Vědci z americké Brown University studovali let netopýrů. Výsledky studie vědce překvapily, prokázaly totiž úspornost netopýřího letu.
Netopýři používají unikátní techniku letu, při kterém skládají svá křídla. To by podle vědců mohlo být inspirací pro stavbu malých létajících vozů.
Jediní létající savci
Netopýři jsou jedinými savci, kteří dokážou létat. Umožňují jim to svalnatá a relativně těžká křídla vyvinutá z předních končetin. Nasbíraná data umožnila vědcům vytvořit model netopýra.
Ukázalo se, že netopýři během letu stahují křídla k tělu, a to ve chvíli, kdy je vytahují nad sebe. Vědci na modelu porovnali energetický výdej při klasickém letu, během něhož zůstávají křídla natažená, a výdej netopýřího letu. Netopýři dokážou tímto stylem letu ušetřit až o 35 % energie.
Létající vůz na obzoru?
Vědci, kteří během studie pořídili přes 1000 snímků letu netopýrů, byli zaskočeni, do jaké míry jsou tato zvířata schopna energii uspořit. Vědecký tým by rád využil poznatky studie při stavbě malého létajícího vozu.
Inženýři se domnívají, že takový letoun s těžšími křídly, který by dokázal ušetřit při letu dostatek energie, by byl výhodný zejména pro armádu pro delší vojenské mise. Celý výzkum financovalo letectvo USA