Skip to content

Vážky: Duhové královny hmyzí říše

Elegantní stvoření, která mezi slunečními paprsky tančí nad hladinami rybníků tak ladně, až oči přecházejí. V hmyzí říši jsou nejen zdatnými letci, ale i soustředěnými stratégy a obávanými predátory. Řeč je o vážkách, jednom z nejstarobylejších řádů hmyzu naší planety.

Mezi hmyzem tahle útlá stvoření patří k jedněm z nejlepších letců s nejdokonalejším zrakem. Po stranách hlavy mají velké složené oči, které jim umožňují dohlédnout až na několik metrů. Jsou to predátoři, loví za letu a téměř žádná kořist, za kterou ze své pozorovatelny vyrazí rychlostí, jež může dosáhnout až 56 km/h, jim nedokáže uniknout.

Není divu, vážka ve vzduchu dokáže předvést vskutku obdivuhodné manévry – umí otočit hlavu až o 180 stupňů, obrátit se a letět dopředu i dozadu, nahoru i dolů, aniž by při tom měnila polohu celého těla.

Jde to i bez námahy

Díky tomu je schopna neúnavně měnit směr podle toho, jak kořist kličkuje a během několika vteřin ji dostihnout. Její drobný mozek navíc dokáže všechny v tu chvíli zbytečné informace naprosto vytěsnit, plně se soustředit na cíl a nenechat se rušit dalším poletujícím hmyzem.

Při manévrování ve vzduchu jim pomáhá také jemná, hustá žilnatina na jejích křídlech, díky které se ve vzduchu udrží při poměrně nízké frekvenci mávání křídy (pouze 20–40krát za sekundu), při které by jiný hmyz padl střemhlav rovnou k zemi – například takový komár musí za stejný čas křídlem máchnout až 1000krát!

Na světě se vyskytuje téměř 6000 druhů vážek, v našem kraji jich můžeme napočítat přes 70. (Foto: Clément Falize / Unsplash)

Chuť k jídlu jim nechybí

Pokud vážce náhodou její zaměřená kořist zmizí ze zorného pole, vsadí na svou superschopnost předvídání – její mozek na základě předchozích zrakových vjemů neomylně určí, jakým směrem se vydala. Touhle unikátní vlastností se podle odborníků pyšní díky mozkovým uzlinám, které obsahují podobné nervové buňky jako používají lidé, když se snaží zachytit letící či padající předmět.

Jakmile duhová predátorka svou kořist dopadne, uchopí ji nohama a přitáhne ke kusadlům, některé velké druhy si na ní začnou pochutnávat rovnou za letu. Nemají totiž čas ztrácet čas, apetit mají obdivuhodný – za pár hodin dovedou hravě spořádat tolik potravy, kolik samy váží!

blank
Kromě velkých složených očí mají na čele navíc ještě tři jednoduchá malá očka. (Foto: Josch13 / Pixabay)

Hříšný tanec

V životě každého druhu vážek je zásadním obdobím čas páření. Sameček má k dispozici dva kopulační orgány a před samotnou kopulací musí přenést sperma z prvotního na ten druhotní. Pak už mu stačí jen vyhlédnout si ideální samičku, uchopit ji za hlavou do klíštěk umístěných na konci zadečku a umožnit jí semenné buňky převzít.

Ještě před tím se navíc pokusí ostrým bičíkem na konci penisu odstranit buňky předchozích samců. Když přijde ten správný čas, samička za asistence svého partnera naklade vajíčka, ze kterých se za dva až tři týdny vylíhnou drobné larvy zvané nymfy.

Dokonalá bojová výzbroj

Ty jsou stejně jako dospělé vážky dravé – proplouvají vodami nebo se ukrývají v bahně na dně a vyčkávají na kořist, které se zmocní pomocí takzvané masky, speciálně přetvořeného spodního pysku. Urostlejší jedinci jsou tímto způsobem schopni ulovit i pulce nebo dokonce malé ryby!

Kromě výkonných kusadel jsou někteří obdařeni i přívěsky v podobě bodců umístěnými na zadečku. Pokud takhle vyzbrojenou nymfu spolkne ryba, může ji mrskáním těla poranit útroby a uniknout z nich.

blank
Při páření samička ohne zadeček dopředu a spojí jej s druhotným orgánem samce. (Foto: AdinaVoicu / Pixabay)

Dřina od útlého věku

Než nymfa dospěje do konečného stadia, což může trvat i několik let, stihne se přibližně 15krát svléknout a při každém svlékání vyměnit celou pokožku včetně dýchacího a zažívacího traktu. Při posledním svlékání vyleze na břeh, pevně se přichytí nějakého stonku a za teplých ranních slunečních paprsků se začne líhnout.

Přibližně o hodinu později už je na světě, vyhráno ale ještě zdaleka nemá – nejprve si musí narovnat křídla, která ještě potřebují ztvrdnout. Teprve tak se z nymfy stane plnohodnotný dospělý jedinec, který se dožívá od 14 dnů až do půl roku věku.

blank
Samci některých druhů mají svá teritoria, která nebojácně chrání proti vetřelcům. Stranou nestojí ani samice, které nechtěnou společnost dokáží odehnat zvukem chrastících křídel. (Foto: pixel2013 / Pixabay)
Foto: pixabay.com, unsplash.com Titulka (Foto: Jude Infantini / Unsplash)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kde se ve mně najednou vzal takový strach?
skutecnepribehy.cz

Kde se ve mně najednou vzal...

Nevím, kde jsem k té fobii...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Demon truck: Fantom na kolech
enigmaplus.cz

Demon truck: Fantom na kolech

Jsou cesty, na nichž vás v noci překvapí...
Čokoládové srdce z lásky
tisicereceptu.cz

Čokoládové srdce z lásky

Dokonalý dort – ať už k narozeninám...
Jak se žije s mikroplasty?
epochalnisvet.cz

Jak se žije s mikroplasty?

Jsou všude kolem nás, i když je nevidíme, ničí naši...
Mohendžodaro: Město, které předběhlo svoji dobu
epochanacestach.cz

Mohendžodaro: Město, které...

Horko, při kterém...
Tekuté luxusní dárky pouze pro dospělé
iluxus.cz

Tekuté luxusní dárky pouze...

Vánoce jsou často jediným časem v roce, kdy...
Byly římské legie někdy na plážích Baltského moře?
enigmaplus.cz

Byly římské legie někdy na...

Ve světle nových archeologických nálezů se zdá,...
Neoslabujme si imunitu
panidomu.cz

Neoslabujme si imunitu

Od jara do podzimu je množství spór (semínek) plísní v bytech...
Manželství končí kvůli velké krizi?
nasehvezdy.cz

Manželství končí kvůli...

Až příliš dlouho byla...
Z nápadníků má jen legraci!
nasehvezdy.cz

Z nápadníků má jen legraci!

To poslední, co by teď...
První brýle EnChroma pro barvoslepé v ČR
21stoleti.cz

První brýle EnChroma pro...

Šanci vidět svět doslova v lepších barvách pro...