Skip to content

Úžasné: Vědci vynalezli baterii s extrémní výdrží!

Vědecká honba za vynálezem baterie s co největší výdrží je na vrcholu. Kalifornští badatelé nedávno oznámili, že by revoluci mohla přinést baterie ze zlatých nanovláken.

Na princip přišla doktorandka na univerzitě UCI Mya Le Thai při experimentování s vytvořením baterie ze zlatých nanovláken a povlaku z oxidu manganičitého. K vlastnímu překvapení baterie poté zvládla vybití a následné nabití prakticky neomezenou dobu.  „Těch cyklů bylo v řádech desítek tisíc, ale s baterií se vůbec nic nestalo. Její kapacita zůstala stejná,“ uvedl vedoucí katedry Reginald Penner s tím, že vůbec netuší, jak je to možné.

Jsou budoucností uchovávání energie zlatá nanovlákna?
Jsou budoucností uchovávání energie zlatá nanovlákna?

I na vesmírné lodě?

Prozatím vědci netuší, jak přesně celý proces funguje a cesta ke zlaté baterii s prakticky nekonečnou výdrží je tak ještě dlouhá. Nicméně pokud se vše podaří dotáhnout do konce, mohly by zlaté baterie se speciálním gelem znamenat hotovou revoluci v uchovávání energie. Objevit by se totiž mohly nejen v mobilních telefonech a v elektromobilech, ale třeba i na vesmírných lodích. Jasné ale je, že jejich cena bude, alespoň zpočátku, závratná.

Mya Le Thai
Mya Le Thai
Foto: josuegoss.com, news.uci.edu, www.extremetech.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti Zobrazit více …