Domů     Ukrývá se v Rudolfově štole tajná chodba k Pražskému hradu?
Ukrývá se v Rudolfově štole tajná chodba k Pražskému hradu?
14.7.2021

Rozmar, nebo nutnost? V každém případě obdivuhodný počin, obzvlášť na svou dobu. Při stavbě Rudolfovy štoly pod pražskou Letnou se totiž ještě nepoužívají trhaviny. Horníci tak musí každý kousek horniny odtesat ručně.

To všechno v téměř absolutní tmě, v hloubce čtyřiceti metrů pod zemí, kde není rozdíl mezi dnem a nocí.

S pracemi na Rudolfově štole se začíná na jaře 1584. „Tahejte!“ ozve se z hlubiny a siláci na povrchu začnou točit velkým kolem. Zabírají, dokud není nádoba s vytěženou zeminou nahoře.

Zatímco tahali plný kýbl nahoru, současně spustili do šachty druhý, prázdný kýbl. Takhle se jede v podstatě neustále – ve dne, v noci.

Ruční naviják neboli tzv.

rumpál se nachází nad každým vyústěním šachty, před nepřízní počasí ho navíc kryje dřevěný domek zbudovaný nad otvorem.

Stejným způsobem, jakým ze štoly dostávají odrubaný materiál, se do práce dostávají i havíři. Postaví se do nádoby a nechají se pomalu spustit dolů. „Zdař bůh!“ zdraví přitom kolegy havíře, s nimiž se potkávají cestou dolů a kterým právě skončila šichta.

Štola je velmi úzká. V některých místech ale až nepřiměřeně vysoká. FOTO: PatrikPaprika/Creative Commons/Public domain
Štola je velmi úzká. V některých místech ale až nepřiměřeně vysoká. FOTO: PatrikPaprika/Creative Commons/Public domain

Marná snaha

Po ráně kladivem se odlomí kus skály a pak se ozve šplouchnutí. Ocitáme se uvnitř štoly číslo tři a dvojice horníků tu stojí po kotníky ve vodě.

Pustí proto kladiva a začnou do připravených kožených vaků nabírat vodu, kterou pak podobně jako odsekanou zeminu posílají rumpálem na povrch. Je to ale sisyfovská práce. Prostřední šachta se totiž zaplavuje rychleji, než ji stačí horníci „odvodňovat“.

„Prosakování je příliš rychlé. Nestíháme vodu vynášet,“ stěžují si. Podzemní voda představuje problém i u ostatních štol, zde se ale ukáže být neřešitelným. Štajgr proto nechá pracně vydolovanou šachtu zase zasypat.

Tím se stavba obrovsky zpomalí, neboť havíři kopající proti sobě z druhé a čtvrté šachty nyní musí kopat ve skále dvojnásobnou vzdálenost!

A to jenom vyražení samotných šachet do požadované hloubky 43 až 45 metrů, z nichž se má až posléze začít kopat vlastní štola, trvalo dva roky.

Vstupy „zeshora“ jsou dodnes k vidění nad trasou štoly. FOTO: ŠJů/Creative Commons/Public domain
Vstupy „zeshora“ jsou dodnes k vidění nad trasou štoly. FOTO: ŠJů/Creative Commons/Public domain

Pokrok černý na bílém

Nelze se divit Rudolfově dojmu, že práce postupují příliš pomalu. A tak aby měl nad jejich průběhem větší dohled, pověří dvorního koncipionistu Isaaca Phendlera vypracováním podrobného nákresu štoly.

Do plánu pak plánuje přesně zanášet informace o tom, kolik metrů zeminy již havíři vykopali, kdy budou proraženy jednotlivé úseky a podobně.

K tomu prvnímu dojde na jaře 1589, pět let od začátku výkopových prací, mezi první šachtou a ústím v Královské oboře – přesné datum ovšem není zaznamenáno.

Druhé úspěšné spojení šachet nastane jen o pár měsíců později, tentokrát mezi poslední šachtou a ústím u Vltavy.

Že byly jako první proraženy právě tyto části je logické, neboť ke kopání z koncových stran nebylo potřeba dolovat žádné šachty, takže havíři zde měli přibližně dvouletý náskok.

Astronomická cena

K propojení nejdelšího úseku, a to mezi druhou a čtvrtou šachtou, dojde 17. července 1593. V tu chvíli také havíři zjistí, že se oproti ražbě ostatních úseků mírně netrefili a dodnes je na tomto místě patrné dodatečné dorovnání.

Vzhledem k absenci moderních geodetických nástrojů to ale na úctyhodnosti výkonu zdejších pracantů nic neubírá. Když je prokopáno, je třeba ještě na několika místech štolu dodatečně prohloubit, aby voda mohla samovolně téct až do obory.

Celkové náklady na stavbu Rudolfovy štoly se pak vyšplhají skoro na čtyři miliony grošů.

Podzemní labyrint?

Tajemný průchod skálou od svého počátku vzbuzuje i zvědavost. Už kvůli tomu, že je plodem císaře Rudolfa, který je znám jako obdivovatel a sběratel všeho podivného.

Hovoří se tak například o tom, že lze v útrobách štoly slyšet hrůzu nahánějící kvílení či dupot, že oba konce štoly hlídají žraloci nebo že je v ní kdesi ukryt královský poklad.

Velmi populární je i pověst, podle níž je štola součástí rozsáhlejšího podzemního komplexu, na který je napojen i Pražský hrad. Rudolf by tak mohl nepozorovaně opouštět své sídlo.

Netřeba dodávat, že na původních Phnedlerových plánech, které jsou dnes uloženy v pražském Národním technickém muzeu, žádná taková chodba spojující štolu s Hradem zakreslena není.

Životnosti podobných pověstí pomohou i nacisté, kteří prý v době protektorátu nechají vchody do štoly zasypat. Ačkoliv dnes již zasypány nejsou, štola je až na výjimky pro veřejnost nepřístupná.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: ŠJů/Creative Commons/Public domain
Související články
Záhady a tajemství
Děsivý tanec s mrtvými: Následovala kletba?
Bývalou zaniklou sklářskou ves Hůrka najdeme na Šumavě, asi sedm kilometrů od Železné Rudy. Historie obce se začala psát po roce 1732, kdy byla při sklářské huti Hafenbrändlů založena osada Hůrka, později nazývaná Stará Hůrka. V roce 1766 byla nedaleko založena nová sklárna a místu se začalo říkat Nová Hůrka. V roce 1789 dal Ignác […]
Záhady a tajemství
Čtyři nejpalčivější otázky ohledně Sfingy: Koho vlastně zobrazuje?
Napoleonští vojáci do sebe obracejí další měch vína. „Že tam neprolezeš?“ hecují se u z metr širokého vchodu do nitra sochy. Jeden odvážlivec se najde. O hodinu později již stojí uvnitř Velké pyramidy. Když se zdá vše prozkoumané, přijde na řadu dělostřelecká soutěž: Kdo ustřelí téhle gigantické soše nos?     Je to největší socha […]
Záhady a tajemství
Bruncvíkova spása: Existoval legendární pták Noh?
Kolem Jantarové hory víří prach. Stále silnější vítr mají na svědomí křídla gigantického ptáka. Dočteme se o něm ve Starých pověstech českých od Aloise Jiráska (1851–1930).   „Každý rok sem jednou přiletí,“ osvětluje knížecímu synkovi Bruncvíkovi vysloužilý rytíř Balád. Řeč je o legendárním gigantickém ptáku Nohovi, díky kterému Brunclík zabalený do kůží lstivě opustí ostrov. […]
Záhady a tajemství
KRYPTOS: 97 znaků, které nedají spát agentům CIA
Přes třicet let si nad ní lámou hlavu profesionální kryptoanalytici i nadšenci šifrování. Marně. Socha nazvaná Kryptos, nejznámější dílo amerického umělce Jima Sanborna (*1945), která zdobí ústředí americké zpravodajské služby CIA ve Virginii, se tak po právu honosí označením „nejslavnější nevyřešený kód světa“. A to už autor poskytl k rozluštění čtyři vodítka! Každá část má […]
reklama
záhady a tajemství
Disk z Faistu: 3600 let stará záhada
Záhadné znaky a symboly, uspořádané do spirály, popisují z obou stran hliněný kotouč o průměru patnácti centimetrů. Našel jej v roce 1908 archeolog Luigi Pernier v troskách paláce Faistos na největším řeckém ostrově Kréta. Prohlédnout si jej můžete ve zdejším archeologickém muzeu v Herakleionu. Vědecké nadšení z nevídaného nálezu něčeho, co je stopou po vyspělé […]
Cicada 3301: Největší internetová záhada světa
„Hledají se vysoce inteligentní jedinci, kteří zvládnou vyluštit záhadu ukrytou v obrázku.“ Právě touto větou odstartovala před více než deseti lety, konkrétně 4. ledna roku 2012, největší internetová záhada všech dob – tajemná hra Cicada 3301. Co následovalo? Nikdo nevěděl, kdo na web 4chan obrázek cikády, složený ze znaků, pod přezdívkou 3301 dal, či o co […]
Je Voynichův rukopis nejtajemnější knihou světa?
Neznámé písmo, záhadný jazyk, dechberoucí ilustrace rostlin, vesmíru či zvěrokruhu, vyobrazení nahých žen, koupajících se v nevídaném systému jezer a jezírek se zelenou tekutinou. Voynichův rukopis na své rozkrytí teprve čeká. Je to celá kniha, o které svět dodnes mnoho neví! Přitahuje odborníky i amatéry. Vysvětlení a domněnek je nespočet. Je to utajené sdělení, dokonalá […]
Harmonizujte své čakry!
Jste vyčerpaní, unavení, na nic nemáte náladu? Možná máte zablokovaná energetická centra – čakry. Každá čakra se pojí s určitou konkrétní částí našeho těla, a to v závislosti na tom, kde přesně leží. Ovlivňuje nejen orgány a orgánové soustavy, ale také žlázy, hormonální a nervový systém, naše smysly a také naše emoce, prožívání, vnímání a […]
reklama
záhady a tajemství
Bájný pták ulama: Jeho skřek zvěstuje smrt!
Noční cejlonskou džunglí se nese křik. Zpočátku připomíná řev člověka bojujícího o život, poté vysoké skučení neznámé zvěře. Skřekot vychází podle místních ze zobáku bájné ptačí kreatury zvané ulama či prostě ďábelský pták. Nejde o líčení milosti, ulama se ozývá i dnes. Jak vypadá? Těžko říct, popisy se liší. Víme, že není příliš velký a […]
Velká pyramida v Cholula: Jaká ukrývá tajemství?
Muž pozvedá ruce k nebi. Po předloktí mu stékají kapky krve, v rukou drží stále ještě tlukoucí srdce. Pozvedá je ke slunci, které pálí a žhne, a díky oběti bude svítit ještě dlouho. Následně usekne hlavu, která se skutálí z vrcholku pyramidy až na zem. Zůstává za ní krvavá stopa, krev prýštící z krku oběti stéká po schodech. Ještě […]
Pátrání po zázračných zbraních třetí říše
O zázračných zbraních třetí říše se špitá, že jsou vděčnou konspirační teorií i bezmála mytickým nesmyslem. A v mnoha případech je to pravda. Ale pak je tu skutečný první nasazený letoun s proudovým motorem Messerschmitt Me 262 Schwalbe. Nacisté se mohou pochlubit i prvním proudovým bombardérem na světě: Arado Ar 234 Blitz. Ten je navíc […]
Hádanka ze starověku: Jak vypadala Sfinga, když byla nová?
Jak asi mohla vypadat Sfinga v době, kdy ji šlo označit za dokončenou? Nejspodnější část jejího těla –včetně nohou – tvoří pevnější skála.   Zvířecí tělo až po krk je ovšem z měkčího vápence, který dostane se staletími řádně zabrat. To vrstva, ze které je vytesána hlava, je zase o dost tvrdší. Pokud jde tedy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz