Domů     Ukrývá se v Rudolfově štole tajná chodba k Pražskému hradu?
Ukrývá se v Rudolfově štole tajná chodba k Pražskému hradu?
14.7.2021

Rozmar, nebo nutnost? V každém případě obdivuhodný počin, obzvlášť na svou dobu. Při stavbě Rudolfovy štoly pod pražskou Letnou se totiž ještě nepoužívají trhaviny. Horníci tak musí každý kousek horniny odtesat ručně.

To všechno v téměř absolutní tmě, v hloubce čtyřiceti metrů pod zemí, kde není rozdíl mezi dnem a nocí.

S pracemi na Rudolfově štole se začíná na jaře 1584. „Tahejte!“ ozve se z hlubiny a siláci na povrchu začnou točit velkým kolem. Zabírají, dokud není nádoba s vytěženou zeminou nahoře.

Zatímco tahali plný kýbl nahoru, současně spustili do šachty druhý, prázdný kýbl. Takhle se jede v podstatě neustále – ve dne, v noci.

Ruční naviják neboli tzv.

rumpál se nachází nad každým vyústěním šachty, před nepřízní počasí ho navíc kryje dřevěný domek zbudovaný nad otvorem.

Stejným způsobem, jakým ze štoly dostávají odrubaný materiál, se do práce dostávají i havíři. Postaví se do nádoby a nechají se pomalu spustit dolů. „Zdař bůh!“ zdraví přitom kolegy havíře, s nimiž se potkávají cestou dolů a kterým právě skončila šichta.

Štola je velmi úzká. V některých místech ale až nepřiměřeně vysoká. FOTO: PatrikPaprika/Creative Commons/Public domain
Štola je velmi úzká. V některých místech ale až nepřiměřeně vysoká. FOTO: PatrikPaprika/Creative Commons/Public domain

Marná snaha

Po ráně kladivem se odlomí kus skály a pak se ozve šplouchnutí. Ocitáme se uvnitř štoly číslo tři a dvojice horníků tu stojí po kotníky ve vodě.

Pustí proto kladiva a začnou do připravených kožených vaků nabírat vodu, kterou pak podobně jako odsekanou zeminu posílají rumpálem na povrch. Je to ale sisyfovská práce. Prostřední šachta se totiž zaplavuje rychleji, než ji stačí horníci „odvodňovat“.

„Prosakování je příliš rychlé. Nestíháme vodu vynášet,“ stěžují si. Podzemní voda představuje problém i u ostatních štol, zde se ale ukáže být neřešitelným. Štajgr proto nechá pracně vydolovanou šachtu zase zasypat.

Tím se stavba obrovsky zpomalí, neboť havíři kopající proti sobě z druhé a čtvrté šachty nyní musí kopat ve skále dvojnásobnou vzdálenost!

A to jenom vyražení samotných šachet do požadované hloubky 43 až 45 metrů, z nichž se má až posléze začít kopat vlastní štola, trvalo dva roky.

Vstupy „zeshora“ jsou dodnes k vidění nad trasou štoly. FOTO: ŠJů/Creative Commons/Public domain
Vstupy „zeshora“ jsou dodnes k vidění nad trasou štoly. FOTO: ŠJů/Creative Commons/Public domain

Pokrok černý na bílém

Nelze se divit Rudolfově dojmu, že práce postupují příliš pomalu. A tak aby měl nad jejich průběhem větší dohled, pověří dvorního koncipionistu Isaaca Phendlera vypracováním podrobného nákresu štoly.

Do plánu pak plánuje přesně zanášet informace o tom, kolik metrů zeminy již havíři vykopali, kdy budou proraženy jednotlivé úseky a podobně.

K tomu prvnímu dojde na jaře 1589, pět let od začátku výkopových prací, mezi první šachtou a ústím v Královské oboře – přesné datum ovšem není zaznamenáno.

Druhé úspěšné spojení šachet nastane jen o pár měsíců později, tentokrát mezi poslední šachtou a ústím u Vltavy.

Že byly jako první proraženy právě tyto části je logické, neboť ke kopání z koncových stran nebylo potřeba dolovat žádné šachty, takže havíři zde měli přibližně dvouletý náskok.

Astronomická cena

K propojení nejdelšího úseku, a to mezi druhou a čtvrtou šachtou, dojde 17. července 1593. V tu chvíli také havíři zjistí, že se oproti ražbě ostatních úseků mírně netrefili a dodnes je na tomto místě patrné dodatečné dorovnání.

Vzhledem k absenci moderních geodetických nástrojů to ale na úctyhodnosti výkonu zdejších pracantů nic neubírá. Když je prokopáno, je třeba ještě na několika místech štolu dodatečně prohloubit, aby voda mohla samovolně téct až do obory.

Celkové náklady na stavbu Rudolfovy štoly se pak vyšplhají skoro na čtyři miliony grošů.

Podzemní labyrint?

Tajemný průchod skálou od svého počátku vzbuzuje i zvědavost. Už kvůli tomu, že je plodem císaře Rudolfa, který je znám jako obdivovatel a sběratel všeho podivného.

Hovoří se tak například o tom, že lze v útrobách štoly slyšet hrůzu nahánějící kvílení či dupot, že oba konce štoly hlídají žraloci nebo že je v ní kdesi ukryt královský poklad.

Velmi populární je i pověst, podle níž je štola součástí rozsáhlejšího podzemního komplexu, na který je napojen i Pražský hrad. Rudolf by tak mohl nepozorovaně opouštět své sídlo.

Netřeba dodávat, že na původních Phnedlerových plánech, které jsou dnes uloženy v pražském Národním technickém muzeu, žádná taková chodba spojující štolu s Hradem zakreslena není.

Životnosti podobných pověstí pomohou i nacisté, kteří prý v době protektorátu nechají vchody do štoly zasypat. Ačkoliv dnes již zasypány nejsou, štola je až na výjimky pro veřejnost nepřístupná.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: ŠJů/Creative Commons/Public domain
Související články
Záhady a tajemství
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Záhady a tajemství
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Záhady a tajemství
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Záhady a tajemství
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
reklama
svět zločinu
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího […]
Jiří Kajínek: Muž v zeleném tílku, symbol kontroverze a mediální hvězda
Pravděpodobně jde o nejznámějšího českého vězně všech dob. Jiří Kajínek vstupuje do bran věznice Mírov jako ostřílený recidivista, vždyť už si prošel věznicemi v Českých Budějovicích i ve Valdicích. Na Mírově měl ovšem zůstat na doživotí. V roce 1998 je totiž odsouzen na doživotí za spáchání dvojnásobné nájemné vraždy a za pokus o spáchání vraždy. […]
zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný