Domů     Václav II. a Guta Habsburská: Nevěstu mu ukradli už po svatební noci
Václav II. a Guta Habsburská: Nevěstu mu ukradli už po svatební noci

„Paní tak vlídná, nedotknutá zlem čili Dobrá nebo Guta. Pro svoje vzácné chování byla vám dána za paní. A její vlídnost neustále oblažuje i pana krále,“ píše o manželce Václava II. básník Ulrich von Etzenbach. Zdá se, že si český král nemá na co stěžovat.  

Když Václav II. (1271–1305) přijíždí 24. května 1283 do Prahy, mají Češi konečně důvod k radosti. Svého panovníka nadšeně vítají. Mladíček je sice sotva dvanáctiletý, ale už by se měl brzy ženit.

Ve chvíli, kdy v roce 1276 jednal Václavův otec Přemysl Otakar II. (1233‒1278) o míru s římským králem Rudolfem Habsburským (1218–1291), padla zmínka i o tom, že se jedna z Rudolfových dcer vdá za Přemyslova tehdy stěží pětiletého synka.

Teď by měla půvabná Guta Habsburská (1271–1297) konečně slib naplnit. Jde o zpečetění dobrých vztahů mezi českými zeměmi a Římskou říší. Svatba proběhne 25. ledna 1285 v chebském chrámu.

Mše se zúčastní předních českých šlechticů, ale i těch říšských. Mladičký český král nechává svatebčany čekat a dorazí až na obřad. Po něm novomanželé dostanou doporučení, jak se chovat během svatební noci.

Ani jeden z nich netuší, že si moc milostných radovánek neužijí.  Současný historik Libor Jan k tomu o Václavovi uvádí:

„Dalšího dne byl z manželské ložnice – o souloži se minoritský pramen (dobový zdroj) cudně nezmiňoval – přiveden opět do shromáždění knížat a kněžen.“

Václav II. si svatební noc bohužel neužil. FOTO: Czeva/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Václav II. si svatební noc bohužel neužil. FOTO: Czeva/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Krále drží v šachu

Znamená to, že Václav už nemůže strávit už další chvíle se svojí ženou, která mu podle dobových prohlášení připadá velmi krásná. Co se děje? Za vším stojí Rudolf I. Habsburský, který chce mít na českého krále páku.

Proto Guta odjíždí na otcův příkaz z Čech domů. Česká historička Kateřina Charvátová píše:

„Závišova (Záviš z Falkenštejna) přítomnost na Pražském hradě, ať již jako milence či manžela královny Kunhuty, byla patrně příčinou, proč Rudolf Habsburský nepustil svoji dceru do Čech.“ Záviš z Falkenštejna (asi 1250–1290) sice byl v roce 1276 jeho spojencem při vzpouře proti Přemyslu Otakarovi II. a následném jednání, ale Rudolfovi teď vadí.

Ví, že je to ambiciózní a bezskrupulózní muž. Co kdyby se chtěl zmocnit trůnu? On přece potřebuje mít nad svým zetěm kontrolu. Když mu odepře přítomnost své dcery, povede se mu to.

Na Václava II. uplatňovala jeho žena svůj mocný vliv. FOTO: Antoni Boys/Creative Commons/Public domain
Na Václava II. uplatňovala jeho žena svůj mocný vliv. FOTO: Antoni Boys/Creative Commons/Public domain

Další eso v rukávu

Navenek Rudolf tvrdí, že jeho dcera je ještě příliš mladá, aby dokázala naplnit manželský život. V tom pravdu nemá. Sňatky tak mladých lidí a jejich intimní soužití jsou ve středověku běžnou záležitostí. Jenže římský král takhle drží v ruce trumf.

Protože u Václavova dvora chybí jeho žena, nemůže zatím zplodit legitimního následníka. Také je nutné, aby mu udělil z titulu římského panovníka české země v léno a potvrdil tím úzký svazek českých zemí s Římskou říší.

Dobové prameny nemluví o tom, jestli se to v Chebu stalo. Spíše si to Rudolf nechává na později, aby měl ve vztahu ke svému zeti další eso v rukávu. Rudolf navíc zuří, že Záviš získává nad Václavem stále silnější vliv.

Václav II. přijímá korunu pro svého syna. FOTO: Ludvík Kohl/Creative Commons/Public domain
Václav II. přijímá korunu pro svého syna. FOTO: Ludvík Kohl/Creative Commons/Public domain

Obratně našeptává manželovi

Římský král své dceři dovolí vypravit se do Čech za manželem teprve v roce 1287, tedy dva roky od uzavření jejich sňatku, a to jenom díky tomu, že se konečně plánuje Václavova korunovace.

K té sice zatím ještě nedojde, ale mladičká královna se stává šikovným nástrojem, jak vnést rozkol do vztahu svého manžela k Závišovi. Připomíná mu, že zradil jeho otce a úcta k Habsburkům je mu také cizí.

Dovoluje si totiž od nich žádat korutanské území pro českého krále. To je přece neslýchané! „Drahý choti, nemůžeš za takových okolností očekávat jeho věrnost,“ šeptá mu. Postupně se mu daří Václavovu důvěru ve svého rádce nahlodávat.

Vítkovci, z jejichž rodu Falkenštejn pochází, jsou zbavováni svých funkcí a politického vlivu. Nakonec je Záviš sťat v roce 1290 u jihočeského hradu Hluboká.

Guta hájila na českém dvoře zájmy Habsburků. FOTO: Antoni Boys/Creative Commons/Public domain
Guta hájila na českém dvoře zájmy Habsburků. FOTO: Antoni Boys/Creative Commons/Public domain

Deset vyčerpávajících porodů

Na pražském dvoře Guta pilně střeží zájmy Habsburků, navzdory tomu ale vypadá její manželství s Václavem jako poměrně idylické. V milostném loži si rozhodně užijí více než dost. Důkazem je, že Guta je během deseti let společného života prakticky pořád těhotná.

Čeká ji postupně deset porodů, které její mladé a křehké tělo naprosto vysílí. Pět z dětí ale zemře už v časném dětském věku. Stihne ještě svoji korunovaci 2. června 1297 a zemře krátce po porodu poslední dcery, která nese její jméno. Václav se poté ožení s Eliškou Rejčkou (1288–1335).

Zdroje informací: CHARVÁTOVÁ, Kateřina. Václav II. Král český a polský. Praha: Vyšehrad, 2007, ISBN 978-80-7021-841-9 JAN, Libor. Václav II. Král na stříbrném trůnu. Praha: Argo, 2015, ISBN 978-80-257-1544-4. ŽEMLIČKA, Josef. Přemyslovci. Jak žili, vládli, umírali. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2005, ISBN 80-7106-759-8. CHARVÁTOVÁ, Kateřina. Václav II. In: RYANTOVÁ, Marie; VOREL, Petr. Čeští králové. Praha; Litomyšl: Paseka, 2008. ISBN 978-80-7185-940-6
Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Gampe/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Svatováclavské legendy: Existoval vůbec patron české země?
Je brzké nedělní ráno, od země se zvedá mlha a vzduch páchne krví. Ta vůně se nedá s ničím zaměnit. A kdo by pochyboval, slyší sténání. U dveří do kostela v dnešní Staré Boleslavi leží v tratolišti muž. Kníže. Ten, který překáží svému bratru v nároku na trůn. Pro knížete je takový skon vlastně přirozenou smrtí, ale tentokrát je […]
Historie
Syndrom K: Falešná nemoc, která zachraňovala životy
Skupinka nažehlených nacistů nejistě přešlapuje za branou ostrovní nemocnice Fatebenefratelli. „Il Morbo di K,“ svěřuje jim div ne šeptem doktor Giovanni Borromeo. „Připomíná Kochovu chorobu, paralýza končí udušením. Je to jen otázka času. Vysoce nakažlivé…“ pokyvuje hlavou lékař.   V klidu římských uliček vytáhnou vojáci cigarety. „Je to nějaká nová tuberkulóza,“ pokrčí rameny jeden. „Nebo […]
Historie
6 krvavých událostí (takřka) vymazaných z historie
Zní to celkem nevinně: Whitewashing. Vždyť původní význam ukazuje jen na bílení vápnem. A dnes? Zaběluje také. Ale nepohodlné události – včetně zločinů kolosálních rozměrů. Buď úplně, nebo je alespoň upraví ku obrazu svému…   Vyvraždění přibližně 1,5 milionu Arménů Turky během let 1915 až 1918. Tak jde v kostce shrnout podstatu arménské genocidy. Tedy, […]
Historie
Manželky českých králů: Proč neměla choť Leopolda I. Čechy ráda?
České královny to mnohdy neměly jednoduché. Jejich manželové vládli rozsáhlé říši a ony musely podstupovat leccos, co jim zrovna nebylo po chuti. Některé z nich třeba neměly naše obyvatele zrovna v lásce. Český král a římský císař Matyáš Habsburský (1557‒1619) si 4. prosince 1611 bere Annu Tyrolskou (1585–1618). Tehdy se ocitá už na konci svých fyzických a […]
reklama
záhady a tajemství
Nejděsivější příšery doby adventní: Zlobivé děti krájejí na kusy!
Pokud si myslíte, že Advent znamená jen samé krásné věci, musíme vás vyvést z omylu. Představíme vám tvory, které potkáte právě v tomto období. Ale potkat je rozhodně nechcete…   Bílou planinou se žene chlupatý tvor. Vypadá jako kočka. Jen mnohem větší, se zlým pohledem a drápy a špičáky, které rády sápou lidské maso. Tahle […]
Věčný koloběh života: Zimní slunovrat
Na podzim, za vlády astrologického znamení Štíra, byla zpřetrhána nit života, která spojovala život rostlin se Sluncem. V období Střelce byla vegetace prakticky pohřbena pod zemí, i když o slunečním světle věděla… Od slunovratu dává Slunce životu, který s sebou pomyslně vzalo do podsvětí, opětovnou svobodu. Na důkaz vítězství nad temnotami vystoupí sluneční kotouč každý […]
Potřebujete zhubnout? A zkusili jste hypnózu?
Už jste ten příběh slyšeli? Pokud přiložíte k ruce hypnotizovaného kovový předmět a budete tvrdit, že je rozpálený, dotyčnému se udělá na ruce puchýř, ačkoliv má – třeba lžička – pokojovou teplotu! Hypnabilita je individuální schopnost každého z nás pohroužit se do hypnózy. A je-li tato schopnost vysoká, tento nekomfortní experiment může fungovat. Pak je […]
Peter Underwood: Okultní Sherlock Holmes
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Duchové jsou součástí života Petera Underwooda (1923–2014) od dětství. Už jako devítiletý kluk totiž prožívá první paranormální zážitek. „Tatínek stál u mé postele,“ […]
reklama
věda a technika
Měsíčník: Nenápadný zabiják medúz může naklást až 300 milionů jiker!
Poklidné odpoledne na pláži naruší řev a úprk plavců z moře. „Pozor, žralok,“ křičí jeden z běžců. Všichni jsou na nohou a mžourají na zlověstnou ploutev vznášející se v dáli nad hladinou. Kdyby jen tušili, že jde o neškodného měsíčníka. Vypadá, jako by zrovna absolvoval čelní setkání s automobilem. Za zdánlivě nemotornou tělesnou schránkou se však skrývá dechberoucí […]
Slavné průplavy: Desetitisíce mrtvých dělníků a miliardové výdělky
Kontejnerový gigant rozráží vlny oceánu rychlostí 30 uzlů, což představuje 55 kilometrů v hodině. V Suezském průplavu bude muset přibrzdit. Maximální povolená rychlost je zde 16 km/h. Jak velké lodě sem mohou? Nesmí mít větší ponor, než 20,1 metru, a zatímco na délce nezáleží, výška je důležitá. Pod most přes Suez nesmí lodě vyšší, než 68 […]
Co je lepší… Klasická léčba, nebo alternativní?
Alternativní a klasická medicína se vzájemně nevylučují a nedá se říct, že jedna je ta správná. Naopak by se měly vzájemně doplňovat. O alternativní medicíně se vede mnoho debat, neboť má jak řadu příznivců, tak řadu odpůrců. Tato forma medicíny zahrnuje například doplňky stravy, speciální čaje, masážní terapie, magnetoterapii, duchovní léčbu nebo přípravky na bázi […]
Jaké přírodní prostředky se hodí pro léčbu akné?
Mezi nejúčinnější bojovníky proti akné patří fenykl, kontryhel, měsíček, řepík, kopřiva, heřmánek, šalvěj či mateřídouška, ale dokonce i zelený čaj. Všechny bylinky mají protizánětlivé účinky a nejenže vyjdou mnohem levněji než drahé chemické přípravky, ale mohou být účinnější a bez nežádoucích vedlejších účinků. Fenykl obecný není jenom chutným kořením do pokrmů, ale i léčivou bylinu. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz