Skip to content
reklama

Husy jako strážkyně hranic

Na čínských hranicích s Vietnamem hlídá v současné době houf asi 500 hus, připravených se hlasitě ozvat nebo kousnout každého, kdo se pokusí do nejlidnatější země světa nelegálně vstoupit.

Husa domácí je domestikovaná forma husy velké. Foto: Pixabay

Od října 2021 čínská vláda rozmístila tuto takzvanou „husí armádu“ na téměř pěti stech kilometrech hranice prefektury Čchung-cuo, ve snaze zastavit zavlečení koronaviru do Číny prostřednictvím nelegální imigrace.

Čínské husy domácí (Anser anser domesticus) nepotřebují žádné školení, jakmile tito pětikiloví ptáci zaberou nějaké území, zuřivě jej následně brání.

Opeřená hlídka

Tuto opeřenou posádku posiluje asi 400 hlídacích psů smíšených plemen, kteří doprovázejí pohraniční policii na hlídce.

blank
Domácí husy poskytují mnohostranný užitek, především maso, sádlo a peří, případně trus, používaný jako hnojivo. Foto: Pixabay

Tento poněkud zvláštní mezidruhový tým je klíčem k udržení čínské politiky nulového COVIDu, jejímž cílem je eliminovat virus. V pevninské Číně přibývá nakažených koronavirem poměrně rychle a Šanghaj, město, které má více než 25 milionů obyvatel, je uzavřeno, aby se zabránilo dalšímu šíření.

Používání hus k prosazování pandemické politiky se může zdát být nové, ale daná praxe je prastará. Domestikování hus se datuje do doby nejméně před 5000 lety, možná dokonce před 16 000 lety, což z nich podle nedávné studie činí druhé nejstarší domestikované zvíře po psech.

blank
Méně se využívají také husí vejce. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články