Domů     Versailles obdivované i zapáchající: Jak to chodilo v hříšném doupěti králů?
Versailles obdivované i zapáchající: Jak to chodilo v hříšném doupěti králů?
1.8.2022

Je to jako v té pohádce o ošklivém kačátku, ze kterého se následně vyklube okouzlující labuť. I Versailles zprvu budí spíše rozpaky.

V původním, prostém venkovském sídle by člověk těžko hledal budoucí mistrovské dílo, honosné sídlo francouzských králů a jejich milenek.

Versailles, to je hlavně příběh dvou Ludvíků, otce a syna, s pořadovými čísly 13. a 14. Zejména díky nim se z ošklivého kačátka vyklube nejznámější zámek ve Francii. Život tu ale není vždy pohádkou.

Zejména kvůli pronikavému zápachu, za který by se nemuseli stydět ani bezdomovci na Hlavním nádraží.

Zprvu jen malý lovecký zámeček

Všechno začne v roce 1607, kdy budoucí francouzský král Ludvík XIII. (1601–1643) přijíždí do Versailles na svou první loveckou výpravu. V příštích letech se do krajiny lesů a luk plných zvěře několikrát vrátí.

Nakonec se mu tu tak zalíbí, že se koncem roku 1623 rozhodne postavit si zde malý lovecký zámeček. Nic okázalého. V podstatě jde jen o to, aby měl kde přespat.

Když ale o pár let později získá do své zprávy celé panství Versailles, rozhodne se své skromné hnízdečko rozšířit. Stále ovšem nejde o nic, co by svou honosností nějak výrazně vybočovalo z řady.

Jde o mistrovské dílo, honosné sídlo francouzských králů a jejich milenek. Foto: pxfuel
Jde o mistrovské dílo, honosné sídlo francouzských králů a jejich milenek. Foto: pxfuel

Chci také takový!

To se změní až s novým mužem na francouzském trůnu – Ludvíkem XIV. (1638 – 1715). Ten Versailles dobře zná. Poprvé sem dorazí jako malý kluk v roce 1641, kdy tu najde azyl poté, co v královském zámku Château de Saint-Germain-en-Laye propukne epidemie neštovic.

Od té doby sem ještě párkrát zajede na lov, jinak se ale o Versailles nijak zvlášť nezajímá.

A to až do roku 1661, kdy se jako host účastní slavnosti, pořádané jeho vrchním správcem financí Nicolasem Fouquetem (1615–1680) v jeho rezidenci Château de Vaux-le-Vicomte. Král je přepychovým barokním zámkem doslova učarován.

Zároveň ale jen těžko potlačuje naštvání z toho, že nějaký úředník má luxusnější sídlo než samotný panovník. A kde na to všechno vlastně vzal? A tak je Fouquet brzy po slavnosti zatčen a uvězněn za zpronevěru veřejných prostředků.

Hlavním městem Francie

Všechno zlé je ale pro Ludvíka k něčemu dobré. Fouquet mu ukázal cestu, kterou král začne ještě ten samý rok vyšlapávat. Najme ty, kteří mají na svědomí Château de Vaux-le-Vicomte.

Největší machry své doby, architekta Louise Le Vaua (1612–1670), malíře Charlese Le Bruna (1619–1690) a hlavně jednoho z největších zahradních architektů historie Andrého Le Nôtra (1613–1700), aby stejně velkolepým způsobem přetvořili i Versailles.

Má s ním totiž velké plány. Chce z něj udělat své nové sídlo, čímž by se palác stal de facto hlavním městem Francie. Drtivou většinu vybavení interiérů už má. Nechá je přivézt z Fouquetova zámku.

Než se sem král spolu se svým dvorem v roce 1682 definitivně přesune, vyroste z loveckého zámečku pod rukama více než 30 000 dělníků přepychový komplex, v jehož zvelebování budou pokračovat i Ludvíkovi nástupci.

On sám si dává obzvláště záležet hlavně na rozlehlých, pečlivě udržovaných zahradách se stovkami soch a fontán.

Na Versailles je radost pohledět... Foto: pxfuel
Na Versailles je radost pohledět… Foto: pxfuel

To je puch

Omamná vůně, která se ze zahrad v důsledku neuvěřitelného množství rostlin a stromů neustále line, až se některým obyvatelům dělá nevolno, není ovšem jediný pach, který ve Versailles „krášlí“ ovzduší.

Ti, kteří před vůní květů utečou ze zahrad do zámku, si paradoxně moc nepomohou. Chodbami se tu totiž line silný puch, vzhledem k tomu, že s dodržováním hygieny si tady nikdo hlavu neláme.

K vykonávání potřeb tu sice slouží nočníky, často se ale stává, že když si ženy chtějí ulevit, prostě si vyhrnou sukně a vymočí se tam, kde zrovna stojí. Muži oproti tomu pravidelně močí mimo jiné z balustrády (ozdobného zábradlí) uprostřed královské kaple.

Chodby i nádvoří jsou tak plné moči a fekálií, které ostře kontrastují se stovkami místností zdobených zlatem, benátskými zrcadly a nejdražšími tapetami. Obsahy nočníků se navíc často prostě vyhazují z okna.

Jednou je takto „voňavým dárečkem“ trefena samotná manželka krále Ludvíka XVI. (1754–1793) Marie Antoinetta (1755–1793), když se prochází po nádvoří.

Splachovací záchod jen pro vyvolené

Dědeček jejího muže Ludvík XV. (1710–1774) je přitom majitelem prvního splachovacího záchodu ve Versailles. Do jeho komnat je mu nainstalován v roce 1738. Jedná se ovšem o luxus jen pro vyvolené, respektive vyvoleného.

Většina dvořanů žijících v paláci je nucena dál používat starý dobrý nočník. Když například roce 1749 požádá o splachovací záchod Ludvíkova milenka Madame de Pompadour (1721–1764) nepochodí. Výkaly a moč ale nejsou jediným zdrojem zápachu.

Navzdory tomu, že Versailles disponuje tekoucí vodou a lázněmi, se většina místního obyvatelstva vyhýbá mytí jako čert kříži. Takový Ludvík XIV. se za celý život vykoupe pouze třikrát.

….a to zevnitř i zvenčí. Foto: pixabay
….a to zevnitř i zvenčí. Foto: pixabay

Koupání vás může zabít!

Tehdy jsou totiž lidé přesvědčeni, že voda je šiřitelem nemocí. V důsledku toho dokonce sám král povzbuzuje své dvořany, aby se vůbec nekoupali. Většině tak stačí k očistě mokrý hadřík.

A vzhledem k tomu, že ve Versailles a přilehlých pozemcích žije v jednu chvíli přes 10 000 členů královské rodiny, aristokratů, vládních úředníků, sluhů a vojenských důstojníků, je zápach, linoucí se chodbami, téměř na úrovni chemických zbraní.

Maskován je hlavně parfémy.

Vedlejším účinkem nedostatečné hygieny ve Versailles jsou mimo jiné i vši. Hlavně kvůli nim nosí mnoho francouzských aristokratů paruky, ze kterých je daleko snazší havěť dostat než z vlastních vlasů.

Špinavé tělo, čisté spodky

Zatímco mytí je ve Versailles zapovězené, nošení čistého prádla naopak takřka povinností. Hlavně toho ze lnu, u kterého se věřilo, že dokáže absorbovat špínu. Nošení čisté bílé košile je navíc považováno za znak bohatství.

Kvůli tomu si třeba Ludvík XIV. mění košili i několikrát denně, stejně jako spodní prádlo.

Foto: pxfuel, pixabay Tit Foto: pxfuel
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz