Na vskutku nečekaný nález narazili archeologové na Sinajském poloostrově, podařilo se jim odkrýt ruiny chrámu, který byl zasvěcen starořeckému vládci bohů Diovi.
Ministerstvo turismu a památek v prohlášení uvedlo, že ruiny chrámu byly nalezeny v archeologickém nalezišti Tell el-Farma na severozápadě Sinaje.
Tell el-Farma, známá také pod svým starověkým názvem Pelusium, pochází z pozdního faraonského období a používala se také v době řecko-římské a byzantské. Existují také pozůstatky datované do křesťanského a raného islámského období.
Brána a sloupy
„Archeologové vykopali ruiny chrámu přes jeho vstupní bránu, kde byly vidět dva obrovské spadlé žulové sloupy. Brána byla zničena při silném zemětřesení v dávných dobách,“ řekl Mostafa Waziri, generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky.
Archeologové našli soubor žulových bloků, které byly pravděpodobně použity k vybudování schodiště pro věřící, aby se dostali do chrámu.
Vykopávky v této oblasti sahají do počátku roku 1900, kdy francouzský egyptolog Jean Clédat našel starověké řecké nápisy, které ukazovaly existenci chrámu Zeus-Kasios, ale podle ministerstva jej neodhalil.
Zeus-Kasios je spojením Dia, boha oblohy ve starověké řecké mytologii, a hory Kasios v Sýrii, kde Dia kdysi uctívali.
Ruiny chrámu jsou nejnovějším ze série starověkých objevů, které Egypt v posledních několika letech představil v naději, že přiláká více turistů.