Domů     Věští zvířata smrt?
Věští zvířata smrt?
28.3.2023

Naši předci používali zvířata nejen jako zdroj obživy, ale i jako mimořádně schopné věštce. Ze všeho nejlépe zvířata dokázala předvídat neštěstí a příchod obávané zubaté.

Na část těchto schopností dává odpovědi věda. Lékaři například používají zvířata  k diagnostice rakoviny. A jsou velmi úspěšní. To hlavně díky extrémně vyvinutým smyslům zvířat – zejména díky čichu.

Ale část zvířecích instinktů zůstává zakryta rouškou temného tajemství. Komunikují snad zvířata se záhrobím? Ví náš pes jistě to, co my raději ani vědět nechceme?

Smrtonosný Oscar

Mimořádnou schopnost vycítit blížící se skon mají kočky. Personál hospicu v americkém městě Providence například věděl jistě, že ten pacient, ke komu si na postel sedl místní nalezenec, kocour Oscar, už se pomalu vydává na cestu na druhý břeh.

Zbývalo pár hodin na to, aby personál přivolal rodinu k poslednímu rozloučení. Podle personálu nemocnice se údajně kocour nikdy nespletl a zubatou přešlapující za dveřmi vycítil s neochvějnou jistotou.

Mohl snad cítit určité biochemické reakce, které se v těle před skonem rozbíhají? Nebo je vysvětlení o něco méně uchopitelné? Komunikoval snad se záhrobím, nebo byl sám nadán tak, že dokázal věštit smrt?

Kočkám připisovali magické schopnosti už ve starém Egyptě. FOTO: Katharina Surhoff / Creative Commons / GFDL
Kočkám připisovali magické schopnosti už ve starém Egyptě. FOTO: Katharina Surhoff / Creative Commons / GFDL

Kočky ochranářky

Kočky jsou považovány za magické tvory odedávna. Ne nadarmo se jimi prý rády obklopovaly čarodějnice a vůbec všichni lidé nadaní nadpřirozenými schopnostmi. Spousta lidí i dnes raději zařadí zpátečku, pokud přeběhne přes cestu černá kočka.

Je známé, že kočky například přesně vytuší negativní zóny v bytě nebo v domě – a co víc, mají právě tato místa ve značné oblibě. Ne ale proto, že by sama byla stvořeními tolik ďábelskými, ale proto, že mají moc tato místa od negativní energie pročišťovat. Snaží se lidi takto chránit před zlou mocí nadpřirozených sil?

Mají kočky schopnost telepatie?

Američtí vědci se dokonce věnovali výzkumu telepatických schopností koček. Umístili koťata do bludiště a nechali je projít ho nejprve na vlastní pěst. Koťatům cesta na druhou stranu trvala dlouho a udělala mnoho chyb.

Poté odborníci jiné skupině koťat v duchu radili, kterou cestou se dát. Koťata, která dostávala ony nevyslovené povely, si vedla nesrovnatelně lépe.

Znamená to snad, že mají kočky schopnost telepatie, která nějak souvisí s jejich schopnostmi předpovídat lidskou smrt?

Psi vyjí na smrt

Za další spolehlivé věštce smrti jsou mnohými považováni psi. Naši předci vodili psa k lůžku těžce nemocného. Pokud projevoval radost, olizoval člověku ruku a snažil se ho povzbudit a potěšit, člověk se uzdravil.

Pokud si pes sedl k lůžku nebo k oknu nemocného a začal táhle a smutně výt, rodina mohla chystat pohřeb. Je popsáno mnoho případů, kdy pes prokázal podobné schopnosti i na dálku.

Psi vojáků sloužících daleko od vlasti prý často vycítí pánovu smrt hned v její moment, lehnou si, kňučí a vyjí, odmítají žrádlo a naplní tak rodinu obavami ještě mnohem dříve, než přijde smutný telefonát nebo telegram.

Hodina smrti a počátek psova neklidu se v mnohých případech shodují. Stejně se často projevují pejsci starých lidí, jejichž páníčci tráví své poslední dny v nemocnici nebo domově, kam si psího miláčka vzít nemohli.

Psi umějí vycítit náladu člověka. FOTO: Perhols / Creative Commons / CC BY 2.5
Psi umějí vycítit náladu člověka. FOTO: Perhols / Creative Commons / CC BY 2.5

Pes se staral o umírající

Podobný případ jako u kocoura Oscara je popsán i u knírače Scampa z domova důchodců v Ohiu. I on přicházel k lidem, kterým už na tomto světě nebylo pomoci, aby je trpělivě provázel umíráním.

Štěkal pouze tehdy, pokud bylo něco špatně – pacient něco potřeboval od personálu nebo trpěl příliš velkou bolestí, které by bylo možno ulevit – ale pokud byl odchod pacienta pokojný, pouze trpělivě a tiše ležel v jeho blízkosti a neodešel, dokud nebylo po všem.

Vracela se k mazlíčkům mrtvá žena?

Podle mnohých indicií tedy psi i kočky dokážou komunikovat se záhrobím. Kniha Tails of the Afterlife od Peggy Schmidtové z roku 2009 zaznamenává několik případů, z nichž přejíždí mráz po zádech.

Píše se zde například o ženě jménem Del Johnsenová, která zemřela a nechala po sobě sedm truchlících psů a šest koček. Její rodina byla nezvratně přesvědčena, že své mazlíčky mrtvá žena denně navštěvuje.

Zvířata se najednou pravidelně shromažďovala na jednom místě a projevovala radost. Psi vrtěli ocasem, vyskakovali na neviditelnou postavu, kočky se o kohosi otíraly, vrněly a lísaly se s vyklenutým hřbetem.

Všechny zvířecí oči směřovaly na jedno místo nahoru do prázdna. Dívaly se do neviditelné mrtvé tváře?

Rupert Sheldrake zkoumal propojení psa a jeho pána. FOTO: Zereshk / Creative Commons / CC BY 3.0
Rupert Sheldrake zkoumal propojení psa a jeho pána. FOTO: Zereshk / Creative Commons / CC BY 3.0

Trvá pouto lásky i po smrti?

Autor Rupert Sheldrake napsal v roce 2011 knihu o propojení psů a jejich páníčků, které je mimo chápání současné vědy. Zná to asi každý pejskař.

Váš pes nemůže vědět, kdy přesně přijdete domů, ale přesto vaše žena tvrdí, že už v době, kdy jste teprve vystupoval z autobusu na desítky metrů vzdálené zastávce, už projevoval radost a motal se u dveří.

Proč by tedy toto pouto nemohlo trvat i po smrti, pokud připustíme, že o možném posmrtném životě víme stále příliš málo? V to, že psi vycítí přítomnost duchů, energií nebo entit z jiného světa, věří i badatel a zvířecí psycholog Marti Miller.

Popisuje další případ, se kterým se asi každý majitel občas setká – pes zuřivě štěká, případně se i klepe strachy, a upírá vystrašený zrak do rohu, kde vůbec nic není. Nebo snad ano? Snaží se vás ochránit a štěkotem vypudit cosi, co k vám domů nepatří? Podle Martiho Millera zcela určitě!

Foto: Dovenetel / Creative Commons / volné dílo, Katharina Surhoff / Creative Commons / GFDL, Perhols / Creative Commons / CC BY 2.5, Zereshk / Creative Commons / CC BY 3.0
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Záhady a tajemství
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Záhady a tajemství
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Záhady a tajemství
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
lifestyle
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich […]
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo. Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat? Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, […]
Janis Joplin: Heroin přivede soulovou královnu do hrobu
Na hudební scéně 60. let, které dominovali téměř výhradně jen muži, působí Janis Joplin (1943–1970) jako vzácný úkaz. Svým syrovým, elektrizujícím zpěvem se během krátké kariéry dostane pod kůži tolika fanouškům, že dodnes zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček v historii. Bohužel i tato hvězda podlehne v pouhých sedmadvaceti letech démonům alkoholu a drog. Útěchu hledá v alkoholu Rodačka […]
reklama
věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit? Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Pátrání po původu cystické fibrózy
Cystická fibróza je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí systém. Tato choroba, o které se hovoří jako o nemoci slaných dětí kvůli až pětkrát slanějšímu potu, je nejběžnějším genetickým onemocněním mezi bělochy. A vědci se snaží přijít na to, proč.   Cystická fibróza (CF) je geneticky podmíněné, tedy vrozené onemocnění, […]
Na lesní požáry s moderními technologiemi
Způsob boje s ohněm se dlouhou dobu příliš neměnil. 21. století je však dobou nástupu nových technologií, což do určité míry mění i práci hasičů.   Klimatická změna probíhá, planeta se otepluje a lze očekávat, že lesní požáry budou v dalších desetiletích stále palčivějším problémem, se kterým se budeme muset vypořádávat. Ostatně jen ve Spojených státech způsobí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od