Domů     Věští zvířata smrt?
Věští zvířata smrt?
28.3.2023

Naši předci používali zvířata nejen jako zdroj obživy, ale i jako mimořádně schopné věštce. Ze všeho nejlépe zvířata dokázala předvídat neštěstí a příchod obávané zubaté.

Na část těchto schopností dává odpovědi věda. Lékaři například používají zvířata  k diagnostice rakoviny. A jsou velmi úspěšní. To hlavně díky extrémně vyvinutým smyslům zvířat – zejména díky čichu.

Ale část zvířecích instinktů zůstává zakryta rouškou temného tajemství. Komunikují snad zvířata se záhrobím? Ví náš pes jistě to, co my raději ani vědět nechceme?

Smrtonosný Oscar

Mimořádnou schopnost vycítit blížící se skon mají kočky. Personál hospicu v americkém městě Providence například věděl jistě, že ten pacient, ke komu si na postel sedl místní nalezenec, kocour Oscar, už se pomalu vydává na cestu na druhý břeh.

Zbývalo pár hodin na to, aby personál přivolal rodinu k poslednímu rozloučení. Podle personálu nemocnice se údajně kocour nikdy nespletl a zubatou přešlapující za dveřmi vycítil s neochvějnou jistotou.

Mohl snad cítit určité biochemické reakce, které se v těle před skonem rozbíhají? Nebo je vysvětlení o něco méně uchopitelné? Komunikoval snad se záhrobím, nebo byl sám nadán tak, že dokázal věštit smrt?

Kočkám připisovali magické schopnosti už ve starém Egyptě. FOTO: Katharina Surhoff / Creative Commons / GFDL
Kočkám připisovali magické schopnosti už ve starém Egyptě. FOTO: Katharina Surhoff / Creative Commons / GFDL

Kočky ochranářky

Kočky jsou považovány za magické tvory odedávna. Ne nadarmo se jimi prý rády obklopovaly čarodějnice a vůbec všichni lidé nadaní nadpřirozenými schopnostmi. Spousta lidí i dnes raději zařadí zpátečku, pokud přeběhne přes cestu černá kočka.

Je známé, že kočky například přesně vytuší negativní zóny v bytě nebo v domě – a co víc, mají právě tato místa ve značné oblibě. Ne ale proto, že by sama byla stvořeními tolik ďábelskými, ale proto, že mají moc tato místa od negativní energie pročišťovat. Snaží se lidi takto chránit před zlou mocí nadpřirozených sil?

Mají kočky schopnost telepatie?

Američtí vědci se dokonce věnovali výzkumu telepatických schopností koček. Umístili koťata do bludiště a nechali je projít ho nejprve na vlastní pěst. Koťatům cesta na druhou stranu trvala dlouho a udělala mnoho chyb.

Poté odborníci jiné skupině koťat v duchu radili, kterou cestou se dát. Koťata, která dostávala ony nevyslovené povely, si vedla nesrovnatelně lépe.

Znamená to snad, že mají kočky schopnost telepatie, která nějak souvisí s jejich schopnostmi předpovídat lidskou smrt?

Psi vyjí na smrt

Za další spolehlivé věštce smrti jsou mnohými považováni psi. Naši předci vodili psa k lůžku těžce nemocného. Pokud projevoval radost, olizoval člověku ruku a snažil se ho povzbudit a potěšit, člověk se uzdravil.

Pokud si pes sedl k lůžku nebo k oknu nemocného a začal táhle a smutně výt, rodina mohla chystat pohřeb. Je popsáno mnoho případů, kdy pes prokázal podobné schopnosti i na dálku.

Psi vojáků sloužících daleko od vlasti prý často vycítí pánovu smrt hned v její moment, lehnou si, kňučí a vyjí, odmítají žrádlo a naplní tak rodinu obavami ještě mnohem dříve, než přijde smutný telefonát nebo telegram.

Hodina smrti a počátek psova neklidu se v mnohých případech shodují. Stejně se často projevují pejsci starých lidí, jejichž páníčci tráví své poslední dny v nemocnici nebo domově, kam si psího miláčka vzít nemohli.

Psi umějí vycítit náladu člověka. FOTO: Perhols / Creative Commons / CC BY 2.5
Psi umějí vycítit náladu člověka. FOTO: Perhols / Creative Commons / CC BY 2.5

Pes se staral o umírající

Podobný případ jako u kocoura Oscara je popsán i u knírače Scampa z domova důchodců v Ohiu. I on přicházel k lidem, kterým už na tomto světě nebylo pomoci, aby je trpělivě provázel umíráním.

Štěkal pouze tehdy, pokud bylo něco špatně – pacient něco potřeboval od personálu nebo trpěl příliš velkou bolestí, které by bylo možno ulevit – ale pokud byl odchod pacienta pokojný, pouze trpělivě a tiše ležel v jeho blízkosti a neodešel, dokud nebylo po všem.

Vracela se k mazlíčkům mrtvá žena?

Podle mnohých indicií tedy psi i kočky dokážou komunikovat se záhrobím. Kniha Tails of the Afterlife od Peggy Schmidtové z roku 2009 zaznamenává několik případů, z nichž přejíždí mráz po zádech.

Píše se zde například o ženě jménem Del Johnsenová, která zemřela a nechala po sobě sedm truchlících psů a šest koček. Její rodina byla nezvratně přesvědčena, že své mazlíčky mrtvá žena denně navštěvuje.

Zvířata se najednou pravidelně shromažďovala na jednom místě a projevovala radost. Psi vrtěli ocasem, vyskakovali na neviditelnou postavu, kočky se o kohosi otíraly, vrněly a lísaly se s vyklenutým hřbetem.

Všechny zvířecí oči směřovaly na jedno místo nahoru do prázdna. Dívaly se do neviditelné mrtvé tváře?

Rupert Sheldrake zkoumal propojení psa a jeho pána. FOTO: Zereshk / Creative Commons / CC BY 3.0
Rupert Sheldrake zkoumal propojení psa a jeho pána. FOTO: Zereshk / Creative Commons / CC BY 3.0

Trvá pouto lásky i po smrti?

Autor Rupert Sheldrake napsal v roce 2011 knihu o propojení psů a jejich páníčků, které je mimo chápání současné vědy. Zná to asi každý pejskař.

Váš pes nemůže vědět, kdy přesně přijdete domů, ale přesto vaše žena tvrdí, že už v době, kdy jste teprve vystupoval z autobusu na desítky metrů vzdálené zastávce, už projevoval radost a motal se u dveří.

Proč by tedy toto pouto nemohlo trvat i po smrti, pokud připustíme, že o možném posmrtném životě víme stále příliš málo? V to, že psi vycítí přítomnost duchů, energií nebo entit z jiného světa, věří i badatel a zvířecí psycholog Marti Miller.

Popisuje další případ, se kterým se asi každý majitel občas setká – pes zuřivě štěká, případně se i klepe strachy, a upírá vystrašený zrak do rohu, kde vůbec nic není. Nebo snad ano? Snaží se vás ochránit a štěkotem vypudit cosi, co k vám domů nepatří? Podle Martiho Millera zcela určitě!

Foto: Dovenetel / Creative Commons / volné dílo, Katharina Surhoff / Creative Commons / GFDL, Perhols / Creative Commons / CC BY 2.5, Zereshk / Creative Commons / CC BY 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h