Domů     Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin

Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států.

Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům této země.

XIII.

Francouzské panovníky sem nejprve přitahuje možnost zábavy. Král Ludvík XIII. (1601-1643) skoupí pozemky okolo Versailles, postaví menší zámeček a jezdí tam na lovecké výpravy.

Ale teprve jeho nástupce Ludvík XIV. (1638-1715) zařídí radikální proměnu tohoto místa. Během jeho dlouhé vlády na místě původního zámečku vyroste palác s dalšími budovami.

2300

Dnes v paláci najdete 2300 místností rozložených na 63 154 m2.

60 000

Sbírky zdejšího muzea zahrnují více než 60 000 děl, především obrazy a sochy.

Takto zachytil podobu paláce asi v roce 1668 francouzský malíř Pierre Patel (1605-1676).(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Takto zachytil podobu paláce asi v roce 1668 francouzský malíř Pierre Patel (1605-1676).(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

67

Ve Versailles je celkem 67 schodišť.

2113

Z tolika oken je možné se podívat ze zámku do okolí.

73

Zrcadlový sál má rozlohu 73 m2, obsahuje 357 zrcadel a 30 barevných kompozic na klenutém stropě.

V roce 1919 je zde podepsána smlouva, ukončující 1. světovou válku (takzvaná Versailleská smlouva), která na Německo uvalí povinnost placení válečných reparací.

Jednou z nejznámějších vodních atrakcí parku je Apollónova fontána.(Foto: Aurélien Maillet / Pixabay)
Jednou z nejznámějších vodních atrakcí parku je Apollónova fontána.(Foto: Aurélien Maillet / Pixabay)

815

Park okolo zámku má dnes 815 hektarů. Na jeho území se nacházejí zahrady ve francouzském i anglickém stylu, zámky Velký a Malý Trianon a řada dalších staveb, fontán a soch.

Původně je jeho rozloha větší, ale během revoluce jsou některé jeho části rozprodány.

221

Park je také galerií pod širým nebem, kde je ke shlédnutí 221 soch.

30

Hlavními atrakcemi parku jsou bazény a fontány. Pod parkem vede zhruba 30 kilometrů trubek, které je zásobují vodou.

Zrcadlový sál má působivou atmosféru.(Foto: Myrabella / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Zrcadlový sál má působivou atmosféru.(Foto: Myrabella / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

1,8

Největší nádrží v parku je Velký kanál ve tvaru kříže, jehož délka je 1,8 km. Od roku 1669 se na ní objevovala plavila „královské flotily“, zahrnující jachty, galéry, malá plavila, válečné lodě i gondoly, dodané z Benátek.

4

V centrální ose parku, před Velkým kanálem, mohou návštěvníci obdivovat fascinující Apollónovu fontánu. Král Ludvík XIV., přezdívaný „Král Slunce“, ji nechal vyrobit v duchu své přezdívky.

Vůz boha Apollóna, tažený čtyřmi koňmi, se vynořuje z vody, kolem něj jsou další menší sochy. Celé sousoší je potaženo silnou vrstvou zlata.

1

Prvním velkým projektem ve Versailles je královský zvěřinec. Práce začínají v roce 1633 a stane se domovem mnoha vzácných zvířat. Také v parku se volně procházejí rozmanité druhy zvěře.

Když chtěl mít panovník soukromí, odebral se do zámečku Velký Trianon.(Foto: JC Allin / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Když chtěl mít panovník soukromí, odebral se do zámečku Velký Trianon.(Foto: JC Allin / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

300

Ale zvířata nejsou jen ve zvěřinci: ve stájích je za různých panovníků od stovek do více než 2000 koní a ve velkých kotcích 300 loveckých psů. V královské domácnosti se to hemží desítkami domácích mazlíčků, jde hlavně o kočky, menší psy nebo papoušky.

13

Tolik let stráví v královském zvěřinci slonice, kterou dostane Ludvík XIV. darem od portugalského krále. Je to jediný slon africký, zaznamenaný v Evropě mezi lety 1483 a 1862. Denně dostává kromě chleba, polévky a trávy také několik litrů vína.

1/3

Pro klid a soukromí Ludvíka XIV. je v zahradách postaven i zámeček Velký Trianon. V roce 1920 se v něm konají jednání, která vyvrcholí podpisem Trianonské smlouvy.

Ta ponechá Maďarsku méně než jednu třetinu rozlohy, kterou měla země před 1. světovou válkou. V 60. letech 18. století přibude Malý Trianon.

Je určen pro krále Ludvíka XV. (1710-1774) a jeho milenky, ale po nástupu Ludvíka XVI. (1754-1793) na trůn zámeček získá jeho manželka, královna Marie Antoinetta (1755-1793).

3000

V roce 1768 král Ludvík XV. zahájí stavbu královské opery. Už během zahajovacího představení je spáleno 3000 svíček a kvůli jejich vysoké ceně se budova používá jen zřídka.

400

I když je Versailles místem extravagance a zábavy, sehraje rovněž důležitou roli ve vědeckém výzkumu. Jak Ludvík XV., tak i Ludvík XVI. se zajímají o vědu a sbírají nástroje, které se používají při různých experimentech.

Učenci mohou pitvat zvířata, uhynulé ve zvěřinci, a ta jim pomohou získat nové znalosti. Zahrada také kdysi zahrnuje okolo 400 druhů rostlin z celého světa a dochází díky tomu k pokrokům v oblasti botaniky i zemědělství.

100 000

Luxusní život královských párů je trnem v oku prostému lidu. Francouzská revoluční vláda nařídí demontovat přední bránu, která je zcela pokrytá zlatem. V letech 2005 až 2008 je postavena nová brána z 15 tun železa, pokrytá 100 000 zlatými plátky.

150

Zdejší oranžerie je obrovská budova: střední galerie je dlouhá přes 150 metrů s klenutým stropem o výšce 13 metrů. Od doby panování Ludvíka XIV. se zde pěstovaly pomerančovníky i další citrusy a jiné tropické a subtropické ovoce.

Versailleská oranžerie se mohla chlubit největší sbírkou těchto rostlin v Evropě.

32

Právě tolik mramorových sloupů s hlavou nymfy na klenbách tvoří zdejší kolonádu.

10 000 000

Každoročně se přijde podívat na palác a zahrady ve Versailles okolo 10 000 000 návštěvníků.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Cthomas5 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
reklama
věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,