Propojením super-ochlazených atomů a magentického pole vytváří obrazce připomínající ohňostroje. Takový poznatek učinili vědci před dvěma roky. Nyní se snaží odhalit možné vzorce a pravidla, které tyto mikroskopické obrazy mají.
K vyřešení tohoto problému pomáhá vědcům speciální počítačový program, který tvary analyzuje a hledá podobnosti. A co tento program našel? Atomy v magnetickém poli rkeslí obrysy malé želvy.
Výsledky tohoto bádání jsou jedny z prvních, kterých bylo dosaženo za pomocí programu naučeného k tomu, aby zkoumal kvantovou fyziku.
Takové programy je obvykle téměř nemožné naprogramovat tak, aby byly skutečně nápomocné, a vědcům tak často nezbývá víc, než jejich mozková kapacita.
K pokusu, kterým vědci tvar želvičky odhalili, použili skupiny atomů zmrazených téměř na teplotu absolutní nuly.
Když se tato struktura setká s magnetivkým polem, část atomů je z celku vystřelena a vytváří právě zmíněné obrazce, které se až doposud nedařilo rozklíčovat.
Počítač však dokázal to, co lidské oko nemohlo. Oddělil od sebe jednotlivé vrstvy výbuchů, které se překrývaly a odhalil tak tvar jednoho jediného. Výsledek?
Kruh nebo ovál se čtyřmi paprsky připomínajícími nohy, jedním delším paprskem namísto hlavy a posledním, krátkým, namísto ocásku. Zbytek atomů, stále pevně přichycených k sobě strukturou připomíná členitost želvího krunýře.
K objevu, který působí jako snadná drobnost, vedl nespočet výpočtů a dlouhé programování. A přestože se může zdát, že už v kvantové fyzice naše mozky předbíhají stroje, není to úplně tak. Právě lidský mozek je tím, kdo složitý program dokázal sestrojit.