Skip to content

Vzlety a pády Pabla Escobara: Kokainový král končí jako štvaná zvěř!

Smrtící kulka zasáhne svůj cíl. Je po všem. Život Pabla Escobara, jednoho z nejbrutálnějších a nejmocnějších narkobaronů v historii lidstva právě skončil. Na věčnost odchází muž, který má v době své největší slávy pod palcem 80 procent celosvětového obchodu s kokainem a na rukou krev nejméně 4000 lidí…

Z malého kolumbijského zlodějíčka, z postranních uliček vesnice Rionegra nedaleko Medellínu to dotáhne až na nejslavnějšího drogového bosse všech dob, šéfa obávaného Medellínského kartelu a nejhledanějšího zločince planety.

Na chlápka, který každý měsíc utrácí stovky dolarů jen za gumičky, kterými obmotává balíčky stodolarových bankovek.

2
Své nejbližší Escobar do svých kšeftů nezatahuje. I tak jsou jejich životy často v ohrožení.

Plata o plomo

Je arogantní a je domýšlivý. Prahne po moci, bohatství a uznání. Tak jako každý druhý pašerák kokainu. Pablo Escobar (1949–1993) však není „každý“. Velmi záhy pochopí, jaký potenciál se skrývá v drogovém byznysu.

A také to, jak v něm být nejlepší. Razí heslo „plata o plomo“ (stříbro, nebo olovo) – tedy „buď se necháš podplatit, nebo tě zabiju“. První několikakilogramové zásilky převáží do Spojených států amerických v kufrech a starých leteckých pneumatikách.

Je to začátek jeho cesty k téměř neomezené moci v zemi. Kufry brzy vystřídají celá letadla plná bílého prášku. Escobar si jich během tří let pořídí hned 15, tak velká je poptávka po jeho zboží. A k nim ještě 6 vrtulníků a 2 dálkově ovládané ponorky.

Tahle skvadra dováží do USA několik desítek tun kokainu měsíčně. Největší zásilka váží 23 tun! Na pevných základech uplácaných z korumpování kolumbijských úřadů a likvidace konkurence Escobar postupně vybuduje obří kokainové impérium, které nemá v Latinské Americe obdoby.

Jeho Medellínský kartel kontroluje většinu drog mířících do Mexika, Portorika a Dominikánské republiky a v době svého vrcholu vydělává neuvěřitelných 70 milionů amerických dolarů denně (dnes 3,5 miliardy korun)!

Není divu, že roku 1989 zařadí prestižní časopis Forbes Escobara na sedmé místo nejbohatších lidí planety.

3
Navenek vystupuje Escobar jako počestný občan. Staví kostely, nemocnice. Sponzoruje malé fotbalové kluby ve městě.

Brutální dobrodinec

Na ruku mu jdou politici, poslanci, státní úředníci, soudci, vojáci i policisté. Kdo se nenechá koupit, zemře. Escobar nemá žádné zábrany. Má prsty v přepadení Nejvyššího kolumbijského soudu v roce 1985, při kterém je postřílena polovina soudců zabývajících se jeho obchody.

O čtyři roky později nechá během volební kampaně zabít tři kandidáty na kolumbijského prezidenta. Ve stejný rok má na svědomí i explozi na palubě civilního letadla a také bombový útok na ústřední sídlo kolumbijských bezpečnostních složek.

To všechno pod maskou ctihodného občana. Staví kostely, nemocnice, školy, fotbalová hřiště i domy pro chudé. Za peníze vydělané kupčením s drogami si kupuje přízeň a loajalitu běžných Kolumbijců. Ti mu za to pomáhají, jak mohou.

Jsou jeho ochrankou, spojkou i distribuční sítí a kryjí ho před úřady. V roce 1991 sice vyhlásí konec násilí a nechá se dobrovolně zavřít do vězení, to však připomíná spíše hotel s velkou zahradou, barem, bazénem, vířivkou i fotbalovým hřištěm.

Když se ho vláda v červenci roku 1992 pokusí přemístit do normálního vězení, uteče. Spravedlnost však začíná v honbě za ním nepříjemně zrychlovat. Do štvanice se kromě kolumbijských policistů zapojuje i skupina Escobarových nepřátel.

Říkají si Los Pepes a touží po odplatě.

4
Na ruku mu jdou politici, poslanci, státní úředníci, soudci, vojáci i policisté.

Konec kokainového krále

Vraždy jeho stoupenců, únosy příbuzných, pronásledování rodiny. Ještě nedávno nedotknutelný narkobaron dostává snad poprvé v životě strach. Moc času už mu nezbývá. Hon na Escobara skončí 2. prosince 1993 během jeho zběsilého úprku přes medellínské střechy.

Po krátké přestřelce padne obávaný vůdce kokainového kartelu k zemi mrtvý. Jestli smrtící výstřel vypálily kolumbijské bezpečnostní složky nebo se Escobar v bezvýchodné situaci sprovodil ze světa sám, není dodnes jasné.

5
Život kokainového krále končí během jeho zběsilého úprku přes medellínské střechy.
Foto: pinterest.com, businessinsider.com, theinfluence.org, en.wikipedia.org, dailymail.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …