Diabetes mellitus neboli cukrovka – nemoc, již nelze vidět a která nebolí. V České republice jí trpí více než 800 tisíc lidí, dalších 250 tisíc o svém onemocnění neví. Počty diabetiků každoročně dramaticky rostou, a to nejen u nás, ale i ve světě.
Cukrovka nebolí, a proto ji lze snadno podcenit. Právě prevence a důsledná léčba jsou u ní ale klíčové. Neléčený diabetes totiž může vést k vážným zdravotním problémům včetně slepoty, selhání ledvin či cévních onemocnění.
Jeho včasné rozpoznání pomůže zpomalit rozvoj těchto problémů nebo jim dokonce zcela předejít. Hlavním ukazatelem ke stanovení diagnózy je změření hladiny cukru v krvi.
Tu zjišťuje praktický lékař v rámci preventivních prohlídek, je ale možné nechat si ji orientačně změřit i v některých lékárnách.
Pravidelné měření hladiny cukru je důležité nejen pro ty, kteří se s diabetem léčí, ale pomůže odhalit a včasně zachytit i tzv.
prediabetes, tedy stav, kdy lze ještě změnou životního stylu rozvoji cukrovky zabránit a vrátit se k plnému zdraví.
Diabetes a obezita úzce souvisí
Diabetes je v současnosti jedním z nejrozšířenějších civilizačních onemocnění. Ve světě žije s touto diagnózou přes 463 milionů dospělých a podle prognóz by měl tento počet do roku 2040 vyšplhat až na 629 milionů.
Enormní nárůst prokazatelně souvisí s nadváhou a obecně se špatnou životosprávou, v níž dominují nezdravá strava a nedostatek pohybu.
Přestože rozlišujeme dva typy cukrovky, až 85 % nemocných se léči s diabetem 2. typu, který úzce souvisí právě s nezdravým životním stylem.
Cukrovka se přitom netýká pouze dospělých, stále častěji se objevuje i u dětí. Důvodem je rovněž narůstající obezita mezi nejmenšími a nevhodné stravovací a pohybové návyky, které vznikají právě v dětském věku.
ZP MV ČR tématu dětské obezity věnovala další ze série svých edukativních podcastů Zdraví v kostce, kterými chce zvýšit povědomí o zdravotních tématech a prevenci civilizačních nemocí.
„Pacientům s diabetem přispíváme z Fondu prevence až 2000 Kč na nízkosacharidovou dietu (nikoliv na potraviny, které cukr normálně neobsahují) při diagnostikovaném diabetu a při léčbě inzulínem, dospělým přispějeme až 500 Kč a dětem až 1500 Kč i na nákup zdravotnických prostředků jako jsou např. dezinfekční prostředky na kůži nebo odstraňovač náplastí (sprej či napuštěné roušky), diagnostické proužky (z krve), obuv pro diabetiky či glukometr,“ říká tisková mluvčí zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Hana Kadečková.