Domů     Utopená minulost: Tři nejslavnější památky pod vodou
Utopená minulost: Tři nejslavnější památky pod vodou

Navléknout se do neoprenu, nasadit brýle a do úst vložit dýchací přístroj. Následně překonat téměř 40metrovou hloubku a najít správný tunel. Po pár minutách odvážlivci doplavou ke svému cíli s pomalovanými zdmi. Casquerova jeskyně čeká na objevení tisíce let!

Archeologie není příliš akční povolání. Člověk tráví desítky hodin studováním map, poté bere do ruky lopatu a vrtá se v zemi. Jenže v případě podmořského bádání jde o úplně jiné kafe.

Pořádně se nadechněte a vydejte se s EPOCHOU za nejslavnějšími památkami, které jsou k vidění jen pod vodní hladinou.

Na ostrově rivality

Co: Kleopatřin palác v Alexandrii

Ostrůvek Antirhodos leží u egyptského přístavu Alexandrie. Své jméno získává díky rivalitě s jeho řeckým souputníkem ze Rhodu. Vládnoucí dynastie Ptolemaiovců na něm vybuduje honosný palác, který dokonce obývá i samotná Kleopatra VII. (69–30 př. n. l.).

Palác pro milence

V červnu 365 ale zasáhne Středozemí velké zemětřesení, které doprovází ničivé vlny, a tak ostrov mizí pod hladinou. Na základě popisu, který poskytuje historik Strabón (63 př.n. l.–24 n. l.), začne v 90. letech 20. století pátrání.

Archeologové si však neví rady, nakonec na ruiny narazí na opačné straně přístavu! Ostrov, jenž má rozlohu 500 hektarů – tedy asi jako 700 vysočanských O2 Arén, je pod drobnohledem. A poklady, které vydává, stojí za to.

Postupně odkryjí Kleopatřin palác, v jehož blízkosti stojí chrámy bohyně Isis, to dokládá i socha stojící u vstupu do svatostánku. Pod vodou trůní také celá řada žulových sfing, jedna má dokonce hlavu v podobě Kleopatřina otce.

Mezi další památky patří zachovalá římská loď s dírou v boku. A u Říma ještě zůstaneme, protože v blízkosti Kleopatřina paláce archeologové naleznou nedokončenou stavbu, která je určena pro Marka Antonia (83–30 př. n. l.). Po osudné bitvě u Aktia v roce 31 př.

n. l. sláva Antirhodu slábne – definitivní tečkou je smrt Kleopatry, poté zejí paláce prázdnotou.

Antirhodos už dnes nenajdete, je totiž pod vodou. Na mapě se nachází pod číslem 2. (Philg88 / wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 3.0)
Antirhodos už dnes nenajdete, je totiž pod vodou. Na mapě se nachází pod číslem 2. (Philg88 / wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 3.0)

Tragédie při bádání

Co: Cosquerova jeskyně

Hledáte noční můru všech klaustrofobiků? Ideálního kandidáta najdeme kousek od francouzského přístavu Marseille. Zatopená Cosquerova jeskyně si dokonce vyžádá tři lidské životy!

Peníze nebudou?

Vede do ní totiž 175 metrů dlouhý tunel, který je z větší části pod vodou. Abyste našli vstup do jeskyně, musíte se rovněž potopit do hloubky 37 metrů. Na pravěkou památku narazí potápěč Henri Cosquer (*1950).

Zprvu bádá sám a na vlastní pěst, poté, co se mu rozbije světlo a v jeskyni málem zemře, změní názor. A tak pátrá s kamarády – dlouhých šest let trvá, než objeví nepotopenou část jeskyně. Na stěnách nalezne celou řadu pravěkých maleb.

Úspěchy ale zastíní tragédie ze září 1991, kdy v tunelu umírá trojice potápěčů. Nepodaří se jim najít cestu ven. Z historického hlediska jde však o unikát, na zdi se nachází na 500 různých kreseb – mezi nimi bychom našli koně, jelena či bizona.

Staří se odhaduje na 27 000 let a důvod zatopení? Zvýšená hladina moře. Hořkou dohru má celá událost pro Cosquera, po němž se jeskyně jmenuje. Několik let se soudí s ministerstvem kultury o finanční kompenzaci za nález.

Uvnitř jeskyně, kterou objeví Francouz Cosquer, se nachází celá řada cenných maleb. (SiefkinDR / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Uvnitř jeskyně, kterou objeví Francouz Cosquer, se nachází celá řada cenných maleb. (SiefkinDR / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Zachovalá krása

Co: Město Pavlopetri

Onoho roku 1967 nestačí britský oceánograf ze Southamptonu za potápěčskými brýlemi valit bulvy. Nicholas Flemming totiž jižně od poloostrova Peloponés objeví nejstarší podvodní město Pavlopetri!

Prohlídka na dně moře

O rok později se vydávají pod hladinu jeho kolegové z Cambridge. Žasnou, protože jen pár metrů pod hladinou spatří něco nevídaného. Z písku vykukují části budov, na první pohled jsou zřejmé také ulice a malá náměstí.

V rukou potápěčů končí několik keramických střepů, díky nim začne pečlivý výzkum. Odborníci přijdou s tvrzením, že město je staré více než 5 tisíc let.

Jenže po shonu v 60. letech cvrkot kolem Pavlopetri utichne a archeologové se k němu vrátí až začátkem roku 2009. Za asistence sonaru odkryjí celkem 15 zachovalých budov.

Zjistí, že tamní civilizace byla velice vyspělá, udržovala dokonce čilé obchodní vztahy s nedalekou Krétou. Na základě dalších objevů historici osvětlí důvod, proč město končí pod vodou.

Oblast totiž zasáhne série ničivých zemětřesení, do toho všeho se přidává zvyšující se mořská hladina. A tak nebohé Pavlopetri končí kolem roku 1000 př. n. l. mezi rybami!

Dnes je celá oblast ohraničená bójemi, lokalitu totiž ohrožovaly lodě, které vířily mořské dno. K městu můžou zamířit i turisté, v neoprenu a s dýchacím přístrojem je provede školený průvodce

Podmořské město Pavlopetri leží desítky kilometrů od poloostrova Peloponés. (Guillaume Piolle / wikimedia.commons.org / CC-BY 3.0)
Podmořské město Pavlopetri leží desítky kilometrů od poloostrova Peloponés. (Guillaume Piolle / wikimedia.commons.org / CC-BY 3.0)
Foto: wikimedia.commons Titulka (JJM / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Zajímavosti
Voda v číslech: Šokující fakta o nejcennější tekutině planety
Voda je základem života, přesto s ní plýtváme a znečišťujeme ji. Kolik vody skutečně máme k dispozici? Kolik jí denně spotřebujeme a jaké dopady má její nedostatek na svět? Odhalte fascinující čísla, která změní váš pohled na tuto zdánlivě obyčejnou tekutinu. 22. březen je od roku 1993 Světovým dnem vody. Rozhodlo o tom Valné shromáždění Organizace spojených národů. […]
Zajímavosti
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Zajímavosti
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Zajímavosti
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
reklama
lifestyle
Divoké americké rodeo: Adrenalin na maximum
Osm vteřin hrůzy, celoživotní sláva. Profesionální rodeo není jen sport – je to souboj člověka s tisícikilogramovou zbraní z masa, kostí a čistého adrenalinu. Zatímco statisíce fanoušků hltají každý pohyb v aréně, jezdci riskují životy v jednom z nejnebezpečnějších představení na planetě. Vítejte ve světě, kde pád neznamená konec, ale teprve začátek bitvy o přežití. […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz