Domů     Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
13.2.2025

Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři.

S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho jméno začne skloňovat se slovem usměvavý. Ve funkci vydrží pouze 33 dní, a tak je zároveň někdy posměšně označován za papeže na měsíc.

Zanechá po sobě výraznou stopu a rovněž pochyby, jestli mu na onen svět náhodou někdo nepomohl.

Levicové kořeny

Na svět vykoukne v horské severoitalské vesničce Forno di Canale jako Albino Luciani. Syna zedníka, který vyznává marxistický pohled na svět, pokřtí porodní bába. O dva dny později následuje oficiální obřad v kostele.

Až do desátých narozenin jde víra mimo něj, pohled na ní mu změní kapucínský mnich, jež jeho rodiště navštíví. „Až budeš kněz, musíš stát na straně dělníků,“ překvapivě souhlasí se synovým budoucím zaměstnáním otec. A tak v roce 1923 už sedí v semináři.

Kantoři ale malého Lucianiho označují za velmi živého a nepříliš pilného studenta. Přes veškeré peripetie se dočká a 7. července 1935 ho vysvětí na kněze. Dva roky působí v rodné vísce, než získá práci jako profesor v semináři ve městě Belluno.

Souběžně usiluje o získání doktorátu z teologie, nový titul si může dát před jméno až v únoru 1947.

Náboženství propadá až po návštěvě mnicha v jeho rodné vesnici.
Náboženství propadá až po návštěvě mnicha v jeho rodné vesnici.

Prohra v Montaneru

Tím jako by začal jeho vzestup církevní hierarchií. Nejdříve je pravou rukou Girolama Bortignona (1905–1992), který dohlíží na diecézi kolem Belluna. Pár dní před Vánocemi 1958 ale dostává Luciani předčasný dárek.

Papež Jan XXIII. (1881–1963) ho jmenuje biskupem regionu Benátsko. „Chtěl bych být učitelem a služebníkem zároveň,“ nezapře v sobě přívětivost Luciani. Žije skromně a snaží se jít příkladem, v ulicích často chodí jen v prosté černé sutaně.

I on však narazí. V prosinci 1966 umírá ve vesničce Montaner dlouholetý farář. Luciani vybere nástupce, místní ho však nepřijmou. Novému duchovnímu otci dokonce zakáží vstoupit do kostela a na protest většina obyvatel přestoupí k pravoslavné církvi.

Přetlačovaná nemá vítěze, Luciani nakonec nařídí odstranění hostií ze svatostánku. To musí dokonce proběhnout za asistence policie!

Za své oddané činnosti ho nejdříve jmenují kardinálem.
Za své oddané činnosti ho nejdříve jmenují kardinálem.

Novinář, nebo církevní hodnostář?

To už se píše rok 1969 a budoucího papeže čeká další povýšení, tentokrát z něj Svatý otec Pavel VI. (1897–1978) učiní benátského patriarchu. Pokračuje v lidském přístupu a solidaritě.

Navrhuje například, aby diecéze z vyspělých průmyslových zemí dávaly jedno procento svých příjmů státům třetího světa. Otec by z něj byl v rozpacích, protože jeho synátor volá po postihu kněžích, kteří podporují komunistickou stranu.

Je vidět i slyšet, a tak ho povýší na kardinála. „Červenal jsem se až ke kořínkům vlasů,“ svěří se. Od papeže tehdy obdrží zlatý kříž a řetěz. Prodá ho a utržené finance věnuje chudým a postiženým dětem. To stejné chce i od svých kolegů.

Lidem se pokusí přiblížit skrze otevřené dopisy, které zveřejní v křesťanském deníku. Adresuje je historickým osobnostem jako je Marie Terezie (1717–1780) či Charles Dickens (1812–1870). Některé ale věnuje fiktivním postavám, jednou z nich je třeba Pinocchio.

Vtipně a nenuceně skrze ně upozorňuje na dobové nešvary. „Kdybych nebyl knězem, pracoval bych jako novinář,“ dodává Luciani.

První v historii

V záři reflektorů se ocitá v létě 1978, tehdy umírá Pavel VI. a Luciani jede do Říma, aby se účastnil konkláve.

Mezi 25. a 26. srpnem proběhnou čtyři hlasování, první dvě vyhraje Giuseppe Siri (1906–1989), nemá však dostatečnou podporu, a tak se štěstěna usměje na Lucianiho. Podle některých zdrojů obdrží nad devadesát hlasů.

„Kéž vám Bůh odpustí, co jste učinili,“ prohodí po volbě. Zároveň si jako první papež v historii zvolí dvě jména. Jan na počest Jana XXIII., jež ho učinil biskupem a Pavla po Pavlovi VI., který ho jmenoval kardinálem.

Údajně přemítá také nad jménem Pius, to ale zapudí. „Sluneční paprsek v temnotě,“ prohlásí po volbě Matka Tereza (1910–1997). Tehdy nikdo netuší, že paprsek bude zářit jen 33 dní.

Celkem brzo se vrhá do víru povinností a usilovně pracuje na zlidštění úřadu papeže. Zruší například královské My a označuje se prostým zájmenem já. Odmítá také přenosný trůn, jež nese na zádech 12 lidí.

Nakonec ho přemluví, je však posledním, kdo podivnou tradici použije. K tomu odmítá tradiční honosnou korunovaci. Ostatně jeho mottem je prosté heslo – „pokora“.

U moci vydrží jen několik týdnů.
U moci vydrží jen několik týdnů.

Bez pitvy

Snaží se mírnit konflikty, církevního hodnostáře v sobě ale nezapře. Brojí proti antikoncepci, na druhou stranu souhlasí se stavbou mešity v Římě. Lidé si ho oblíbí, kritici však upozorňují na naivitu a málo zkušeností.

Vřelý muž pod nákladem povinností ale chřadne. Několikrát si stěžuje na bolest v hrudi. Osudného 28. září 1978 povečeří a po deváté večer se odebere do svého pokoje. O pár hodin později, tentokrát ráno krátce po páté na něj klepe sestra.

Jako každý den mu nese šálek espressa. Po deseti minutách se vrátí a hrnek je netknutý, a tak zaklepe a vejde dovnitř. Uvidí vychládající tělo Svatého otce. Přivolá lékaře, ten jen konstatuje smrt.

Papež prodělá před 23. hodinou masivní infarkt, čemuž odpovídá rozsvícená lampička a otevřená kniha. A protože vatikánské úřady zakazují pitvu, tělo je nabalzamováno a pohřbeno.

V zajetí konspiračních teorií

Zatímco Jan Pavel I. klidně spí, jeho skon nastartuje všemožné konspirace. Jedna z prvních míří na papežova osobního sekretáře Johna Mageeho (*1936), který mu má do jídla přidat jed. V potaz přichází také vatikánská banka, již si papež vzal na mušku.

Úřad čelí obvinění z praní špinavých peněz a napojení na italskou mafii. A právě nově zvolený potentát přemítá nad personálními změnami. Ze hry nejsou ani svobodní zednáři, jenž podle některých informací působí na klíčových místech ve Vatikánu.

Aktivity sekty považuje církev za neslučitelné s křesťanstvím. Aby byl výčet úplný, nechybí v něm ani nástupce Jan Pavel II. (1920–2005), ten podle některých touží po moci. Aby rozptýlil podezření, vezme si jméno svého předchůdce.

K tomu všemu odstartuje cestu Jana Pavla I. za svatořečením. Nicméně první krok učiní až v září 2022 papež František (*1936), který ho blahořečí.

Zdroje informací: Wikipedia, Britannica, The Holy See
Foto: 1 (Fotografia Felici / wikimedia.commons.org / Volné dílo), 2 (Neznámý autor / wikimedia.commons.org / Volné dílo), 3 (Albino Luciani Archive / wikimedia.commons.org / Volné dílo), 4 (Sentinelle del mattino International / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Záhady a tajemství
Mechanismus z Antikythéry: Nejstarší počítač světa, který předběhl svou dobu o tisíciletí
Na dně Egejského moře u řeckého ostrova Antikythéra byl objeven jeden z nejzáhadnějších artefaktů starověku – bronzový mechanismus, který svou složitostí předběhl svou dobu o celá tisíciletí. Co přesně tento pozoruhodný přístroj uměl a kdo byl jeho geniálním tvůrcem? Lokalita: dno moře poblíž řeckého ostrova Antikythéry Římská říše je právě na vrcholu svých sil. Podél jižního […]
Záhady a tajemství
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Záhady a tajemství
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
Záhady a tajemství
Pavlopetri: Potopené město, které možná inspirovalo legendu o Atlantidě
Na dně moře u jižního pobřeží Řecka se ukrývá jedno z největších archeologických tajemství – ruiny starověkého města Pavlopetri. Toto pět tisíc let staré sídlo s dokonalým urbanistickým plánem fascinuje vědce i nadšence do záhad. Mohlo být právě Pavlopetri předlohou pro bájnou Atlantidu? Lokalita: jih Řecka, u pobřeží kousek od vesničky Pounta Už v roce 1904 […]
reklama
lifestyle
Od valchy k automatické pračce: Revoluce v praní prádla
Praní prádla bylo po staletí namáhavou prací v potocích a na valchách. Jak se z této dřiny vyvinuly moderní pračky, které dnes bereme jako samozřejmost? Objevte fascinující cestu jednoho z nejdůležitějších domácích spotřebičů. Praní prádla bylo zpočátku náročnou fyzickou aktivitou, pralo se v řece či potoce a špína se z oblečení odstraňovala otloukáním o kamení. […]
Divoké americké rodeo: Adrenalin na maximum
Osm vteřin hrůzy, celoživotní sláva. Profesionální rodeo není jen sport – je to souboj člověka s tisícikilogramovou zbraní z masa, kostí a čistého adrenalinu. Zatímco statisíce fanoušků hltají každý pohyb v aréně, jezdci riskují životy v jednom z nejnebezpečnějších představení na planetě. Vítejte ve světě, kde pád neznamená konec, ale teprve začátek bitvy o přežití. […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
reklama
záhady a tajemství
Záhada kubánského podmořského města: Objev století, nebo pouhý optický klam?
V roce 2001 otřásl vědeckým světem šokující objev – u kubánského pobřeží byly nalezeny podivné kamenné struktury připomínající dávno ztracené město. Přestože od objevu uplynulo více než dvacet let, záhada zůstává nevyřešena. Co se skutečně skrývá v hlubinách Karibiku? Lokalita: pobřeží poloostrova Guanahacabibes na západě Kuby Jedna z nejzvláštnějších podmořských záhad začíná v roce 2001. Tehdy […]
Víte, které pohádky jsou ty nejděsivější?
Určitě si ze svého dětství pamatujeme celou řadu pohádek. Některé z nich byly vlídné až úsměvné, jiné nám zase naopak dokázaly přivodit doslova husí kůži…   Smutnou pohádkou je bezesporu „Malá mořská víla“ dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena (1805-1875). Poněkud děsivě působí i opakované macešiny úklady o život nevinné, krásné Sněhurky ve stejnojmenné pohádce bratří […]
Organizace ODESSA: Mýtus, nebo skutečná nacistická podzemní síť?
Po pádu Třetí říše zmizely stovky vysokých nacistických pohlavárů beze stopy. Pomáhala jim v tom tajná organizace ODESSA, nebo jde pouze o konspirační teorii? Pátrání po pravdě jednoho z největších tajemství poválečné historie. Po porážce Německa na sklonku druhé světové války začal na území Německa skutečný chaos. Zemí se proháněla nejen vítězná vojska, ale také […]
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz