Domů     Upír ze Sacramenta: Na talíři má psy, králíky i lidi
Upír ze Sacramenta: Na talíři má psy, králíky i lidi
18.2.2023

Lidská mysl je nevyzpytatelná a plná tajemství. Existují ale i duše natolik špinavé a ze své podstaty odporné, že jejich tajemství pochopit ani nechcete. Jedna z těch nejzvrácenějších patřila zrůdě jménem Richard Chase.

Šílenec, který vyjedl mozek dvouletého dítěte přímo z jeho lebky, se řadí mezi nejtemnější postavy policejních archivů oddělení vražd.

Pohled na krev většině lidí nedělá dobře a nezřídka rozhodí i jinak tvrdé povahy. To ovšem neplatí pro Richarda Chase (1950–1980), kterého si dějiny kriminalistiky mají zapamatovat jako Upíra ze Sacramenta.

Jako kulisy pro jeho krvavá zvěrstva naplněná nepředstavitelnou hrůzou posloužila slunná Kalifornie.

Jak se rodí stvůra

Malý Richard Chase není přímo prototyp týraného dítěte, ale situace v jeho rodině není ideální. Otec jej občas tvrdě bije, city jsou doma obecně spíše potlačovány a režim fungování domácnosti je nadstandardně tvrdý.

V deseti letech již Richard vykazuje všechny rysy obávané Macdonaldovy triády, tedy psychiatry po celém světě uznávaného souboru znaků chování vedoucích později k deviantnímu násilí.

Dlouhodobý nezájem ze strany matky a špatné vztahy s otcem ovšem způsobí, že Richardovy psychické problémy nikdo neřeší. V tichosti tak začínají bujet kořeny obrovské tragédie živené krví a bolestí.

Už v dětství rád týral zvířata.
Už v dětství rád týral zvířata.

Drogy, bolest a nahota

V dospívání Richard brzy propadne alkoholu, s nímž přichází i paranoia – je třeba přesvědčen, že mu někdo krade orgány nebo jej pronásledují úzkostné stavy s ústřední myšlenkou, že se mu smršťuje srdce a každou chvíli prostě může přestat bít.

Dlouhodobě neutěšená situace mezi Richardem a jeho matkou vyvrcholí odchodem dospívajícího mladíka z domu. Hlavní příčinou prý ovšem nejsou neshody, ale Chasovo přesvědčení, že ho doma chtějí potají otrávit čímsi, co mu změní krev na prach.

Svůj díl viny na těchto představách zřejmě nese i halucinogenní droga LSD, kterou Richard podle výpovědí svých tehdejších známých hojně užívá.

Podivný spolubydlící

Cesta od matky každopádně vede k bydlení s několika dalšími mladými lidmi, ale ani tento krok nesměřuje k vytvoření stabilního zázemí. Spolubydlícím totiž brzy začne po právu vadit Richardův exhibicionismus.

Chase se nezdráhá chodit po bytě před společností nahý a situace, kdy může ostatní konfrontovat se svou fyzickou intimitou, přímo vyhledává.

Přestože se kolem něj často pohybují dívky, s žádnou nedokáže navázat hlubší vztah a brzy se rozkřiknou i zvěsti o tom, že Richard není schopen erekce, natož sexu.

Jistou dobu tento problém řeší s psychologem, ale když mu odborník jako příčinu předloží potlačovaný vztek nebo duševní nemoc, ztratí o další postupy zájem. Jak se později ukáže, problém je v tom, že Richarda prostě dívky nevzrušují. Minimálně ne živé. Neshody v bytě brzy vyústí k odchodu všech Chasových spolubydlících.

Konečně volná ruka

Týrání zvířat, k němuž Richard inklinoval již v dětství, najednou poprvé nebrání žádné publikum.

Mladý Chase tak loví různé druhy bezbranných tvorů a v klidu a soukromí svého bytu je pak dlouhé hodiny pomalu týrá, jí jejich syrové maso a experimentuje s jejich orgány.

Z krve a vnitřností vyrábí zvrácená smoothies kombinovaná s colou, která pije, aby zabránil onomu imaginárnímu smršťování srdce, jehož se tolik obává.

Na scénu jeho stihomamů ovšem vstupuje i další strach, Richard je přesvědčen, že je sledován nacisty, kteří se spolčili s mimozemšťany a chtějí ho připravit o všechnu jeho krev. Jejímu vytrácení tak vehementně zabraňuje právě pravidelným pitím zvířecí krve.

Na pozadí mise za záchranu vlastního života ovšem Richard začíná vnímat, že právě utrpení jeho zvířecích obětí mu konečně dokáže přinést ono chybějící sexuální vzrušení.

Chasův život plyne v děsivě zajetých kolejích zjevné psychické nemoci několik let až do roku 1975, kdy se ocitne v nemocnici s otravou krve poté, co si přímo do žíly injekčně aplikuje koktejl z rozmixovaných králičích vnitřností.

To samozřejmě vede i přes Richardovy ostré protesty k hospitalizaci na psychiatrii. Diagnóza není překvapivá, konstatování paranoidní schizofrenie je už jen odpovědí na většinu otázek kolem teprve 25letého mladíka.

Soud nad ním sice 8. května 1979 vynese verdikt trestu smrti popravou v plynové komoře, ale ještě než k ní dojde, vězeňská služba nalezne Richarda 26. prosince 1980 v cele v bezvědomí a přivolaný lékař už jen konstatuje smrt.
Soud nad ním sice 8. května 1979 vynese verdikt trestu smrti popravou v plynové komoře, ale ještě než k ní dojde, vězeňská služba nalezne Richarda 26. prosince 1980 v cele v bezvědomí a přivolaný lékař už jen konstatuje smrt.

Volání krve

Ani v době svého nuceného pobytu na psychiatrii se Chase pití krve nehodlá vzdát. I v izolaci si je schopen při vycházkách chytit alespoň ptáky, jejichž bezhlavá těla pak personál nemocnice nachází pod Richardovými okny.

Jindy se mu podaří ukrást v nestřeženém okamžiku z nezajištěné ordinace injekční stříkačky a krev tajně odebírá během canisterapie zdravotnickým psům. Udělá cokoliv, aby ukojil svou potřebu.

Morální korektnost lékařů jde v tomto případě stranou a zaměstnanci se mezi sebou o Richardovi otevřeně baví jako o Draculovi. V pozadí posměšku se ovšem skrývá strach, a to opodstatněný.

Z Chase jde hrůza, své představy o pití krve líčí zdravotním sestrám tak živě, že nelze pochybovat o opravdovosti jeho šílených tužeb. Graduje i jeho již zmíněný exhibicionismus, do nějž neváhá zapojit ani vlastní výkaly.

O rok a stovky dávek silných klidnících léků později se psychiatři shodnou, že podivný pacient není nadále nebezpečný společnosti, a předávají jej do péče jeho matky.

Ta si syna sice převezme, ovšem tím její účast na Richardově opětovné integraci do života končí. Pronajme mu byt, odstaví jej od naordinovaných léků na stabilizaci schizofrenie a děj se vůle boží. V tomto případě tedy možná spíš ďáblova…

Hádej, kdo je zpátky?

Již za několik málo měsíců se ukáže, jak fatální chybou Chasovo propuštění z léčebny bylo. Nejprve se začnou sousedům v okolí jeho bytu ztrácet domácí zvířata. Za incidentem pochopitelně stojí Richard, který se vrátil ke starému hobby.

V jednom případě dokonce neváhá majiteli zmizelého psa zavolat a dopodrobna mu vylíčit, co s ním provedl. Mrtvé tělo jedné ze svých kočičích obětí přinese dokonce ukázat své matce. Na tu zazvoní, a když žena otevře, Chase jí hodí mrtvolku do obličeje.

Pak se vrhne na zem, zvířeti rukama roztrhne břicho a pomaže si tvář jeho krví. Kdyby matka incident ohlásila, pravděpodobně by zachránila životy šesti lidí, které její syn zabije v rámci dalšího měsíce, ale rozhodla se mlčet.

Měsíc šílenství

29. prosince 1977 si Richard Chase za svou oběť poprvé vybere člověka. Osudné povánoční noci umírá 51letý otec dvou dětí Ambrose Griffin, kterého vrah zastřelí zpovzdálí. Tentokrát si ještě nedovolí přiblížit se, ale hranice padla, už není cesty zpět.

23. ledna 1977 Upír ze Sacramenta vraždí znovu. Zřejmě ani netuší, že třemi výstřely do těla Teresy Wallinové bere hned dva životy naráz. 22letá žena, kterou Chase překvapí přímo v jejím domě, zatímco manžel je v práci, je totiž ve třetím měsíci těhotenství.

Pomalu chladnoucí ženu ještě Chase osouloží, přičemž do těla opakovaně bodá řeznickým nožem a z odříznuté levé bradavky saje krev, kterou si po aktu nechává odtéct i do kelímku od jogurtu – na cestu.

Absolutní absenci respektu k lidskému životu ještě v mrazivých finesách podtrhuje to, co následuje. Stejně jako u jeho oblíbených králíků, i u Teresy provede zkušený tah nožem od hrdla k tříslům a vybere z otevřeného břicha orgány.

Ty pak spolu s krví přenese v lavoru na prádlo do vany a následně se v nich koupe. Před odchodem ještě na dvorku posbírá psí výkaly a mrtvole je nacpe do úst a hluboko do hrdla.

Při pozdějších výsleších Richard dokonce vyšetřovatelům vysvětluje, že do domů obětí vešel proto, že bylo odemčeno.
Při pozdějších výsleších Richard dokonce vyšetřovatelům vysvětluje, že do domů obětí vešel proto, že bylo odemčeno.

Finální masakr

Zabíjení lidí Chase zjevně baví. Na další lov se vydává už za čtyři dny od posledního útoku. Za dveřmi domu rodiny Mirothových jsou tentokrát ovšem hned čtyři lidé.

Paní domu Evelyn (1939–1977), její kamarád Dan Meredith (1926–1977) a dvě děti – šestiletý Jason a ani ne dvouletý David. Masakr proběhne stejným způsobem jako v předchozím případě, tedy střelnou zbraní.

U Evelyn se opakuje i brutální nekrofilní pasáž, a to přímo na posteli v její ložnici, kam si vrah mrtvolu s průstřelem hlavy neváhá přenést z koupelny. Právě znetvoření Evelynina těla soudní lékaře při pozdějším ohledání šokovalo nejvíce.

Vrah totiž ženě způsobil tak důmyslná bodná zranění, že v podstatě posmrtně vykrvácela do břišní dutiny. Tu pak Richard nařízl a veškerou nahromaděnou krev vypil přímo z mrtvé.

Patologové poukázali také na obrovské množství spermatu v těle oběti, což bylo následně u soudu pokládáno za důkaz mnohonásobné ejakulace pachatele a tedy jasný sexuální motiv.

Nechutná pochoutka

Nejmladší oběti bezprecedentního masakru, malému Davidovi, šílený Chase na místě vyjedl mozek přímo z lebky. Nepředstavitelnou scénu v domě Mirothových naruší až klepání na dveře.

Pěstička dopadající na dřevo patří kamarádce malého Jasona, který je tou dobou již mrtvý. Chase zpanikaří, dá se na úprk a bere s sebou i zohavené tělo dvouletého Davida.

Past již ale téměř sklapla, přivolaná policie na místě najde kompletní otisky prstů vraha a na základě občanského tipu pátý den po masové vraždě vtrhne do Chasova bytu. Už v předsíni je přitom jasné, že vyšetřovatelé mají člověka, kterého hledali.

Vždyť měli odemčeno!

Při ohledání Chasova bytu policisté nacházejí obrovské množství děsivých rekvizit včetně zbytků orgánů z poslední vraždy pečlivě uložených v miskách v lednici nebo v zadřeném mixéru zbroceného sraženou krví.

Výběr Chasových obětí přitom nefungoval na základě žádného více či méně sofistikovaného klíče, vrah šel prostě naslepo a o svých obětech nepřemýšlel ani minutu.

Při pozdějších výsleších Richard dokonce vyšetřovatelům vysvětluje, že do domů obětí vešel proto, že bylo odemčeno. Údajně v obou případech předtím v okolí zkoušel dveře několika dalších domů, ale když byly zamčené, „pochopil, že není vítán a šel dál“

Podle vlastních slov prý Chase vnímal odemčený zámek jako pozvánku.
Podle vlastních slov prý Chase vnímal odemčený zámek jako pozvánku.

Poslední život, který ukončil

Spravedlnosti, tedy alespoň její světské podobě, Chase ovšem nakonec unikl.

Soud nad ním sice 8. května 1979 vynese verdikt trestu smrti popravou v plynové komoře, ale ještě než k ní dojde, vězeňská služba nalezne Richarda 26. prosince 1980 v cele v bezvědomí a přivolaný lékař už jen konstatuje smrt.

Příčinou je předávkování antidepresivy, která měl Chase naordinovaná ke každodennímu užívání, ale několik týdnů si dávky schovával za účelem sebevraždy. Alespoň o své vlastní smrti přemýšlel …

Foto: Creative Commons
reklama
Související články
Svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Svět zločinu
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Svět zločinu
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Svět zločinu
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
reklama
zajímavosti
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Nebe jako druhý domov! Nejdelší let světa trvá úctyhodné dva měsíce!
Cestující prochází lasvegaským letištěm, jen pohledy některých skončí na stroji zavěšenému u stropu haly. Kdyby jen věděli, že mají před očima stroj, který absolvoval rekord, jež už více než 60 let odolává všem pokusům! Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží 50 dní. Jenže Robert Timm (1926-1976) […]
reklama
věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s