Když se na ni zadíváte, doslova září. Řeč není o žádné celebritě, která opanovala bulvár, ale o ISS neboli Mezinárodní vesmírné stanici, která je zároveň největším umělým předmětem, jaký kdy lidstvo vyslalo do vesmíru…
První část stavebnice, ze které má nad našimi hlavami postupně vzniknout největší pouhým okem ze země viditelný satelit, putuje na hladinu takzvané nízké oběžné dráhy v roce 1998.
Ruský modul Zaryasice dokáže zajistit potřebné technické zázemí a disponuje zdrojem elektřiny, ale na to, aby v jeho útrobách zabivakovala první trvalá posádka kosmonautů, zdaleka nestačí.
Teprve s modulem Zvezda, který se k ISS připojí v roce 2000, může tenhle smělý plán nabýt zřetelnějších obrysů. Do arzenálu budoucí vědecké vesmírné stanice přibydou toalety, kuchyňka anebo spací doky.
Po zabudování filtrů oxidu uhličitého, zdrojů kyslíku, vyřešení komunikace se Zemí a doladění všech nezbytných detailů už nic nebrání tomu, aby v listopadu téhož roku ISS přivítala Expedici 1. Vede ji Američan William Shepherd (*1949) a společně s ruskými kolegy se tak tahle trojčlenná lidská posádka stává první, která si vyzkouší opravdový život ve vesmíru.
Na lodi zůstanou 136 dní a v průběhu následujících 20 let je vystřídá dalších 237 astronautů 19 různých národností.
Jak se močí do květináče?
Sunita Williamsová (*1965) právě zažívá stav beztíže. Na ISS je už půl roku a prostřednictvím Youtube divákům ukazuje, jak vypadá život na palubě kosmické lodi. Věděli jste, že astronauti při čištění zubů polykají vodu i se zubní pastou?
Anebo, že průměr toalety je jen o málo větší, než průměr většího květináče? Strefit se do správných míst není vůbec jednoduché.
Navzdory původnímu plánu ukončení činnosti ISS jsou peníze na tento projekt zaručeny až do roku 2025. Původně skromná vesmírná laboratoř čítá v roce 2021 úctyhodných 16 modulů.
S nejnovější Ruskou Naukou, která přibyla na konci letošního července, má současná obyvatelná část stanice rozlohu šestipokojového bytu. Vlastní ISS měří na délku 109 metrů, co je pro představu 10 školních autobusů seřazených za sebou.
Je to jednoduše jeden velký zázrak. Třešničkou na dortu je pak nepřetržitý live přenos z ISS, který můžeme sledovat na Youtube.