Domů     Dá se chodit po vodě? Pro zvířata je to hračka!
Dá se chodit po vodě? Pro zvířata je to hračka!
11.4.2022

Loď byla daleko od země a vlny ji zmáhaly, protože vítr vál proti ní. K ránu šel k nim, kráčeje po moři.“ Úryvek z Matoušova evangelia v Novém zákoně mluví samozřejmě o Ježíšovi. Ten poté vyzve k chůzi po hladině i Petra. Apoštol ale propadne strachu a skončí ve vlnách…

Jak mohl Ježíš chodit po vodě, pokud je příběh pravdivý? Jedni si to vysvětlují nadpřirozenými schopnostmi, jiní rozvíjejí teorie, že mohl jít spíše po ledu. V období nižších teplot před 1500 až 2500 let se prý v Galilejském moři vytvářely ledové kry. A mohly být i kousek pod hladinou, takže se jich na první pohled nikdo nevšiml.

Tento příběh však ponechme Bibli. Z čistě fyzikálních důvodů voda ideálním chodníkem skutečně není! Tedy pro lidi. Řada zvířat si po ní vykračuje naprosto s přehledem!

Tryskem po hladině

Kdo: VODOMĚRKY a BRUSLAŘKY

Vypadá to tak přirozeně, jako kdyby měly pevnou půdu pod nohama. Jenomže bruslařky a vodoměrky, označované také jako vodní ploštice, se vesele prohánějí jen tak po vodě a tráví na ní většinu života.

Podívejte se zblízka – v místě, kde se nohama dotýkají hladiny, je vždy malá prohlubeň, přesto se však nepotopí! Jakoby pérují na tenké elastické blance, kterou vytváří povrchové napětí.

V nejsvrchnější vrstvě vody totiž na sebe jednotlivé molekuly působí mnohem větší silou a lehoučký hmyz se tak na ní udrží úplně snadno.

Pomáhají ale i mikroskopické chloupky, které kolem nohou vytvářejí vrstvičku vzduchu. Díky tomu se vodní chodci hladiny téměř nedotýkají, což jim dodává i neuvěřitelnou rychlost.

V poměru k velikosti svého těla se taková bruslařka posouvá stejně rychle, jakoby kdyby člověk uběhl 640 km/h!

Vodní ploštice pružná hladina unese bez problémů. Opírají se o ni rozkročenýma nohama. Foto: analogicus / Pixabay.
Vodní ploštice pružná hladina unese bez problémů. Opírají se o ni rozkročenýma nohama. Foto: analogicus / Pixabay.

Postrach rybníků

Kdo: PAVOUCI LOVČÍCI

Pokud se bojíte pavouků, tihle tvorečkové by u vás moc nepochodily. Jsou poměrně velcí (2 až 3 cm) chlupatí a mají tlusté nohy, naštěstí si však raději než lidské domácnosti vybírají okraje rybníků a jezer.

Přestože jsou obdařeni takovou silou, že zvládnou ulovit pulce nebo maličkou rybku, po vodě se umí pohybovat stejně ladně jako křehké vodoměrky. I jim pomáhají vodu odpuzující chloupky na nohou – utíkají tak v podstatě po balóncích plných vzduchu.

Predátorovi lovčík s přehledem uteče a pomalejší kořist před ním nemá šanci! Lovit však zvládne i pod vodou. Díky speciální vrstvě na povrchu těla vydrží pod hladinou několik minut bez problémů dýchat.

Bazilišek běhá po vodě po dvou. Podle zoologů se možná však jen snaží zadržet pád. Foto: MartinStr / Pixabay.
Bazilišek běhá po vodě po dvou. Podle zoologů se možná však jen snaží zadržet pád. Foto: MartinStr / Pixabay.

Je to běh, nebo pád?

Kdo: BAZILIŠCI

U hmyzu se možná ani nedivíme, ale co když se po vodě rozběhne tvor vážící až 0,5 kilogramu?

Ještěr zvaný bazilišek koneckonců vypadá spíš jako z pohádky – zelený nebo pruhovaný „dráček“, jehož hlavu, hřbet i ocas zdobí zubatý hřeben. I jméno má podle mytické postavy, která vás jediným pohledem dokáže proměnit v kámen.

Schopnost proběhnout se vodě je ale skutečná! Až 60centimetrový tvor má velmi dlouhé prsty propojené kůží, která vytváří jakýsi vak. Bazilišek tak stejně jako hmyz okolo nohou hromadí vzduch a ten ho částečně nadnáší.

To je však jen jeden z triků, druhý odhalí vědci při pozorování zázračných ještěrek až v roce 2004.

Bazilišek totiž po vodě běží vzpřímeně po dvou a udržet se v takové pozici vyžaduje neskutečnou sílu! Urputně se tedy snaží nespadnout na hlavu, což ho drží zároveň i na hladině, dokáže to ale jen pár vteřin. I tak uběhne třeba 10 metrů, rychlostí okolo 5,5 km/h.

Dokonalá symfonie

Kdo: GEKONI

Na dovolené v Singapuru pozoruje americký biolog klidnou hladinu jezírka. V tu chvíli se ní proběhne malý gekon!

Vědec hned zareaguje a podaří se mu gekonův úprk natočit na mobil. A po návratu natolik nadchne kolegy z newyorské Rockefellerovy univerzity, že se pustí do výzkumu! Připraví si nádrž s vodou, seženou několik gekonů západních a začnou analyzovat jejich pohyby.

Gekon neběží po vodě vzpřímeně jako bazilišek, na hladině je položený, ale rozhodně neplave. Pohybuje se ladně jako bruslařka! Pomáhá mu hladká hydrofobní kůže, díky níž doslova klouže.

Gekoni také na hladinu trochu dupou, čím vytvářejí nadnášející bublinky, a zároveň udržují balanc vrtěním ocasu.

I samotné povrchové napětí ale hraje roli. Když výzkumníci přidají do nádržky mýdlo a napětí tak sníží, gekoni zpomalí a postupně jdou ke dnu!

Gekoni používají k úprku po vodě celou sérii promyšlených pohybů. Foto: Josch13 / Pixabay.
Gekoni používají k úprku po vodě celou sérii promyšlených pohybů. Foto: Josch13 / Pixabay.

Jako okřídlený člun

Kdo: REJSCI

Jedni z nejmenších savců na Zemi jsou známí především svým rychlým metabolismem. Za den sní minimálně tolik jídla, kolik sami váží, a během několika hodin bez potravy jsou schopni pojít hlady.

Jejich schopnost chodit po vodě už je známá méně. Rejsci vodní, kteří si libují v čistých vodách napříč celou Evropou, jsou nejen skvělými plavci, ale zhruba 1,5 metru dokážou po hladině i normálně běžet.

Pomáhají jim opět tuhé chloupky na zadních chodidlech, které zadržují vrstvu vzduchu. Proč se ale po vodě někdy rozběhnou? Stejně jako gekoni jsou v tu chvíli rychlejší!

Někteří tento pohyb rejsků a gekonů přirovnávají k tzv. křídlovým člunům, udržovaným při jízdě nad vodní hladinou. Při stejném výkonu dosáhnou vyšší rychlosti, protože se sníží odpor vody vůči trupu.

Potápka udělá na hladině až 20 kroků za vteřinu! Foto: wz-digital-photography / Pixabay.
Potápka udělá na hladině až 20 kroků za vteřinu! Foto: wz-digital-photography / Pixabay.

Rychlotanec milenců

Kdo: POTÁPKY

Přidáváme na váze. Pokud někdo dosahuje hmotnosti až 2 kg a umí skvěle plavat, proč by po vodě „chodil“?

Pro společenské ptáky potápky západní je to zkrátka rituál, jakýsi zásnubní tanec, než se dva jedinci pustí do páření. Svýma širokýma nohama plácají o hladinu tak mohutně, že vyvinou dost síly k udržení většiny těla nad vodou.

Klíčová je tu i rychlost – potápky peláší po hladině tak hbitě, že stihnou udělat až 20 kroků za vteřinu a uběhnou takto zhruba 10 až 20 metrů!

Po vodě ano, ovšem po zemi potápka chodit neumí. Její nohy totiž směřují dozadu k tělu, aby byly lépe přizpůsobeny k plavání.

Všichni delfíny po vodě „chodit“ neumějí. Kdo to dokáže, rád to naučí své kamarády. Foto: analogicus / Pixabay.
Všichni delfíny po vodě „chodit“ neumějí. Kdo to dokáže, rád to naučí své kamarády. Foto: analogicus / Pixabay.

Kulturní tradice

Kdo: DELFÍNI

Proč to ti delfíni dělají?“ ptají se již dlouho vědci při pozorování mořských savců ve volné přírodě v Austrálii.

Zběsile pádlují ocasem, čímž se nejen drží ve vzpřímené poloze nad hladinou, ale dokonce se tak posouvají vpřed, jako by po vodě chodili. A co je nejzajímavější, zdá se, že se dovednost učí navzájem!

Na konec se zoologové shodují na tom, že v tom žádný speciální smysl není. Chůzi po hladině nepraktikují všichni delfíni, a ti, kteří to umějí, to berou spíš jako formu zábavy.

Což je i důkazem jejich inteligence – umění chodit po vodě si delfíni předávají jako tradici!

Svalnatou nohou se šnek dokáže chytit nejen listu či trávy, ale i vodní hladiny! Foto: Sophie07 / Pixabay.
Svalnatou nohou se šnek dokáže chytit nejen listu či trávy, ale i vodní hladiny! Foto: Sophie07 / Pixabay.

Na druhé straně

Kdo: VODNÍ ŠNECI

Na závěr se musíte otočit vzhůru nohama. A možná i trochu potopit..

Už vidíte? Vodní šnek si také rád vykračuje po vodní hladině, ovšem na rozdíl od ostatních po ní chodí z druhé strany!

Šnek má samozřejmě nohu jen jednu, takže se spíše plazí, ovšem po odvrácené straně hladiny mu to jde stejně hladce jako třeba po listu. A dokonce při tom vylučuje typickou slizovou stopu.

Co je v tom za záhadu? Když šneky soustavně pozorují vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu, zjistí, že svou nohou rozvlní a zároveň naruší vodní povrchovou vrstvu.

Částečně tak proniknou na vzduch, tam vyloučí sliz a za jeho pomoci vytváří na vodě jakési vrásky. A ty už je jako správně namazané dráhy ženou jedním směrem.

Foto: 1 – 6: Pixabay úvodní foto: roakley1 / Pixabay
reklama
Související články
Věda a technika
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Věda a technika
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
Věda a technika
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.