Není to tak dlouho, co hrozila Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) srážka s jedním ze satelitů Elona Muska nebo s částí odstřeleného ruského satelitu. Začátkem prosince musela učinit úhybný manévr znovu.
Dmitrij Rogozin, generální ředitel Roskosmosu, uvedl, že oběžná dráha stanice klesla na téměř tři minuty o celkem 310 metrů, aby se vyhnula „blízkému setkání“ s částicí z amerického plavidla, které bylo vysláno do vesmíru v roce 1994.
Mnoho kousků problému
Trosky donutily americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) odložit výstup do vesmíru kvůli výměně vadné antény na ISS. Rogozin na druhou stranu uvedl, že manévr nijak neovlivní start rakety Sojuz MS-20 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu a její přistání na ISS.
Vesmírný odpad se skládá z vyřazených nosných raket, vyřazených satelitů nebo částí kosmických lodí, které plují kolem a riskují srážku s Mezinárodní vesmírnou stanicí.
Rusko nic nerespektuje
Američtí představitelé uvedli, že zmíněný test protidružicové rakety, který provedlo Rusko na jednom ze svých vyřazených satelitů, vytvořil na nízké oběžné dráze kolem Země pole trosek, které ohrožuje ISS a jež bude představovat nebezpečí pro vesmírné aktivity na dlouhá léta.