Domů     Vážky: Duhové královny hmyzí říše
Vážky: Duhové královny hmyzí říše
22.7.2021

Elegantní stvoření, která mezi slunečními paprsky tančí nad hladinami rybníků tak ladně, až oči přecházejí. V hmyzí říši jsou nejen zdatnými letci, ale i soustředěnými stratégy a obávanými predátory. Řeč je o vážkách, jednom z nejstarobylejších řádů hmyzu naší planety.

Mezi hmyzem tahle útlá stvoření patří k jedněm z nejlepších letců s nejdokonalejším zrakem. Po stranách hlavy mají velké složené oči, které jim umožňují dohlédnout až na několik metrů.

Jsou to predátoři, loví za letu a téměř žádná kořist, za kterou ze své pozorovatelny vyrazí rychlostí, jež může dosáhnout až 56 km/h, jim nedokáže uniknout.

Není divu, vážka ve vzduchu dokáže předvést vskutku obdivuhodné manévry – umí otočit hlavu až o 180 stupňů, obrátit se a letět dopředu i dozadu, nahoru i dolů, aniž by při tom měnila polohu celého těla.

Jde to i bez námahy

Díky tomu je schopna neúnavně měnit směr podle toho, jak kořist kličkuje a během několika vteřin ji dostihnout.

Její drobný mozek navíc dokáže všechny v tu chvíli zbytečné informace naprosto vytěsnit, plně se soustředit na cíl a nenechat se rušit dalším poletujícím hmyzem.

Při manévrování ve vzduchu jim pomáhá také jemná, hustá žilnatina na jejích křídlech, díky které se ve vzduchu udrží při poměrně nízké frekvenci mávání křídy (pouze 20–40krát za sekundu), při které by jiný hmyz padl střemhlav rovnou k zemi – například takový komár musí za stejný čas křídlem máchnout až 1000krát!

Na světě se vyskytuje téměř 6000 druhů vážek, v našem kraji jich můžeme napočítat přes 70. (Foto: Clément Falize / Unsplash)
Na světě se vyskytuje téměř 6000 druhů vážek, v našem kraji jich můžeme napočítat přes 70. (Foto: Clément Falize / Unsplash)

Chuť k jídlu jim nechybí

Pokud vážce náhodou její zaměřená kořist zmizí ze zorného pole, vsadí na svou superschopnost předvídání – její mozek na základě předchozích zrakových vjemů neomylně určí, jakým směrem se vydala.

Touhle unikátní vlastností se podle odborníků pyšní díky mozkovým uzlinám, které obsahují podobné nervové buňky jako používají lidé, když se snaží zachytit letící či padající předmět.

Jakmile duhová predátorka svou kořist dopadne, uchopí ji nohama a přitáhne ke kusadlům, některé velké druhy si na ní začnou pochutnávat rovnou za letu.

Nemají totiž čas ztrácet čas, apetit mají obdivuhodný – za pár hodin dovedou hravě spořádat tolik potravy, kolik samy váží!

Kromě velkých složených očí mají na čele navíc ještě tři jednoduchá malá očka. (Foto: Josch13 / Pixabay)
Kromě velkých složených očí mají na čele navíc ještě tři jednoduchá malá očka. (Foto: Josch13 / Pixabay)

Hříšný tanec

V životě každého druhu vážek je zásadním obdobím čas páření. Sameček má k dispozici dva kopulační orgány a před samotnou kopulací musí přenést sperma z prvotního na ten druhotní.

Pak už mu stačí jen vyhlédnout si ideální samičku, uchopit ji za hlavou do klíštěk umístěných na konci zadečku a umožnit jí semenné buňky převzít. Ještě před tím se navíc pokusí ostrým bičíkem na konci penisu odstranit buňky předchozích samců.

Když přijde ten správný čas, samička za asistence svého partnera naklade vajíčka, ze kterých se za dva až tři týdny vylíhnou drobné larvy zvané nymfy.

Dokonalá bojová výzbroj

Ty jsou stejně jako dospělé vážky dravé – proplouvají vodami nebo se ukrývají v bahně na dně a vyčkávají na kořist, které se zmocní pomocí takzvané masky, speciálně přetvořeného spodního pysku.

Urostlejší jedinci jsou tímto způsobem schopni ulovit i pulce nebo dokonce malé ryby! Kromě výkonných kusadel jsou někteří obdařeni i přívěsky v podobě bodců umístěnými na zadečku.

Pokud takhle vyzbrojenou nymfu spolkne ryba, může ji mrskáním těla poranit útroby a uniknout z nich.

Při páření samička ohne zadeček dopředu a spojí jej s druhotným orgánem samce. (Foto: AdinaVoicu / Pixabay)
Při páření samička ohne zadeček dopředu a spojí jej s druhotným orgánem samce. (Foto: AdinaVoicu / Pixabay)

Dřina od útlého věku

Než nymfa dospěje do konečného stadia, což může trvat i několik let, stihne se přibližně 15krát svléknout a při každém svlékání vyměnit celou pokožku včetně dýchacího a zažívacího traktu.

Při posledním svlékání vyleze na břeh, pevně se přichytí nějakého stonku a za teplých ranních slunečních paprsků se začne líhnout.

Přibližně o hodinu později už je na světě, vyhráno ale ještě zdaleka nemá – nejprve si musí narovnat křídla, která ještě potřebují ztvrdnout. Teprve tak se z nymfy stane plnohodnotný dospělý jedinec, který se dožívá od 14 dnů až do půl roku věku.

Samci některých druhů mají svá teritoria, která nebojácně chrání proti vetřelcům. Stranou nestojí ani samice, které nechtěnou společnost dokáží odehnat zvukem chrastících křídel. (Foto: pixel2013 / Pixabay)
Samci některých druhů mají svá teritoria, která nebojácně chrání proti vetřelcům. Stranou nestojí ani samice, které nechtěnou společnost dokáží odehnat zvukem chrastících křídel. (Foto: pixel2013 / Pixabay)
Foto: pixabay.com, unsplash.com Titulka (Foto: Jude Infantini / Unsplash)
Související články
Věda a technika
Diamantový Merkur: Nejmenší planeta sluneční soustavy ukrývá nezměrné bohatství
Merkur, nejmenší planeta sluneční soustavy, možná skrývá poklad, o kterém jsme dosud neměli tušení. Pod jeho povrchem by se podle nejnovějších výzkumů mohla nacházet až 18 kilometrů silná vrstva diamantů! Jak k tomuto objevu vědci došli a co to znamená pro naše chápání vzniku planet? Planeta možná ukrývá nezměrné bohatství! Je to nejmenší planeta naší sluneční […]
Věda a technika
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
Představte si jízdu dlouhou téměř 7,5 kilometru, během které se kabina lanovky vyšplhá do závratné výšky a vy se budete kochat výhledy na čínské hory, jež vypadají jako z pohádky. To je lanovka Tianmen Shan v Číně, nejdelší kabinová lanovka světa, která vás doveze až k legendární „Nebeské bráně“ – monumentálnímu přírodnímu skalnímu oblouku. Odvážíte […]
Věda a technika
Smrt z moře: Čtyřhranka a měchýřovka
Průhlední, téměř neviditelní, ale smrtelně nebezpeční. Čtyřhranka Fleckerova a měchýřovka portugalská patří mezi nejjedovatější mořské živočichy. Setkání s nimi může skončit paralýzou i zástavou srdce. Čtyřhranka Fleckerova: Průhledná smrt z moře Jeden z nejjedovatějších živočichů působí na první pohled křehce a étericky, málem ho ve vodě ani nevidíte: je jím čtyřhranka Fleckerova. Vypadá jako velká, […]
Věda a technika
Apple Vision Pro: Revoluce, nebo předražená hračka?
Nové 3D brýle od Applu vzbuzují obrovský rozruch. Nabízejí neuvěřitelně realistický obraz, sledování pohybů očí a rozšířenou realitu. Jsou ale skutečně přelomové, nebo jde jen o další drahý gadget pro nadšence? Zatím hlavně pro zábavu Headset je doslova našlapaný i dalšími technologiemi. Má vlastní operační systém VisionOS a technologie umožňující sledování vašich očí a rozpoznávání […]
reklama
historie
Zákeřný útok na Pearl Harbor
Zatímco v Evropě se válčí už více než dva roky, Američané jsou zatím poměrně v klidu. A to i přesto, že už od poloviny 30. let císařské Japonsko významně expanduje do Tichomoří a dobývá jedno území za druhým. Cílem Japonců je rozšířit si přístup k nerostným surovinám v jihovýchodní Asii. Japonská generalita se však bojí, […]
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
Skupina vědců v bílých pláštích opatrně zkoumá výsledky nedávného pokusu. V univerzitní laboratoři v japonském městečku Kindai vládne napětí. Je slyšet dech, hučení počítačů. „Je to tu,“ ozve se nakonec radostný výkřik. „Máme pět živých buněk!“ Není to kdoví jaký zázrak, ale přesto – je to další významný krok k oživení mamutů. Příběh tohohle objevu začíná deset let předtím, […]
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s […]
Slavní, které roztřásl Parkinson: Jan Pavel II
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatsví či moc. Pro jedny svatý muž, pro druhé tvrdý konzervativec, který kryje nelegální kšefty vatikánské banky a pod koberec […]
reklama
věda a technika
Pavouci, želvy a superplameny: Jak zvířata a oheň mění vesmírné mise
Pavouci tkající sítě ve stavu beztíže, želvy obíhající Měsíc a tajemné „chladné plameny“ – vesmírné experimenty se zvířaty a ohněm odhalují překvapivé jevy. Co se naučili vědci z těchto neobvyklých pokusů a jak to ovlivní budoucí kolonizaci Marsu? Pavouci ve vesmíru V roce 2011 vyslali vědci na ISS dva pavouky druhu nefila kyjonohá, aby zjistili, […]
Od prvních 3D filmů po Apple Vision Pro: Jak virtuální realita dobývá svět
Virtuální realita není novinkou posledních let – její kořeny sahají až do 20. let minulého století. Jak se z primitivních zařízení stala technologie, která mění zábavu, medicínu i vzdělávání? A proč jsou nové 3D brýle od Applu považovány za revoluci? První kroky do virtuálního světa Ačkoliv by se mohlo zdát, že technologie využívaná k vytvoření […]
Ptakopysk a korovec: Nečekaní jedovatí savci a plazi
Vypadají roztomile nebo neškodně, ale jejich jed vás může vyřadit na měsíce. Objevte fascinující svět ptakopyska podivného a korovce jedovatého – tvorů, kteří dokazují, že jed nemají jen hadi a pavouci. Má velký plochý čenich, který vypadá jako zobák, silnou kůži pokrytou hnědou srstí, široký plochý ocas a drápy s plovacími blánami. Je to sice […]
Letadlo těžší než vzduch
Už nejstarší mýty vypráví o létání. S křídly to zkouší už Ikaros, který ale vyletí příliš blízko slunci, jež jej spálí. Křídla se i v průběhu středověku a novověku staví z peří, ale i z jiných materiálů, a odvážní vynálezci s nimi skáčou z věží a pod věžemi si lámou nohy. I Leonardo da Vinci (1452–1519) propadne létání a navrhne hned […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz