Domů     Koho se bála Virginia Woolfová? Otce, bratrů i incestu
Koho se bála Virginia Woolfová? Otce, bratrů i incestu
10.11.2022

„Můj nejdražší. Cítím s jistotou, že znovu blázním. Mám pocit, že těmi hroznými chvílemi nemůžeme znovu projít. Tentokrát to nepřekonám. Začínám slyšet hlasy a nemohu se soustředit. Proto udělám to, co se mi zdá nejlepší.

Dal jsi mi největší možné štěstí.“ Žádné sbohem. Žádný polibek ani dotek. Slavná spisovatelka se s manželem rozloučí jen na pár řádcích.

 

Oblékne si kabát. Je 28. března 1941 a větve stromů čechrá jarní vítr. Jako ve snách kráčí k řece a každých pár kroků se sehne pro kámen. Strčí ho do kapsy. Skličující pocit jako by jí rval vnitřnosti. Je kousek od svého venkovského domu v anglickém Rodmellu.

Pak se Virginia Woolfová (1882–1941) zastaví. Naposledy se otočí. Jeden krok. Druhý. Řeka Ousa je děsivě ledová. Za chvíli Virginii silný proud podetne nohy a slavná spisovatelka mizí ve studené vodě.

Plynoucí řeka je symbolickou tečkou za románem jejího života. Žádná další stránka už nebude. Jen na nočním stolu zůstane dopis na rozloučenou. Strohý, ale přece v něm bude vše: cit, vděk, vzpomínky i zoufalost vykřičená do světa.

Kdo se bojí Woolfové?

Uběhne 20 let a na Broadwayi má premiéru absurdní hra amerického dramatika Edwarda Albeeho (*1928) s názvem Kdo se bojí Virginie Woolfové? Je o vztazích mezi mužem a ženou i v celé rodině.

Ostatně to samé řeší Virginia Woolfová celý svůj život. Má to ale jeden háček. O jejím soužení nemá nikdo ani ponětí. A bohužel, pravou podstatu jejích nočních můr se má dozvědět příliš pozdě i její manžel.

Deník ví všechno

Své vnitřní démony svěří Woolfová tomu jedinému, čemu věří – stránkám deníku. A to skrze její moderně avantgardní jazyk. Její děs je jí stále nablízku. Je jím totiž rodina. Virginia vyrůstá v klasické patriarchální viktoriánské rodině, kde je dětí jako smetí.

Otec, než ovdoví, má jen dceru. Matka má z prvního manželství tři potomky: dceru Stellu a syny George (1868–1934) a Geralda Duckworthovi (1870–1937).

Spolu pak zplodí čtyři další děti, kromě Virginie ještě Vanessu (1879–1961),Thobyho (1880–1906) a Adriana (1883–1948). V domě v centru Londýna je zatím veselo. Ale na jak dlouho?

Na portrétu rodiny Duckworthových je Virginia druhá zleva v horní řadě, po její pravici stojí Gerald. FOTO: Smith College Libraries / Creative Commons / volné dílo
Na portrétu rodiny Duckworthových je Virginia druhá zleva v horní řadě, po její pravici stojí Gerald. FOTO: Smith College Libraries / Creative Commons / volné dílo

Chlípný bratr Gerald

Rodinka působí spořádaně, jenže jen naoko. Zdání klame. Malá Virginia se choulí pod peřinou a pláče. Kdykoli se otevřou dveře, zrychlí se jí puls a žaludek se stáhne strachy. Co kdyby zase přišlo to odporné stvoření jménem Gerald?

Nevlastní bratr a jeho chlípný úsměv jí nedá spát. Svěřit se nemůže ani rodičům. V Británii je jakákoliv debata o sexu přísným tabu. Virginia mlčí. Sama v sobě ale křičí, co jí síly stačí.

Byl jeden, teď jsou dva

Vždycky to skončí. Někdy po půl hodině, jindy za 50 minut. Jakmile incestní zrůda odejde, Virginia hned popadne pečlivě schovaný deník. V tichosti se vypíše ze všeho toho hnusu. Začíná nenávidět sebe sama za svoji slabost. Začíná nenávidět své tělo.

K tomu jí v roce 1895 zemře matka Julia, Virginii je sotva 13 let. Vztahy v rodině se přiostří, emocionálně se zpřetrhají. Jestli do té doby bylo dětství těžké, změní se v peklo.

K Geraldovi se přidá druhý nevlastní bratr George, který mladší sestřičku psychicky deptá a také sexuálně zneužívá. Deník sice všechno snese, zato mladá dívka ne…

V tomto londýnském domě v ulici Hyde Park Gate 22 se Virginia narodila a prožila tam prvních 22 let svého života. FOTO: Spudgun67 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
V tomto londýnském domě v ulici Hyde Park Gate 22 se Virginia narodila a prožila tam prvních 22 let svého života. FOTO: Spudgun67 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Obrana hláskem kuřete

Veškerý čas tráví v tichu knihoven. Miluje vůni starých děl. Povznáší ji ta schopnost popsat jazykem všechno na světě. O co víc rodina přehlíží incest ve vlastních řadách, o to více si všímá Virginiina literárního talentu.

Zdá se, že se situace zlepšuje, jenže po smrti matky jako by otce Leslieho Stephena (1832–1904) někdo vyměnil! Pedantsky obchází dům a vylévá si na všech vztek. Virginia je nejsnadnější cíl. Je submisivní. Nebrání se.

A když ano, pípá hláskem kuřete. Muži v jejím okolí ji zadupávají do země.

V kleci s divokým zvířetem

Deníku svěří: „Život s ním je, jako kdyby byl člověk zavřený v kleci s divokým zvířetem.“ V roce 1904 přijde klid, otec umírá na rakovinu a nevlastních bratrů se zbaví přestěhováním se. Faktem je, že Gerald a George nezneužívají jen ji.

Neubrání se jim ani její sestra Vanessa. Virginia si bolavé tajemství nenechá pro sebe, vypráví o tom v románu s názvem Skica minulosti (1939). Vydat se ho ale odváží až dva roky poté, co zemře i druhý z nenáviděných bratrů.

Anděl jménem Woolf

Když se osamostatní, nastane klid. Jenže, jak jenom může člověk přestát tohle všechno? Osobnost typu Virginie nemůže. Stane se vězenkyní vlastních hlubokých depresí.

Na tři krátká období v letech 1910, 1912 a 1913 ji uloží do „soukromého pečovatelského domu pro ženy s nervovou poruchou“. Je to už v době, kdy k ní přichází anděl spásy – charismatický spisovatel a ekonom Leonard Woolf (1880–1969).

Na setkání literátů po sobě pokukují jako školáci. Leonard se bláznivě zamiluje a trpělivě k ní nachází cestu. Po malých krůčcích. Svatba je ve stejném roce, kdy se potopí parník Titanik. Roku 1912.

Žena bez názoru? Staré klišé

Virginii se změní život. S Woolfem pozná všechno, co v dětství neměla. Cit, porozumění, trpělivost. Spolu založí revoluční spolek s názvem Bloomsbury, který bojuje proti všednosti a zkostnatělé viktoriánské Anglii. A také založí nakladatelství Hogarth Press.

Virginie píše jako divá. Na nic si přitom nehraje. Ostře bojuje proti většinovému názoru tehdejší společnosti. „Nechceme, aby žena byla jen ozdobou muže, která se do ničeho nesmí míchat,“ boří zažité stereotypy doby. Společnosti se daří a za 10 let se z Hogarth Pressu stane uznávaná firma.

Strach o Virginii

Vypadá to, respektive působí to jako bezproblémové období. Jenže na Virginii přesto doléhá krize. Propadá hlubokým depresím. Leonarda děsí myšlenka, že se jeho milovaná manželka pokusí zabít. Ví, že na to Virginie myslí. Zná ji a zná její nervová zhroucení.

Stejně tak ví, že se o sebevraždu již několikrát pokusila. Leonard brzy pozná, že jeho obavy nejsou ani zdaleka liché…

Virginia s manželem Leonardem FOTO: Woolf in the World / Creative Commons / volné dílo
Virginia s manželem Leonardem FOTO: Woolf in the World / Creative Commons / volné dílo

Sbohem, můj nejdražší

Je 28. březen 1941. Z Virginie je psychická troska. Poslední pokus o sebevraždu již vyjde. Vstoupí do řeky Ousy a její život pomalu vyprchá. Leonardovi se zbortí svět. Po Virginii zbyde jen dopis, který najde na nočním stolku. „Můj nejdražší.

Cítím s jistotou, že znovu blázním. Mám pocit, že těmi hroznými chvílemi nemůžeme znovu projít. Tentokrát to nepřekonám. Začínám slyšet hlasy a nemohu se soustředit.

Proto udělám to, co se mi zdá nejlepší… Dal jsi mi největší možné štěstí… Byl jsi mi oporou a za to všechno Ti dlužím všechno, dlužím Ti život… Už Ti jej nemohu dál kazit… V.“ Tak zní epitaf ženy, jejíž knihy byly přeloženy do více než 50 jazyků na světě.

Děsivé odhalení

Leonard Woolf najde vedle dopisu ještě něco – její deníky. Teprve teď všechno pochopí! Osamělost, deprese, odtažitost od mužů. Děsivé zjištění. Tělo Virginie se najde až po 21 dnech. Zpopelní ji a urnu pohřbí pod jilmem na zahradě.

Posmrtně vyjde část jejích deníků. Všichni pochopí, koho se bála Virginia Woolfová…

Foto: Harvard Theater Collection / Creative Commons / volné dílo, Smith College Libraries / Creative Commons / volné dílo, Spudgun67 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Woolf in the World / Creative Commons / volné dílo
Související články
Zajímavosti
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Zajímavosti
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín. Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom […]
Zajímavosti
Plyšoví medvídci: Roztomilí i zatracovaní
Jen málokterá hračka se dá považovat za roztomilejší a neškodnější, než jsou plyšoví medvídci. Ale než se stanou běžnou ozdobou dětských pokojíčků, musí si své místo na slunci tvrdě vydobýt. Ozvou se dokonce hlasy, které je považují za nebezpečné pro zdravý vývoj dětí a důvod nižší porodnosti! V obchodech si dnes můžeme vybírat ze široké […]
Zajímavosti
Jak jej asi neznáte: Buonarroti vynikal i jako výborný manažer
Michelangelo Buonarroti (1475-1564) nebyl jen velmi nadaným renesančním malířem, sochařem, architektem a básníkem, nýbrž i schopným a výkonným manažerem v dnešním slova smyslu, jak nám dokládají nálezy z archivů v italské Florencii a Pise. Talent umělecký i praktický Na základě objevených archivních záznamů se jednalo o postavu mimořádného všestranného nadání, kromě uměleckého tedy i praktického. […]
reklama
svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
reklama
svět zločinu
Škrtiči z kopců: Děti celebrit radši nevraždíme!
Na zadním sedadle se krčí 24letá Catharine Lorre Bakerová. Na rukou má pouta. Dva policisté v civilu vepředu zatím probírají její peněženku. Mezi doklady vyloví rodinnou fotku. Na klíně muže sedí děvčátko. „To je Peter Lorre, fakt je jeho dcera!“ houkne jeden z mužů. Cathy brzy odchází s podlamujícími se koleny domů. V tu chvíli […]
Čeští sérioví vrazi se neštítí vraždit ani pro pár korun
Sérioví vrazi. Zní to jako cizí pojem, s nímž naše země nemůže a nechce mít nic společného. Bohužel, tohle není pouze sousloví, ale tvrdá realita. Sériové vrahy má i Česká republika. Někteří z nich se ke své bestiálnosti přiznají, jiní ji zapírají pomalu do posledního dechu. Karel Šťovíček – jako mladistvý napadl matku, jako dospělý […]
Charles S. Dutton: Ve věznici napadne „bílého“ bachaře
Jak mladý Charles S. Dutton začínal svou cestu k herecké slávě, nebylo všechno růžové. Vzal násilí do svých rukou a skončil ve vězení, ale nakonec se vymanil z temné minulosti a stal se ikonou filmového průmyslu.   Charles S. Dutton, známý herec a režisér, zažil dramatické vzestupy a pády v průběhu své kariéry. Jeho cesta […]
Deviant si holčičku vyhlédne v lese, rozmlátí o ni paličku na maso
Muž kolem čtyřiceti let si nervózně přihne z láhve vodky. Není to žádný kulturista, i když z něj jde strach. Působí podivně a možná proto má problém u děvčat. Ani při použití násilí to nejde, protože se brání. Na děti má ale síly dost. Na oběť se navíc dobře vybaví. Po ruce má totiž škrtidlo, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej