Asistovaná reprodukce představuje v současnosti cestu k vytouženému potomkovi téměř pro každý 5. pár v České republice. Samotná reprodukční medicína přitom zahrnuje celou řadu specifických postupů, od jednoduchých zákroků až po složité laboratorní výkony.
Přestože přístrojové vybavení a odbornost hrají v procesu umělého oplodnění klíčovou roli, stále více se do popředí dostává tzv. holistický přístup. Potvrzují to i výsledky kliniky IVF Cube, na níž dnes dosahují kumulativní úspěšnost terapie až 84 %.
Počty stoupají
Počet dětí počatých pomocí umělého oplodnění v posledním desetiletí strmě stoupá.
Odborníci se přitom stále více shodují na tom, že kromě přístupu k nejnovějším metodám a špičkové lékařské technice by měli mít klienti k dispozici i psychologické poradenství a podporu.
Podle lékařů a odborníků na sebe psychika a tělo vzájemně reagují, mluvit lze tedy o tzv. psychosomatickém modelu neplodnosti. V některých případech může být údajně psychika za neplodnost plně odpovědná.
„Samotný proces umělého oplodnění je psychicky náročný od samého začátku a představuje výrazný zásah do intimity každého páru. Proto klademe velký důraz právě na komplexní přístup, který zahrnuje i psychologickou péči.
Naši pacienti mají k dispozici i služby psychologa, který je na klinice přítomen denně,“ vysvětluje MUDr. Hana Višňová. Dle statistik se v České republice narodí s pomocí umělého oplodnění přibližně 5 % všech narozených dětí.
Nekonečný souboj
V posledních letech se ženám do dělohy implantuje méně embryí, takže se logicky rodí méně dvojčata a trojčata. Lékaři upozorňují, že úspěšnost umělého oplodnění po 35. roku věku výrazně klesá. Nižší šanci donosit a porodit dítě po umělém oplodnění mají právě starší matky.
Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistik (ÚZIS) zhruba čtvrtina žen těhotných po IVF ve věku do 35 let potratí, ženy nad 40 let mají přibližně jen zhruba 50% šanci, že dítě po umělém oplodnění donosí.