Skip to content
reklama

V Osvětimi chtěl Himmler sterilizovat tisíc neárijských žen denně

Elitní nacistický gynekolog Carl Clauberg (1898‒1957) se 22. března 1940 schází s Heinrichem Himmlerem. Během rozhovoru přijdou na přetřes různé otázky. „Uměl byste uměle vyvolat neplodnost u neárijských žen?“ ptá se ho druhý muž třetí říše.

Téma dalších experimentů je jasně určeno. Nějakou dobu ale trvá, než k nim dojde. Plány zahájí porada 7. července 1942, kde Clauberg dostává volnou ruku k akci. Při gynekologických prohlídkách má ženám do dělohy vstříknout kapalinu, která zničí jejich pohlavní orgány.

Carl Clauberg využívá ke sterilizaci přípravky firmy I. G. Farben. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Akci zvládne každý

Gynekolog dostane v Osvětimi k dispozici celý blok č. 10 s laboratořemi včetně rentgenu a temné komory. Sterilizaci provádí rozmanitými přípravky z produkce firmy I. G. Farben. Kontrastním prostředkem pak na rentgenu testuje, jestli jsou vejcovody průchodné.

„Zjistěte, jaký čas je nutný pro sterilizaci tisícovky Židovek,“ žádá ho Himmler.

blank
Heinrich Himmler chce zařídit neplodnost árijských žen. FOTO: Bundesarchiv, Bild 101III-Wisniewski-039-24A / Wisniewski /Creative Commons/CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE

Všechno zvládne při prohlídce

Po roce mu 7. června 1943 Clauberg sdělí, že má připravenu metodu sterilizace, kterou může využít každý gynekolog při běžné prohlídce ženy. „Lékař s deseti pomocníky s ní zvládne sterilizovat denně od několika stovek až po tisíc žen.

Není přitom nutný chirurgický zákrok,“ ujišťuje ho. Claubergovy výzkumy v Osvětimi probíhají do roku 1944. Kolik žen přesně sterilizovali a zda některá zemřela ale není známo.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články