Domů     V souladu s přírodou: Zdraví a hygiena ve starověkém Egyptě
V souladu s přírodou: Zdraví a hygiena ve starověkém Egyptě

Pastilky pro svěží dech, speciální mýdlo na kožní problémy anebo poměrně spolehlivý těhotenský test za pomoci obilí.

Dochované dokumenty ukazují, že dávní obyvatelé Egypta měli na svou dobu nečekaně nadčasové a moderní znalosti z oblasti zdravotnictví i péče o tělo.

Různé papyry, obsahující receptury na léčiva, popisující lékařské postupy i dokumentující některé složité medicínské případy dokážou svým obsahem často překvapit. V mnohém se totiž shodují s poznatky současné vědy.

Nejstarší známý těhotenský test pochází právě ze starověkého Egypta a používá se k němu tehdy ječmen a pšenice. Každý druh obilí je uložen v jiném pytli. Žena, která chce vědět, zda je či není těhotná se na každý z nich vymočí.

Pokud obilí začne klíčit, je odpověď pozitivní. Testy jsou na svou dobu překvapivě přesné a vědci spekulují, že to bylo proto, že zvýšené hladiny hormonů, které se vyskytují v moči těhotných žen mohou podporovat klíčivost obilných zrn.

Krásné i praktické

Nápadné líčení očí, který neodmyslitelně patří ke starověkému Egyptu sloužilo spíše praktickým účelům, než aby bylo projevem marnivosti.

Při analýze 52 vzorků z nalezených schránek na líčidla vědci zjistili, že řada látek, používaných v egyptské kosmetice stimulovala imunitní systém lidského těla.

Některé ze složek líčidel se přirozeně v přírodě nevyskytují a Egypťané je tedy vyráběli záměrně ve snaze předcházet onemocnění očí. Podle lékařského dokumentu, zvaného Ebersův papyrus, pocházejícího z období okolo roku 1500 př.n.l.

používají Egypťané rovněž mýdlovitou látku, obsahující zásadité soli a rostlinné i živočišné tuky. Tento materiál není využíván pouze k praní prádla, ale také k léčbě kožních onemocnění.

Líčení očí nemělo jen zkrášlující účel, ale pomáhalo bránit se očním infekcím, o kterých v bažinatých oblastech okolo Nilu nebyla nouze.
Líčení očí nemělo jen zkrášlující účel, ale pomáhalo bránit se očním infekcím, o kterých v bažinatých oblastech okolo Nilu nebyla nouze.

Předcházení nemocem

Stavitelé hrobek a dalších památek, které se zachovaly do dnešních dnů dostávali od svých zaměstnavatelů stravu, bohatou na česnek, cibuli a ředkvičky. Tato zelenina obsahuje ve vysoké míře složky, které se považují za přírodní antibiotika.

Ta tehdy pomáhala při prevenci onemocnění v náročných pracovních podmínkách a při kontaktu s mnoha dalšími pracovníky. Egypťané si také vyrábějí zubní kartáčky tak, že rozcupují konce větviček.

Kromě toho se na dávných papyrech dochovaly receptury na tehdejší zubní pastu, kterou lze považovat za možná nejstarší na světě. Skládá se ze sušeného květu kosatce (Iris), soli, pepře a máty.

Vědci přitom teprve relativně nedávno objevili prospěšné vlastnosti kosatce pro zdraví dásní.

Mnohé starověké civilizace si potrpěly na osobní hygienu, obyvatelé tehdejšího Egypta nebyli výjimkou.
Mnohé starověké civilizace si potrpěly na osobní hygienu, obyvatelé tehdejšího Egypta nebyli výjimkou.

Osobní vůně a hygiena

Obyvatelům starověkého Egypta je často připisováno používání prvního deodorantu na přírodní bázi. Jejich pomocníkem proti tělesným pachům byly například citrusy nebo skořice.

Vytvářeli rovněž speciální vonné pelety z rostlin, které vkládali do oděvů v místě podpaží, které si také pečlivě vyholovali. Pokud na Egypťany přijde nepříjemnost v podobě vší, nejsnadnější způsob obrany je jednoduše si oholit hlavu.

Snadnější to v té době mají kněží, kteří si holí celé tělo, aby zůstali čistí ve službě bohům.

Proti nežádoucím návštěvníkům

Zatímco oholení hlavy má aspoň nějaký účinek, jiné prostředky, používané jako repelenty vzbuzují v dnešní době rozpaky. Například lektvar, skládající se z teplé vody a datlové mouky, který má odpuzovat blechy a vši.

Jeden recept, který by mohl mít nějaký účinek, je voda s rozmíchaným vápenným práškem, kterou se kropily předměty v domácnosti, aby byly vyhubeny blechy a jiní nežádoucí společníci aby se také drželi v uctivé vzdálenosti. Za spolehlivý odpuzovač mravenců se v dané době považuje majoránka.

Dělníci na stavbě hrobek a dalších důležitých objektů dostávali jako prevenci před nemocemi přírodní antibiotika.
Dělníci na stavbě hrobek a dalších důležitých objektů dostávali jako prevenci před nemocemi přírodní antibiotika.

Svěží dech

O stomatologii se lze dočíst v papyru Edwina Smithe, který pochází zhruba z roku 1600 př. n. l.. Jde o detailní chirurgické manuály včetně podrobných pokynů, jak léčit také onemocnění ústní dutiny.

Lze se v něm dokonce setkat s popisem rakoviny, kterou papyrus řadí mezi beznadějné případy. Těch je zde popsáno více, avšak použití magie radí text papyru pouze v jediném případě.

Zhruba v této době se uskutečňují první drobné zubařské zákroky, které pomalu připravují cestu ke složitějším postupům, jako je trhání zubů nebo řezání dásní. Hovoří se také o použití rovnátek.

Pro ty, kteří mají potíže s nevábně páchnoucím dechem se připravují pastilky z medu, koření a bylinek. Obsahují například skořici nebo myrhu.

Ebersův papyrus z období okolo roku 1500 př. n. l. obsahuje stovky receptur na medikamenty včetně různých zaklínadel.
Ebersův papyrus z období okolo roku 1500 př. n. l. obsahuje stovky receptur na medikamenty včetně různých zaklínadel.
Foto: www.fultonmassagetherapy.com, www.ranker.com, http://www.ancientrecipes.org, www.actuall.com, www.youtube.com
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Záhady a tajemství
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Záhady a tajemství
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Záhadný a nakažlivý Syndrom K zachraňoval Židy před nacisty
Ačkoliv Itálii nezasáhl holokaust tak silně jako jiné evropské země, i zdejší Židé se na konci druhé světové války ocitli v ohrožení života. Aby je zachránili, přišli lékaři z římské nemocnice Fatebenefratelli s geniálním plánem – neexistující nemocí, které se nacisté báli a která lékařům pomohla ukrýt za zdmi nemocničního zařízení až stovky Židů… Situace židovských obyvatel v Itálii, […]
reklama
svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (