„To je úžasné. Jak je to děláte?“ žasnou návštěvníci laboratoří domnělého německého alchymisty. Přímo před jejich očima vyrábí „vynálezce“ zrnka zlata z podřadných surovin. Za toto představení mu platí úspěšní podnikatelé i politici. Proč se nechali oklamat jeho triky?
Po první světové válce se Německo ocitá v zoufalé situaci. Má zaplatit obrovské válečné reparace. Jenže kde na to vzít peníze? Vždyť dluhy stále narůstají a na dveře klepe hospodářská krize.
Není divu, že se Němci v takové situaci chytali jako pověstného stébla čehokoli, v čem viděli příslib získání finančních prostředků. Této situace dokázali mistrně využít nejrůznější šarlatáni.
K nejúspěšnějším z nich bezpochyby patřil vyučený klempíř Franz Tausend (1884 – 1942). Co lidem nasliboval?
Podnikavý řemeslník
Už během první světové války se Tausend začal živě zajímat o chemii a studoval kabalistické principy (pozn. kabala je židovská mystická nauka, tajné učení o fungování světa).
Ze svého samostudia a práce laboranta v chemické továrně, prý odvodil, že chemické prvky mají kromě specifické atomové váhy také různou frekvencí. Pokud se tento kmitočet podaří změnit, lze prvek údajně změnit v jiný.
A Tausend začne prohlašovat, že právě jemu se to podařilo. Podle svých slov změnil obyčejnou kuchyňskou sůl v čisté morfium a později se také chlubil tím, že dovede synteticky vyrobit zlato. Jak přesvědčil širokou veřejnost o svých mimořádných schopnostech?
Šarlatánovo tajemství
Tausend si brzy získá početnou základnu učedníků. V laboratořích předvádí výrobu zlata z křemene a oxidů železa.
Své umění ukáže například rakouskému průmyslníkovi Richardu Schoellerovi (1871 – 1950), kterého ho tím naprosto ohromí, a úspěšný podnikatel věnuje novodobému alchymistovi značnou částku peněz.
Tausend také hluboce zapůsobí na německého generála Ericha Ludendorffa (1865 – 1937), jenž se s Adolfem Hitlerem (1889 – 1945) podílel roku 1923 na nezdařeném mnichovském pivním puči.
Nacisté později Tausenda pověří úkolem vyrábět pro ně zlato, jenže bývalý klempíř nedokáže své velkorysé sliby plnit. Proto je na začátku třicátých let uvězněn, dostane však překvapivě mírný trest. Po třech letech se dočká propuštění.
Čím vlivné osobnosti oklamal? Tausend si při „výrobě“ cenného kovu vypomáhal nápaditými fintami. Do laboratoře prý propašoval zlato například na násadě plnicího pera nebo v cigaretě.
Znamená to, že veškeré úsilí o umělou výrobu žlutého kovu spočívá na omylech a podvodech?