Veletrh vědy je největší populárně naučná akce v ČR, která probíhá do dneška do 18.00 na pražském výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech.
„Třetí ročník Veletrhu vědy odhalí široké veřejnosti to nejzajímavější, co může česká věda v současné době nabídnout.
Vědecká pracoviště Akademie věd ČR zde odprezentují horké novinky ze svých výzkumů,“ vysvětluje PhDr. Kateřina Sobotková, ředitelka Divize vnějších vztahů Střediska společných činností Akademie věd ČR.
Nová multimediální show s průvodci Pavlem Suchanem z Astronomického ústavu AV ČR a hercem Pavlem Liškou přenese návštěvníky do vesmíru.
Ve speciálně vybaveném sále čeká zájemce videomapping, video prohlídka nad planetu Zemi k nejbližší hvězdě Slunci včetně prolétnutí Sluneční soustavou až ke vzdáleným galaxiím.
Unikátní expozice virtuální reality Akademie věd ČR umožní exkurzi do jaderného reaktoru. To vše díky schematickému 3D modelu, který bude mít na Veletrhu vědy svou premiéru.
Kromě reaktoru nechá návštěvníky virtuální realita nahlédnout také do tajů botaniky nebo astronomie. Veletrh dále zprostředkuje setkání s roboty nové generace, kteří rozumí lidské řeči.
Psychologický ústav AV ČR představí výstavu Klamárium plnou zábavných optických klamů.
Expozice Zmizelá středověká Praha v podání Archeologického ústavu AV ČR ukáže prostřednictvím detailních animací, jak vypadal středověký Pražský hrad, jak se stavěly pilíře Karlova mostu nebo jaké dnes již zaniklé památky zdobily středověkou Prahu.
Ústav experimentální botaniky AV ČR představí laboratorní pěstování rostlin ve skle a tajemství rostlinných buněk pod mikroskopem.
Ústav fyziky materiálů AV ČR ukáže pokusy znázorňující účinky elektrického i mechanického napětí a představí neobvyklé chování materiálů. Mnoho zajímavostí představí také další špičková pracoviště AV ČR, kterých bude v letošním roce vystavovat kolem třiceti.
Expozici s bezpilotními drony si připravila Přírodovědecká fakulta UK. Na veletrhu naučí zájemce drony ovládat díky bezpečnému trenažéru a předvede také exkluzivní exponát – největší dron ve střední Evropě v akci.
Technická univerzita Liberec uvede současné úspěchy v přípravě nanovláken a jejich použití, na místě bude dokonce probíhat jejich samotná výroba.
Nabídku univerzit doplní MayDay Career day, který bude vysokoškolské studenty a absolventy vědecko-technických oborů informovat o možnosti pracovního uplatnění nejen v oblasti vědy v České republice i zahraničí.
Zóna pro pedagogy zájemcům z řad učitelů nabídne zajímavé přednášky, workshopy, diskuze s kolegy a další příležitosti k rozvoji vlastních schopností pedagogů. Letošní novinkou jsou panelové diskuse na témata současné společnosti a špičkového výzkumu s moderátorem Václavem Moravcem a předními odborníky české vědy.
Vstup na veletrh je zdarma.