Domů     Únavový syndrom: Když nemůžete vstát, nemusí to být lenost
Únavový syndrom: Když nemůžete vstát, nemusí to být lenost
16.2.2024

Být unavený je normální. Každý přece občas zažijeme situaci, kdy jsme doslova vyčerpaní, ať už vinou stresu nebo přehnané fyzické zátěže. Jsou ale lidé, kteří se ve stavu permanentního vyčerpání nacházejí neustále. Patříte mezi ně? Pak možná trpíte chronickým únavovým syndromem.

O chronickém únavovém syndromu se začalo více hovořit až v posledních desetiletích, samotné onemocnění už ale známe téměř sto let.

Tento termín poprvé použili američtí lékaři ve 30. letech minulého století, ale teprve v roce 1988 se odborníci shodli na definici diagnostických kritérií.

Podle nich je tak chronickým únavovým syndromem vracející se únava trvající déle než půl roku a způsobující snížení životní aktivity nejméně na polovinu.

Chřipka, při které se nepohnete

Typickými příznaky chronického únavového syndromu (chronic fatigue syndrome neboli myalgická encefalomyelitida) je vyčerpání tak silné, že mnohdy znemožňuje téměř jakoukoliv fyzickou činnost.

K tomu se přidává bolest hlavy, poruchy spánku a paměti, nervozita a deprese. Nemoc bývá provázena chřipkovými stavy, zvýšenou teplotou a bolestmi svalů a kloubů, typické bývají i zvětšené uzliny na krku nebo v podpaží.

Padesát tisíc pacientů

Pokud zjistíme, že trpíme únavovým syndromem, možná nás budeme zajímat, že v tom nejsme zdaleka sami. Na celém světě se s tímto onemocněním potýkají miliony lidí.

V některých zemích pacienty evidují, takže víme, že například v USA je osob s únavovým syndromem kolem 2,5 milionu.

V České republice prozatím žádný registr pacientů nemáme, protože diagnózy se u jednotlivých specialistů liší a pacient je pak občas zařazen do nesprávné škatulky. Odhaduje se ale, že chronický únavový syndrom u nás trápí zhruba 50 tisíc pacientů.

Čím dříve k lékaři, tím lépe

Přesto statistiky existují. Vyplývá z nich, že únavový syndrom postihuje častěji ženy než muže, a to dokonce až čtyřikrát, a nejvíce ohroženi jsou lidé mezi čtyřicítkou a padesátkou.

Co nás ve statistických ročenkách nepotěší, je fakt, že úplného vyléčení se dočká maximálně desetina pacientů. Řada lidí svůj problém nedokáže odhalit včas, spatřuje v něm pouhé projevy běžné jarní únavy.

Pokud se ale na chorobu nepřijde brzy, může se stát dokonce až příčinou invalidity. protože vlivem únavového syndromu může postupně dojít k vyvolání dalších chorob jako jsou nemoci srdce a cév, artróza nebo autoimunitní onemocnění.

Přitom pacienti, jimž byl chronický únavový syndrom diagnostikován do dvou let od chvíle, kdy se poprvé objevil, mají výrazně vyšší šanci na uzdravení.

Bez pomoci okolí to nepůjde

Příčin, proč lidé s chronickou únavou váhají s návštěvou lékaře, je víc. Někteří únavu podceňují a připisují ji jen krátkodobému fyzickému či psychickému vypětí, které, jak předpokládají, brzy odezní. Jiní se obávají stigmatizace od svého okolí.

Mají strach, že pokud přiznají svou únavu a neschopnost vyvíjet náročnější aktivitu, budou považováni za líné, což může ohrozit i jejich postavení v zaměstnání a způsobit tedy jim i celé rodině existenční problémy.

Odmítání diagnózy pak často přetrvává i ve chvíli, kdy už únavový syndrom ohrožuje nejen pracovní nasazení, ale i rodinné a společenské vztahy. Přitom právě podpora partnera a rodiny je pro pacienta s chronickým únavovým syndromem v jeho boji zásadní.

Infekce, životospráva a genetika

Nejtěžší případy chronického únavového syndromu pacienta naprosto vylučují z běžného života.

Nejen že nejsou schopni pracovat či pokračovat ve studiu, ale nedokážou se ani scházet s jinými lidmi, protože vlastně není v jejich silách se zvednout a přinutit se k jakékoliv fyzické aktivitě.

Ani po desetiletích výzkumů stále nejsme o moc moudřejší v odpovědi na otázku, jak vlastně chronický únavový syndrom vzniká. Postihuje pacienty téměř v jakémkoliv věku, nevynechává ani do té doby nadprůměrně fyzicky aktivní jedince a sportovce.

Vědci prozatím spekulují o vlivu infekce, odhalení konkrétního viru je ale ještě v nedohlednu. Vliv na propuknutí únavového syndromu může mít také životospráva a všudypřítomný stres.

Podílet se na vzniku syndromu mohou i nezdravé potraviny nebo znečištěné ovzduší, vyloučena není určitá genetická dispozice.

Pomoc pro tělo i pro duši

A pokud neznáme příčinu, nevíme ani, jak správně tuto chorobu léčit. Umíme pouze omezovat její příznaky. Pacient tak alespoň trochu zmírní projevy syndromu, ale především se musí naučit, jak v nové situaci fungovat. Musí přijmout svá fyzická omezení a přizpůsobit jim svůj režim.

Léčba se potom omezuje na nasazení antibiotik k potlačení odhaleného zánětu, na podávání léků tišících bolest či přípravků na nespavost. Nezbytná je podpora imunitního systému.

Stav pacienta mnohdy provází i psychická únava, jejíž řešení se často neobejde bez odborné psychologické terapie. Výjimkou není ani nasazení homeopatik či použití akupunktury.

Zdravý životní styl je hlavní zbraní

Z předchozích řádků jednoznačně vyplývá, že ze všeho nejlepší je chronickému únavovému syndromu předejít. Základem je zdravý životní styl zahrnující vyváženou stravu, dostatek vitaminů i minerálů a správný pitný režim.

Samozřejmostí by měl být dostatek pravidelného pohybu a omezení stresu. Zvláště poslední položka ovšem u mnoha lidí vyžaduje zcela zásadní změnu životního tempa, které je někdy možné dosáhnout například změnou zaměstnání.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
reklama
historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Řádění cenzorů: Jak jezuité u nás „polepšovali“ knihy?
Na Moravě se na přelomu 15. a 16. století vyskytuje spousta zakázané literatury, kterou vydává jednota bratrská. Proto sem roku 1499 přijíždějí dva inkvizitoři vyslaní samotným papežem Alexandrem VI.   Mají za úkol hledat tyto publikace a ničit je. Dokonce i moravští šlechtici se roku 1505 rozhodnou, že nedopustí, aby se na území jejich panství […]
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
reklama
historie
Myčka nádobí: Za jejím vznikem stály střepy ze vzácného porcelánu
Také se ošklíbáte, když musíte umýt nádobí? Nejste sami, podobně je na tom většina lidí. Zbavit se dřezu přeplněného špinavými talíři, sklenicemi a hrnci zkrátka není žádná zábava. To si ostatně lidé mysleli už v polovině 19. století, kdy se proto začaly objevovat první myčky nádobí. Ovládaly se pákou, kterou se muselo točit pořád dokola, takže […]
Najít sponzora nebylo snadné. Financovali Kolumbovu výpravu židovští konvertité?
Sníte o dálkách, o tom, kam se všude byste se po světě chtěli podívat? Rodák z Janova Kryštof Kolumbus na tom byl podobně. S uskutečňováním svojí touhy začal hodně brzy. Už ve svých 12 letech se plavil na lodích. Nejspíš vás to láká také. Něco nového objevit a prozkoumat. Jenže cesta k jeho nejslavnějšímu objevu – […]
Proč stanovil římský král datum podpisu Zlaté buly sicilské podle hvězd?
Díváte se pravidelně na hvězdy a fascinuje vás noční obloha? Podobný zvyk měli už čeští králové ve středověku. S úctou pozorovali zářící body v nekonečné dálce a řídili podle nich svá panovnická rozhodnutí. Pojďte se s námi podívat, jak hádali svůj osud. S astronomií jde ruku v ruce astrologie. Dnes se považuje někdy trochu za vědeckou popelku, ale v dávných dobách […]
Osud zapovězených knih: V Berlíně jich shořelo 25 tisíc
Už vlastnictví závadné knížky zavání problémem a složitá je i evidence takových kusů v knihovně. Jak ji provádět, na to existují různé postupy. Františkáni z Kadaně je do seznamu knih pro jistotu nezapíší vůbec, ponechají je stranou s poznámkou, že jsou „v zatajení.“  V pražském klášteře u Panny Marie Sněžné hřbety nevhodných knih označí červenou hvězdičkou. Každý na první pohled […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz