Skip to content

Valeria Messalina: Trávila císařovna noci v nevěstinci?

„Nenávidím tě! Nenávidím!“ ječí jako smyslů zbavená Messalina na svého chotě. Ten by další z hysterických záchvatů přešel, nebýt poslední věty: „Jsi odporný prašivý impotent!“ vyje mladá žena a císaři dojde trpělivost.

Uštědří jí pořádný políček.

Vraždy a intriky svých mocných příbuzných pozoruje zdálky odmala. Valeria Messalina (17/20–48) roste z naivního děvčátka v krásnou ženu, která padne do oka i budoucímu císaři Claudiovi (10 př. n. l.–54 n. l.).

Přibližně 18letá Messalina ze sňatku se 48letým mužem nemá zrovna radost. Ví ale, že tak získá lepší postavení i peníze. Ostatní choutky si bude moct vynahrazovat jinde…

Jak se zbavit nočních můr?

Claudius se krčí nad stolem a usilovně přemýšlí. Všechny starosti Římské říše si až příliš připouští. Často ho bolí hlava a špatně spí – což je asi jediná věc, kterou má se svou manželkou společnou. Zatímco on bdí, ona se převaluje pod pokrývkou a krčí čelo při další ze svých nočních můr.

Možná i proto brzy noci zasvětí nové zábavě – objevování vlastního těla s desítkami až stovkami náhodných i dlouhodobějších známostí.

Messalinu v nevěstinci zobrazila rytina z konce 16. století. FOTO: Agostino Carracci / Creative Commons / volné dílo

Má neřesti v krvi?

Jako císařovna si může vybírat. Navíc je pohledná a oproti často tradovaným legendám zřejmě ani není hloupá. Neváhá mluvit před senátem a v tyto okamžiky ji prý s úctou sleduje i její muž Claudius. Messalina střídá milence jako na běžícím páse.

Ty nejlepší neváhá rozmazlovat luxusem, jaký nabízí její postavení. Nesnese jediné – žárlivost. Má snad uvolněnou morálku v genech stejně jako její bratranec Caligula (12–41)?

blank
Messalininu podobu známe z mince vyražené v roce 41. FOTO: cngcoins / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Přesmíru tolerantní císař

Bylo by pošetilé myslet si, že si zaneprázdněný císař manželčiných avantýr nikdy nevšimne. Zdá se, že je pouze tiše toleruje. Možná respektuje, že je mladá a on v intimním životě často selhává. Císařovna se s milenci netají – podle mnohých vladaře mohlo naopak přitahovat manželčino vyprávění bizarních sexuálních dobrodružství, která nikdy nezažil.

Sázka, která vejde do dějin

Nestoudně se rozvaluje v polštářích a pak prstem pokyne dalšímu z mužů. V blonďaté paruce se Messalina stane legendou římských nevěstinců. Nedělá to kvůli penězům, ale marně se snaží uhasit stále pálivější chtíč.

Ten ji zavede až ke slavné sázce s prostitutkou Scyllou. Která z nich dokáže obšťastnit více mužů? Zatímco profesionálka odpadá k ránu, císařovna se tváří, že šlo teprve o předehru!

blank
Messalikna se synem Britanmicem, kterému v dospělosti chtěla předat trůn. FOTO: Ricardo André Frantz / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Těžká volba smrti

Claudiova trpělivost ale přece jen přeteče. Messalina se zamiluje do jednoho ze svých amantů, senátora Gaia Silia (asi 13–48), a s jeho pomocí chce odstranit prvního muže říše – svého manžela! Jako by to nebylo málo, milence si, přestože je stále vdaná, vezme za muže!

Zajistila by tak synovi Britannicovi (41–55) jasný nárok na trůn. Spiknutí je ale odhaleno a Messalinu čeká trest. Zřejmě dostane na výběr – může být potupně popravena, anebo hrdě spáchat sebevraždu.

Vybere si druhou možnost. Její strach je ale příliš velký – nakonec jí na druhý břeh pomůže jeden z dohlížejících vojáků.

Foto: Gothenburg Museum of Art / Creative Commons / CC BY 4.0, Agostino Carracci / Creative Commons / volné dílo, cngcoins / Creative Commons / CC BY-SA 2.5, Ricardo André Frantz / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pod pokličkou výroby kovových modelů
21stoleti.cz

Pod pokličkou výroby...

Jedinečná možnost se naskytne v sobotu 18. června všem...
Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Záhadné psí sebevraždy
enigmaplus.cz

Záhadné psí sebevraždy

Nevysvětlitelné nadpřirozené události...
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...
Miluje stále svého expartnera?
nasehvezdy.cz

Miluje stále svého expartnera?

Ačkoli už od rozchodu herečky...
Záhada ztracené peněženky
enigmaplus.cz

Záhada ztracené peněženky

Příběh popsala jistá žena z New Yorku v USA...
Kdo byli záhadní hobiti z ostrova Flores?
epochalnisvet.cz

Kdo byli záhadní hobiti z...

Září 2003. Australsko-indonéský tým archeologů po...
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
epochanacestach.cz

Severní Morava: Kraj plný...

Severní Morava se...
Královny moderních koupelen
rezidenceonline.cz

Královny moderních koupelen

Díky modernímu designu, variabilitě a kvalitním...
Letní koktejl ovocných barev a vůní
iluxus.cz

Letní koktejl ovocných barev...

Značka Almara Soap si na ručně vyráběných...
Jak jsem napálila upíra z Kežmaroku
skutecnepribehy.cz

Jak jsem napálila upíra z...

Procházela jsem se tím...