Domů     Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin

Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států.

Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům této země.

XIII.

Francouzské panovníky sem nejprve přitahuje možnost zábavy. Král Ludvík XIII. (1601-1643) skoupí pozemky okolo Versailles, postaví menší zámeček a jezdí tam na lovecké výpravy.

Ale teprve jeho nástupce Ludvík XIV. (1638-1715) zařídí radikální proměnu tohoto místa. Během jeho dlouhé vlády na místě původního zámečku vyroste palác s dalšími budovami.

2300

Dnes v paláci najdete 2300 místností rozložených na 63 154 m2.

60 000

Sbírky zdejšího muzea zahrnují více než 60 000 děl, především obrazy a sochy.

Takto zachytil podobu paláce asi v roce 1668 francouzský malíř Pierre Patel (1605-1676).(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Takto zachytil podobu paláce asi v roce 1668 francouzský malíř Pierre Patel (1605-1676).(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

67

Ve Versailles je celkem 67 schodišť.

2113

Z tolika oken je možné se podívat ze zámku do okolí.

73

Zrcadlový sál má rozlohu 73 m2, obsahuje 357 zrcadel a 30 barevných kompozic na klenutém stropě.

V roce 1919 je zde podepsána smlouva, ukončující 1. světovou válku (takzvaná Versailleská smlouva), která na Německo uvalí povinnost placení válečných reparací.

Jednou z nejznámějších vodních atrakcí parku je Apollónova fontána.(Foto: Aurélien Maillet / Pixabay)
Jednou z nejznámějších vodních atrakcí parku je Apollónova fontána.(Foto: Aurélien Maillet / Pixabay)

815

Park okolo zámku má dnes 815 hektarů. Na jeho území se nacházejí zahrady ve francouzském i anglickém stylu, zámky Velký a Malý Trianon a řada dalších staveb, fontán a soch.

Původně je jeho rozloha větší, ale během revoluce jsou některé jeho části rozprodány.

221

Park je také galerií pod širým nebem, kde je ke shlédnutí 221 soch.

30

Hlavními atrakcemi parku jsou bazény a fontány. Pod parkem vede zhruba 30 kilometrů trubek, které je zásobují vodou.

Zrcadlový sál má působivou atmosféru.(Foto: Myrabella / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Zrcadlový sál má působivou atmosféru.(Foto: Myrabella / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

1,8

Největší nádrží v parku je Velký kanál ve tvaru kříže, jehož délka je 1,8 km. Od roku 1669 se na ní objevovala plavila „královské flotily“, zahrnující jachty, galéry, malá plavila, válečné lodě i gondoly, dodané z Benátek.

4

V centrální ose parku, před Velkým kanálem, mohou návštěvníci obdivovat fascinující Apollónovu fontánu. Král Ludvík XIV., přezdívaný „Král Slunce“, ji nechal vyrobit v duchu své přezdívky.

Vůz boha Apollóna, tažený čtyřmi koňmi, se vynořuje z vody, kolem něj jsou další menší sochy. Celé sousoší je potaženo silnou vrstvou zlata.

1

Prvním velkým projektem ve Versailles je královský zvěřinec. Práce začínají v roce 1633 a stane se domovem mnoha vzácných zvířat. Také v parku se volně procházejí rozmanité druhy zvěře.

Když chtěl mít panovník soukromí, odebral se do zámečku Velký Trianon.(Foto: JC Allin / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Když chtěl mít panovník soukromí, odebral se do zámečku Velký Trianon.(Foto: JC Allin / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

300

Ale zvířata nejsou jen ve zvěřinci: ve stájích je za různých panovníků od stovek do více než 2000 koní a ve velkých kotcích 300 loveckých psů. V královské domácnosti se to hemží desítkami domácích mazlíčků, jde hlavně o kočky, menší psy nebo papoušky.

13

Tolik let stráví v královském zvěřinci slonice, kterou dostane Ludvík XIV. darem od portugalského krále. Je to jediný slon africký, zaznamenaný v Evropě mezi lety 1483 a 1862. Denně dostává kromě chleba, polévky a trávy také několik litrů vína.

1/3

Pro klid a soukromí Ludvíka XIV. je v zahradách postaven i zámeček Velký Trianon. V roce 1920 se v něm konají jednání, která vyvrcholí podpisem Trianonské smlouvy.

Ta ponechá Maďarsku méně než jednu třetinu rozlohy, kterou měla země před 1. světovou válkou. V 60. letech 18. století přibude Malý Trianon.

Je určen pro krále Ludvíka XV. (1710-1774) a jeho milenky, ale po nástupu Ludvíka XVI. (1754-1793) na trůn zámeček získá jeho manželka, královna Marie Antoinetta (1755-1793).

3000

V roce 1768 král Ludvík XV. zahájí stavbu královské opery. Už během zahajovacího představení je spáleno 3000 svíček a kvůli jejich vysoké ceně se budova používá jen zřídka.

400

I když je Versailles místem extravagance a zábavy, sehraje rovněž důležitou roli ve vědeckém výzkumu. Jak Ludvík XV., tak i Ludvík XVI. se zajímají o vědu a sbírají nástroje, které se používají při různých experimentech.

Učenci mohou pitvat zvířata, uhynulé ve zvěřinci, a ta jim pomohou získat nové znalosti. Zahrada také kdysi zahrnuje okolo 400 druhů rostlin z celého světa a dochází díky tomu k pokrokům v oblasti botaniky i zemědělství.

100 000

Luxusní život královských párů je trnem v oku prostému lidu. Francouzská revoluční vláda nařídí demontovat přední bránu, která je zcela pokrytá zlatem. V letech 2005 až 2008 je postavena nová brána z 15 tun železa, pokrytá 100 000 zlatými plátky.

150

Zdejší oranžerie je obrovská budova: střední galerie je dlouhá přes 150 metrů s klenutým stropem o výšce 13 metrů. Od doby panování Ludvíka XIV. se zde pěstovaly pomerančovníky i další citrusy a jiné tropické a subtropické ovoce.

Versailleská oranžerie se mohla chlubit největší sbírkou těchto rostlin v Evropě.

32

Právě tolik mramorových sloupů s hlavou nymfy na klenbách tvoří zdejší kolonádu.

10 000 000

Každoročně se přijde podívat na palác a zahrady ve Versailles okolo 10 000 000 návštěvníků.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Cthomas5 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan