní větrný tunel, vytváří ovladatelný proud vzduchu. Dokáže naprosto věrně simulovat volný pád, aniž byste museli absolvovat seskok padákem. Pojďte se o tomto fenoménu dozvědět více.
Technický vynález ve jménu vědy
Předchůdci větrného tunelu pochází už z období 18. století. Opravdu průlomový byl však až aerodynamický tunel postavený Gustavem Eiffelem v roce 1909 – jeho neúnavné testování stanovilo nová měřítka pro letecký výzkum.
Moderní větrné tunely slouží nejen pro výzkum letadel, ale také automobilů. Využití mají také u sportovního vybavení, jako jsou golfové míčky, boby, cyklistické přilby a podobně. Prostě všude tam, kde je potřeba testovat a zlepšovat aerodynamické vlastnosti.
Od vědy k adrenalinu dostupného všem
Když takový aerodynamický tunel postavíte vertikálně, máte skvělou šanci zažít volný pád bez nutnosti skákat z letadla. K prvnímu takovému letu došlo v roce 1964, ale ještě pár let trvalo, než se z toho stala komerční zábava.
Až roku 1979 vznikl v Kanadě první tunel výhradně pro zábavu. Úspěch to mělo ohromný a tunely se začaly objevovat po celém světě.
Bylo však potřeba vyladit dostatečnou rychlost větru, která unese dospěláka, snížit hlučnost a také se postarat o to, aby zážitek byl maximálně bezpečný. Dnešní tunely všechno tohle splňují a obavy tak můžete nechat doma.
V Česku větrný tunel navštívíte hned ve třech lokalitách – v Praze, Brně nebo Ostravě.
Právě tam máte šanci zažít vzdušný adrenalin v prvním outdoorovém větrném tunelu v Česku, který sem přivezla největší česko-slovenská zážitkovka Adrop.cz. Další lokality pro příští roky jsou v jednání.
Jak takový let ve větrném tunelu vypadá a pro koho je vhodný?
Větrný tunel funguje na principu vytváření silného proudu vzduchu za pomoci ventilátorů tak, aby byl schopný nadzvednout a udržet lidské tělo ve vzduchu – právě tím simuluje zážitek z volného pádu.
Síla větru je potřeba opravdu pořádná, fičí to v něm rychlostí až 287 km/h. Rychlost je variabilní a přizpůsobuje se letci a jeho hmotnosti.
Aby vás to neodfouklo neznámo kam, je tunel ohraničený plexisklem, které vede směr vzduchu a také umožňuje ostatním vidět, jak vám to v letové komoře jde.
Zalétat si mohou dobrodruzi od 6 do 99 let. Kdybyste se cítili ve formě i po stovce, zkusit si to po domluvě můžete i tak. Stopkou jsou jen problémy se zády a rameny, případně jiné poúrazové stavy nebo srdeční problémy.
Na místě si zapůjčíte všechny potřebnosti od kombinézy po brýle a helmu. Než skočíte do letové komory, proškolí vás instruktor, jak se uvnitř chovat a jak komunikovat, když se neuslyšíte. Pak už zbývá položit se na vzduchový polštář a užít si volný pád.
Jednotlivé vstupy jsou po 1,5 minutě (volný pád z letadla trvá jen okolo 40 po 60 sekund) a můžete si jich užít klidně několik za sebou.
Tak kdy a kde venkovní větrný tunel vyzkoušíte?