Skip to content

Upíři, kteří sají krev v lidských střevech: Co jsou zač?

Měchovec lidský způsobuje střevní onemocnění zvané ankyloskomóza, které může být pro člověka smrtelné. Parazit oblého tvaru se vyskytuje převážně v tropických a subtropických oblastech Jižní Ameriky a Asie.

Patří mezi hlístice (Nematoda).

Larvy těchto parazitů se do lidského organismu mohou dostat dvěma cestami. Buďto pozřením kontaminované potravy či vody, což je častější způsob, nebo přes kůži – například při chůzi naboso.

Chůze na boso je sice do značné míry zdravá, pro měchovce však otevírá nemalé možnosti.

Následně putují spolu s krví celým organismem různými tkáněmi. Procházejí srdcem, plícemi, do hltanu až doputují do střev. Mohou se však usídlit i v jiném orgánu. V lidském těle jsou schopné přežít i několik let.

Zvětšený měchovec.

Měchovci mají chitinové zoubky, kterými se dokážou přichytit ke sliznici tenkého střeva a následně se pustí do sání krve. Jsou to drobní upíři, které má nakažený v sobě. Navíc produkují sekret snižující srážlivost krve.

Ve střevě larvy postupně dospívají. Oplodněná samice za den naklade tisíce vajíček, které z organismu odcházejí společně se stolicí.

Měchovec lidský je válcovitý hlíst šedavě bílé barvy. Dospělci měří 10–18 mm.

Larvy se z vajíček líhnou ve vnějším prostředí. Při příznivých podmínkách se může larva vyvinout už za jediný den! Následně se zahrabou do půdy, kde probíhá jejich další vývoj. Na svého hostitele jsou schopné čekat i několik měsíců.

Měchovec může způsobovat řadu onemocnění

Nákaza bývá diagnostikována mikroskopickým vyšetřením stolice. Lékaři se soustředí na výskyt vajíček, případně později na vylíhnuté larvy. Ankylostomóza má velké množství příznaků. Přes záněty plic a poruchy metabolismu až po chudokrevnost.

Foto: Jay Reimer, Flickr, Dreamlandia, The Sacred Science
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …