Skip to content
reklama

Valeria Messalina: Trávila císařovna noci v nevěstinci?

„Nenávidím tě! Nenávidím!“ ječí jako smyslů zbavená Messalina na svého chotě. Ten by další z hysterických záchvatů přešel, nebýt poslední věty: „Jsi odporný prašivý impotent!“ vyje mladá žena a císaři dojde trpělivost.

Uštědří jí pořádný políček.

Vraždy a intriky svých mocných příbuzných pozoruje zdálky odmala. Valeria Messalina (17/20–48) roste z naivního děvčátka v krásnou ženu, která padne do oka i budoucímu císaři Claudiovi (10 př. n. l.–54 n. l.).

Přibližně 18letá Messalina ze sňatku se 48letým mužem nemá zrovna radost. Ví ale, že tak získá lepší postavení i peníze. Ostatní choutky si bude moct vynahrazovat jinde…

Jak se zbavit nočních můr?

Claudius se krčí nad stolem a usilovně přemýšlí. Všechny starosti Římské říše si až příliš připouští. Často ho bolí hlava a špatně spí – což je asi jediná věc, kterou má se svou manželkou společnou. Zatímco on bdí, ona se převaluje pod pokrývkou a krčí čelo při další ze svých nočních můr.

Možná i proto brzy noci zasvětí nové zábavě – objevování vlastního těla s desítkami až stovkami náhodných i dlouhodobějších známostí.

Messalinu v nevěstinci zobrazila rytina z konce 16. století. FOTO: Agostino Carracci / Creative Commons / volné dílo

Má neřesti v krvi?

Jako císařovna si může vybírat. Navíc je pohledná a oproti často tradovaným legendám zřejmě ani není hloupá. Neváhá mluvit před senátem a v tyto okamžiky ji prý s úctou sleduje i její muž Claudius. Messalina střídá milence jako na běžícím páse.

Ty nejlepší neváhá rozmazlovat luxusem, jaký nabízí její postavení. Nesnese jediné – žárlivost. Má snad uvolněnou morálku v genech stejně jako její bratranec Caligula (12–41)?

blank
Messalininu podobu známe z mince vyražené v roce 41. FOTO: cngcoins / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Přesmíru tolerantní císař

Bylo by pošetilé myslet si, že si zaneprázdněný císař manželčiných avantýr nikdy nevšimne. Zdá se, že je pouze tiše toleruje. Možná respektuje, že je mladá a on v intimním životě často selhává. Císařovna se s milenci netají – podle mnohých vladaře mohlo naopak přitahovat manželčino vyprávění bizarních sexuálních dobrodružství, která nikdy nezažil.

Sázka, která vejde do dějin

Nestoudně se rozvaluje v polštářích a pak prstem pokyne dalšímu z mužů. V blonďaté paruce se Messalina stane legendou římských nevěstinců. Nedělá to kvůli penězům, ale marně se snaží uhasit stále pálivější chtíč.

Ten ji zavede až ke slavné sázce s prostitutkou Scyllou. Která z nich dokáže obšťastnit více mužů? Zatímco profesionálka odpadá k ránu, císařovna se tváří, že šlo teprve o předehru!

blank
Messalikna se synem Britanmicem, kterému v dospělosti chtěla předat trůn. FOTO: Ricardo André Frantz / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Těžká volba smrti

Claudiova trpělivost ale přece jen přeteče. Messalina se zamiluje do jednoho ze svých amantů, senátora Gaia Silia (asi 13–48), a s jeho pomocí chce odstranit prvního muže říše – svého manžela! Jako by to nebylo málo, milence si, přestože je stále vdaná, vezme za muže!

Zajistila by tak synovi Britannicovi (41–55) jasný nárok na trůn. Spiknutí je ale odhaleno a Messalinu čeká trest. Zřejmě dostane na výběr – může být potupně popravena, anebo hrdě spáchat sebevraždu.

Vybere si druhou možnost. Její strach je ale příliš velký – nakonec jí na druhý břeh pomůže jeden z dohlížejících vojáků.

Foto: Gothenburg Museum of Art / Creative Commons / CC BY 4.0, Agostino Carracci / Creative Commons / volné dílo, cngcoins / Creative Commons / CC BY-SA 2.5, Ricardo André Frantz / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články