Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…
Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává objevitelem fascinujících ruin v náručí And! Čekají ho vavříny slávy. Vážně je to jako první objevitel? Těžko, jen umí svůj nález nejlépe prodat.
Zase revidujeme učebnice…
Německý inženýr a podnikatel Augusto Berns (1842–1888) emigruje ještě coby mladík do Peru, kde se živí jako zeměměřič pro železniční společnost. A na Machu Picchu stojí již roku 1867! Zmapuje velká území pro Evropany neprobádaného státu.
O inckých ruinách se tak ví mnohem dřív – píše o nich díky jeho nálezu například kartograf Hermann Göhring z Lipska. V jeho knize nechybí ani mapa, kde se město nalézá. Byl tedy Berns první? Zatím to tak vypadá.
Než se vyškrabe do sedla mezi dvěma vršky Hiram, navštíví ruiny ještě 6 dalších objevitelů a jeden další pozoruje město z nedaleké hory, o čemž také existují záznamy.
EpochaPlus dodává: Tajemná Vilcabamba
Vilcabambě se dlouhé roky říká Ztracené město Inků. Jde o hlavní město stejnojmenného inckého státu.
Roku 1572 podlehne španělským dobyvatelům a jejich spojencům. Slavné město je opuštěno a jeho poloha upadá v zapomnění.
Když Hiram Bingham zorganizuje svou triumfální cestu skrz Peru, pozorně poslouchá vyprávění zdejších lidí. Dozví se hned o několika tajemných zříceninách. Po Machu Picchu tak zamíří i do v pralesem zarostlé ruiny města místními nazývaného Espiritu Pampa. Roku 1911 tak Vilcabambu skutečně objeví!
Nakonec ale vydedukuje, že oním Ztraceným městem Inků je Machu Picchu.
Až roku 1964, 8 let po Binghamově smrti, prokáže americký objevitel Gene Savoy (1927–2007), že skutečnou Vilcabambou je právě Espiritu Pampa.