Jen málokterá společenská akce se obejde bez alkoholu a vynechat slavnostní přípitek leckdy hraničí s hulvátstvím.
Jenže sejde se drink s drinkem, jazyk se začne motat a nápad zatancovat si na stole se v tu chvílí jeví jako naprosto nejgeniálnější.
Nemalá řada výzkumů dospěla k závěru, že alkoholické nápoje, zejména pak pivo či víno, organismu prospívají. O tom netřeba pochybovat, ale nic se nemá přehánět, což u alkoholu platí dvojnásob.
Jeho nadměrná konzumace poškozuje nejen fyzický stav organismu, ale i lidskou psychiku.
Samozřejmě, že ne každý, kdo se občas napije, je závislý alkoholik. Avšak stane se, že někdy to člověk přežene a dostaví se opilost. Někdo se jen uvolní, u jiného se může dostavit agresivita.
Záleží na mnoha faktorech, od množství vypitého alkoholu, přes tělesnou i psychickou konstituci až po aktuální naladění. Právě na stavy v opilosti se ve svém výzkumu zaměřila psycholožka Rachel Winogradová působící na Missourské univerzitě.
Na pomoc si přitom vzala jednu reálnou a tři fiktivní postavy známé z literatury či filmu. Jsou jimi Zamilovaný profesor, Mr. Hyde, Marry Poppinsová a Ernst Hemmingway. Podle nich pak vytvořila čtyři typy chování opilých lidí.
Řada lidí by jistě chtěla být Ernstem Hemmingwayem. Když už nedisponovat jeho literárním nadáním, tak alespoň se v chvílích opilosti podle něj chovat.
Podle Winogradové se typu Hemmingway chování pod vlivem alkoholu mění jen minimálně a lidé si zachovávají svůj racionální úsudek. Ani typ Marry Poppinsová své okolí nijak nepohoršuje.
Takový člověk je veselý, příjemný a přitom nevyvádí žádné hlouposti. To zbylé dva typy mohou očekávat, že propitá noc může zanechat své stopy nejen na jejich organismu, ale i na bezprostředním okolí.
Typ zamilovaného profesora, zde by se spíše než zamilovaný hodil termín praštěný, se po alkoholu uvolní natolik, že z uzavřené osobnosti se stane mnohem společenštější člověk, který si dodá tolik kuráže, že začne třeba lidem vyznávat lásku.
A Mr. Hyde? Jak jméno postavy napovídá, v takovém člověku se otevřou stavidla toho horšího, co v sobě nosí. Je nepříjemný, někdy i agresivní.
Podle Winogradové nejvíc lidí spadá do kategorie Hemmingway. Sama vědkyně si je vědoma, že její rozdělení je jen orientační.
„Naše kategorie jsou však něčím, co se dá snadno pochopit a v čem by se lidé mohli poznat sebe či svou rodinu,“ podotkla ke svému výzkumu.