Dýchat pod vodou jako ryby neumíme. Zatím. Vše se ale může změnit díky průlomovému objevu dánských vědců z univerzity Syddansk v Odense. Ti vytvořili, prozatím jen v laboratoři, zcela nový materiál s naprosto unikátními vlastnostmi.
Jediná čajová lžička těchto krystalků pohltí veškerý kyslík v místnosti velikosti obývacího pokoje.
Zbraň, anebo lék?
Může tak vzniknout mimořádně zákeřná, tichá a smrtící zbraň, ale také poslední naděje pro pacienty s rakovinou plic. „Tito lidé musí být dnes obklopeni velkými bombami s kyslíkem,“ podotýká Christine McKenzie z dánského vědeckého týmu.
Zcela nová éra se otevře potápěčům, kteří navždy odloží těžké a nemotorné kyslíkové lahve.
„Krystaly mohou absorbovat kyslík z okolní vody, dokážou tak dostatečně zásobovat potápěče, kterému bude stačit pro pobyt pod vodou jen několik zrníček,“ dodává Christine McKenzie.
Princip podobný krvi
Krystal vyrobený ze solí kobaltu pohltí 99 % kyslíku z místnosti a dokáže jej držet v koncentraci 160krát vyšší, než jakou má ve vzduchu. Tento kyslík se z krystalu umí opět uvolnit, pokud je vystaven vyšší teplotě.
Christine McKenzieová přirovnává jeho vlastnosti k hemoglobinu. Ten je v krvi obratlovců zodpovědný za transport kyslíku, funguje dokonce na podobném principu – k zadržování kyslíku ale používá železo.
Výkonnost kobaltového krystalu je ale mnohem větší, než dokáže zvládnout hemoglobin v krvi.
Marek Kožušník