Domů     V souladu s přírodou: Zdraví a hygiena ve starověkém Egyptě
V souladu s přírodou: Zdraví a hygiena ve starověkém Egyptě

Pastilky pro svěží dech, speciální mýdlo na kožní problémy anebo poměrně spolehlivý těhotenský test za pomoci obilí.

Dochované dokumenty ukazují, že dávní obyvatelé Egypta měli na svou dobu nečekaně nadčasové a moderní znalosti z oblasti zdravotnictví i péče o tělo.

Různé papyry, obsahující receptury na léčiva, popisující lékařské postupy i dokumentující některé složité medicínské případy dokážou svým obsahem často překvapit. V mnohém se totiž shodují s poznatky současné vědy.

Nejstarší známý těhotenský test pochází právě ze starověkého Egypta a používá se k němu tehdy ječmen a pšenice. Každý druh obilí je uložen v jiném pytli. Žena, která chce vědět, zda je či není těhotná se na každý z nich vymočí.

Pokud obilí začne klíčit, je odpověď pozitivní. Testy jsou na svou dobu překvapivě přesné a vědci spekulují, že to bylo proto, že zvýšené hladiny hormonů, které se vyskytují v moči těhotných žen mohou podporovat klíčivost obilných zrn.

Krásné i praktické

Nápadné líčení očí, který neodmyslitelně patří ke starověkému Egyptu sloužilo spíše praktickým účelům, než aby bylo projevem marnivosti.

Při analýze 52 vzorků z nalezených schránek na líčidla vědci zjistili, že řada látek, používaných v egyptské kosmetice stimulovala imunitní systém lidského těla.

Některé ze složek líčidel se přirozeně v přírodě nevyskytují a Egypťané je tedy vyráběli záměrně ve snaze předcházet onemocnění očí. Podle lékařského dokumentu, zvaného Ebersův papyrus, pocházejícího z období okolo roku 1500 př.n.l.

používají Egypťané rovněž mýdlovitou látku, obsahující zásadité soli a rostlinné i živočišné tuky. Tento materiál není využíván pouze k praní prádla, ale také k léčbě kožních onemocnění.

Líčení očí nemělo jen zkrášlující účel, ale pomáhalo bránit se očním infekcím, o kterých v bažinatých oblastech okolo Nilu nebyla nouze.
Líčení očí nemělo jen zkrášlující účel, ale pomáhalo bránit se očním infekcím, o kterých v bažinatých oblastech okolo Nilu nebyla nouze.

Předcházení nemocem

Stavitelé hrobek a dalších památek, které se zachovaly do dnešních dnů dostávali od svých zaměstnavatelů stravu, bohatou na česnek, cibuli a ředkvičky. Tato zelenina obsahuje ve vysoké míře složky, které se považují za přírodní antibiotika.

Ta tehdy pomáhala při prevenci onemocnění v náročných pracovních podmínkách a při kontaktu s mnoha dalšími pracovníky. Egypťané si také vyrábějí zubní kartáčky tak, že rozcupují konce větviček.

Kromě toho se na dávných papyrech dochovaly receptury na tehdejší zubní pastu, kterou lze považovat za možná nejstarší na světě. Skládá se ze sušeného květu kosatce (Iris), soli, pepře a máty.

Vědci přitom teprve relativně nedávno objevili prospěšné vlastnosti kosatce pro zdraví dásní.

Mnohé starověké civilizace si potrpěly na osobní hygienu, obyvatelé tehdejšího Egypta nebyli výjimkou.
Mnohé starověké civilizace si potrpěly na osobní hygienu, obyvatelé tehdejšího Egypta nebyli výjimkou.

Osobní vůně a hygiena

Obyvatelům starověkého Egypta je často připisováno používání prvního deodorantu na přírodní bázi. Jejich pomocníkem proti tělesným pachům byly například citrusy nebo skořice.

Vytvářeli rovněž speciální vonné pelety z rostlin, které vkládali do oděvů v místě podpaží, které si také pečlivě vyholovali. Pokud na Egypťany přijde nepříjemnost v podobě vší, nejsnadnější způsob obrany je jednoduše si oholit hlavu.

Snadnější to v té době mají kněží, kteří si holí celé tělo, aby zůstali čistí ve službě bohům.

Proti nežádoucím návštěvníkům

Zatímco oholení hlavy má aspoň nějaký účinek, jiné prostředky, používané jako repelenty vzbuzují v dnešní době rozpaky. Například lektvar, skládající se z teplé vody a datlové mouky, který má odpuzovat blechy a vši.

Jeden recept, který by mohl mít nějaký účinek, je voda s rozmíchaným vápenným práškem, kterou se kropily předměty v domácnosti, aby byly vyhubeny blechy a jiní nežádoucí společníci aby se také drželi v uctivé vzdálenosti. Za spolehlivý odpuzovač mravenců se v dané době považuje majoránka.

Dělníci na stavbě hrobek a dalších důležitých objektů dostávali jako prevenci před nemocemi přírodní antibiotika.
Dělníci na stavbě hrobek a dalších důležitých objektů dostávali jako prevenci před nemocemi přírodní antibiotika.

Svěží dech

O stomatologii se lze dočíst v papyru Edwina Smithe, který pochází zhruba z roku 1600 př. n. l.. Jde o detailní chirurgické manuály včetně podrobných pokynů, jak léčit také onemocnění ústní dutiny.

Lze se v něm dokonce setkat s popisem rakoviny, kterou papyrus řadí mezi beznadějné případy. Těch je zde popsáno více, avšak použití magie radí text papyru pouze v jediném případě.

Zhruba v této době se uskutečňují první drobné zubařské zákroky, které pomalu připravují cestu ke složitějším postupům, jako je trhání zubů nebo řezání dásní. Hovoří se také o použití rovnátek.

Pro ty, kteří mají potíže s nevábně páchnoucím dechem se připravují pastilky z medu, koření a bylinek. Obsahují například skořici nebo myrhu.

Ebersův papyrus z období okolo roku 1500 př. n. l. obsahuje stovky receptur na medikamenty včetně různých zaklínadel.
Ebersův papyrus z období okolo roku 1500 př. n. l. obsahuje stovky receptur na medikamenty včetně různých zaklínadel.
Foto: www.fultonmassagetherapy.com, www.ranker.com, http://www.ancientrecipes.org, www.actuall.com, www.youtube.com
Související články
Záhady a tajemství
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Záhady a tajemství
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Záhady a tajemství
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Záhady a tajemství
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
reklama
svět zločinu
Vrazi s andělskou tváří
Dva výrostci se baví v nákupním středisku až podezřelou zábavou. Ukradnou plechovku s modrou barvou a přemýšlejí, co dál. „Pohni, Jone, tady chcípl pes.“ „Co budeme dělat, Robe? Tolik času, domů se mi nechce.“ „Ani mně ne, ty mysliteli. Hele, koukej na toho caparta! Trochu ho potrápíme, ať je sranda.“ říká Robert a s mrazivým […]
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram.  Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah […]
Líbezná zlodějka Patty Hearstová: Když se pomíchají dobro a zlo
Provoz Sveriges Kreditbanken na stockholmském náměstí Norrmalmstorg by letního dne 23. srpna 1973 probíhal jako obvykle, kdyby sem náhle nevtrhl dvaatřicetiletý lupič Jan-Erik Olsson. „Večírek právě začal,“ vykřikne muž v dlouhém kabátě a slunečních brýlích a vystřelí samopalem do stropu. Jeden ze zaměstnanců zapne tichý alarm. Jan-Erik Olsson ho postřelí ho do ruky. Žádá o tři […]
Místo manželky dcera: Sousedé o vězněné a znásilňované dívce vědí!
Bílá košile s krátkým rukávem působí na odlehlém ostrůvku u brazilských břehů až nepatřičně. Pojišťovací agent stáhne obočí. „Tam raději nechoďte. Co mu odešla žena, nevede to dobře…,“ varují ho místní, když se chystá zamířit na nedalekou farmu. Rozuzlení případu, který bude právem srovnáván s kauzou Rakušana Josefa Fritzla, je na dosah.  Píše se rok 2010. Muž […]
reklama
záhady a tajemství
Paldiski: Přístav, jehož jméno se nesmělo ani vyslovit!
V místech, kde se potkává Finský záliv s Baltským mořem se nachází přístavní město Paldiski – statutární centrum kraje Harjumaa v Estonsku. Nyní je to klidné, ba trochu ospalé sídlo. Není tomu tak dlouho, co zde existovala supertajná námořní základna. Jméno města nebylo radno ani vyslovit. Vše bylo v takovém režimu utajení, že Paldiski prý […]
Salemské čarodějnické procesy: Byly na vině halucinace?
Čechy čarodějnické procesy v podstatě téměř neohrozily, samozřejmě se smutnou výjimkou Jesenicka a Šumperska, kde bylo upáleno asi 200 žen. K posledním procesům zde došlo v roce 1696. Salemské šílenství Za zřejmě nejznámějším tehdejším „honem na čarodějnice“ se však musíme vydat do Salemu a vrátit se do roku 1692, kdy ve zcela puritánském prostředí propuklo […]
Fenomén zvaný bilokace
Bilokace, tedy výskyt jedné osoby na dvou místech současně v jednom okamžiku, je velice zajímavý a doposud ne zcela uspokojivě vysvětlený jev, který navíc může mít též souvislost s takzvaným astrálním tělem nebo i s dvojníkem člověka… Antonín Paduánský Bilokace patří také k zázrakům, kterých byl údajně schopen portugalský františkán Antonín Paduánský (1195-1231). Katolická tradice […]
To by člověk nevymyslel! Tři dechberoucí historické náhody
Už v dětství ji všichni odepisují, jenže dívka zrádnou tuberkulózu porazí, a dokonce získá dobrou práci. Když ji jako stevardku přidělí na obří loď, má velkou radost. Tehdy netuší, že bude mít čest procházet se po palubách největších plavidel svého druhu. U dvou z nich dokonce uvidí, jak zmizí v temném mořském hrobě! „Život je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet