Skip to content

Kdo to byl „Slovenský Tutnachamon“?

Koncem roku 2006 objevili slovenští archeologové unikátní hrobku plnou cenných artefaktů. Pohřbený muž obklopený bohatými milodary dostal přezdívku „Slovenský Tutanchamon“.

1024px-Poprad_Podtatranské_múzeum01
V Podtatranském muzeu postupně vystaví všechny cenné exponáty

Záchranný výzkum v Poprade-Matejovciach, byl jako každý jiný. Z důvodů stabilizace podmáčené plochy začal bagr hloubit jámu. Najednou lžíce vyzvedla mimo hlíny i dřevěné trámy. Nejprve si obsluha bagru myslela, že jde o bunkr z Druhé světové války a pokračovala v práci.

Archeolog dohlížející na výkopové práce však včas zachránil situaci. Práce okamžitě ustala a místo těžké techniky nastoupil tým odborníků. Pod rukama vědců své tajemství postupně odkrývala unikátní hrobka stará více jak 1500 let.

tumrar2014_04
K výzkumu byl okamžitě povolán archeolog ze slovenského Archeologického ústavu Karol Pieta (uprostřed)

Ačkoli se během výzkumu přišlo na to, že hrobka byla už v minulosti vykradená, nálezy, které v ní zůstaly, tvoří unikátní soubor artefaktů. Mrtvý, ze kterého se dochovaly pouze články prstů byl pochován v honosném rouchu vyšívaném zlatou nití, a obutý do kožených bot, ze kterých se dokonce jedna zachovala.

O postavení pohřebného promlouvaly i další drobnosti, jako stříbrné šídlo nebo skleněné žetony či vyřezávaná herní deska ze společenské hry, která byla v antice oblíbená a připomíná dnešní Dámu.

foto eliska 1
Oblíbená společenská hra podobná dněšní Dámě se před 1500 sty lety těšila veliké oblibě (vpravo dole)

Bohatý soubor nádob a bronzové vědro ale nebylo jediným vodítkem, díky kterému se podařilo hrobku datovat. Tuto službu archeologům poskytla malá zlatá mince upravená jako přívěsek. Jednalo se o zlatou minci vydanou roku 375 císařem Flaviem Iuliusem Valensem (328 – 378).

Díky této drobné minci, která nejspíše unikla pozornosti vykradačů hrobů se tedy podařilo celou hrobku datovat do 4 století.

foto eliska 2
Zručnost dávných řemeslníků dokazuje masivní stolek vysoustružený z jednoho kusu dřeva

Působivý je i další movitý inventář hrobky – stolička, stolek a pohovka. Právě díky tomuto nábytku se hrobka stala doslova Evropským unikátem. Nebožtík byl zřejmě 175 vysoký mladík starý 20-25 let. Podle dalších analýz pocházel z oblasti mezi Volhou a Uralem.

Co ale dělal po Tatrami, to se zřejmě už nikdy nedozvíme.

Foto: http://commons.wikimedia.org/Lure http://cs.wikipedia.org/wiki/MykReeve http://www.mocenskecentra.sav.sk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Objevy
Zobrazit více …