Při pohledu na měsíční krajinu severočeské uhelné pánve asi málokoho napadne, že by se jednou mohla proměnit v ráj. A asi se tomu tak opravdu nestane, ovšem v jiných světových končinách se povrchové doly mohou proměnit v opravdový Eden.
Rekultivace v Čechách obvykle probíhají tak, že se vytěžený důl či lom napustí vodou. Na západ od našich hranic však rekultivátoři mají větší fantazii.
Koncertní síně, sportoviště, vědecké instituce, to vše lze najít na místech, kterým těžební stroje daly sbohem. A v britském Cornwallu vznikl projekt, který nechává vzpomenout na biblickou rajskou zahradu.
Stavba pokrývá rozlohu pětatřiceti fotbalových hřišť, což z ní dělá největší biosféru světa. Dříve se zde těžil jíl, dnes zde svůj domov našly tisíce druhů rostlin z celého světa.
Základem komplexu zvaného Project Eden jsou dva řetězce kopulí vysokých čtyřicet až padesát metrů. Jejich průměr se pohybuje od 30 do 124 metrů.
V západním řetězci se návštěvník pokochá tropickou flórou, čtyři východní kopule v sobě ukrývají rostliny, kterým vyhovuje středomořský pás. Biom mírného pásu je ve volném prostoru.
Gigantické rozměry kopulí vyžadují lehkou konstrukci. Tvůrci zvolili lehkou pozinkovanou ocel. Prostor mezi nimi vyplňují šestihranné obkladové desky vyrobené z termoplastu.
Původně se uvažovalo o sklu, to však by bylo příliš těžké a pro účely biosfér se nehodilo. Použitý plast má pouhé procento hmotnosti skla. O to, aby z kopulí teplo neutíkalo, se starají speciální fólie.
Součástí komplexu je i Jádro, tedy prostor určený pro přednášky, ale také výstavy a koncerty. Ostatně, návštěvníky Edenu provází umělecká díla na každém kroku. Autoři projektu si uvědomují provázanost vzdělanosti, přírody a kultury.
Architekti Jádra se nechali inspirovat světem rostlin, což je nejvíce vidět z podoby vystupující dřevěné střechy, která dává budově výrazný tvar.
Veskrze ekologický projekt využívá pouze dešťovou vodu, která by se jinak v bývalém dole hromadila. A Britové nemají o deště nouzi. Energii pak čerpá z větrných a geotermálních elektráren.
O tom, že Project Eden je mezi Brity populární, svědčí fakt, že v anketě o nejpovedenější stavbu 21. století obsadila první místo. V roce 2012 ji neminula ani štafeta olympijského ohně mířící do Londýna.