Domů     Tutanchamonova hrobka ukrývá 9 tun zlata
Tutanchamonova hrobka ukrývá 9 tun zlata
11.11.2024

V hrobce jsou tisíce předmětů: Nádoby s oleji, vínem, truhlice plné oblečení, truhlice se stříbrem a šperky. Zlaté sandále, zlatá postel nebo zlatý trůn. Anebo velmi krásná – a samozřejmě zlatem zdobená – desková hra.

Nechybí samozřejmě zbraně včetně velmi vzácných nožů s ostřím z meteorické oceli. A spousta věcí na okrasu, jako jsou sochy a sošky, hudební nástroje, šperky z různých materiálů, poháry, modely lodí a další a další předměty. A to vše chrání starodávná kletba.

Ťuk ťuk na dveře. „Lorde Carnavorne?“ klepe hotelový poslíček na dveře pokoje luxusního hotelu Continental-Savoy. „Jste tam?“ Ale nikdo neodpovídá.

Přestože by lord George Herbert, hrabě z Carnavornu (1866–1923) na pokoji měl být. Nakonec jsou dveře do pokoje odemčeny a pro všechny přítomné je přichystán nemalý šok. Lord leží na zemi zcela bez známek života. „Faraonova kletba,“ šeptá poslíček a zpráva se číří rychlostí blesku.

Lord Carnavorn jako první vstupuje do hrobky a proto na něj padá faraonova kletba.
Lord Carnavorn jako první vstupuje do hrobky a proto na něj padá faraonova kletba.

Faraonova kletba

Je to velká záhada. Lord je muž v plné síle a překypující zdravím. Moderní lékařská věda se nakonec shodne na otravě krve, ale v roce Carnavornovy smrti je důvod jen jediný:

prokletí víceméně neznámého faraona, jehož hrobku několik týdnů předtím navštíví, a v níž je poklad nedozírné ceny. Ironií osudu tak je, že přestože celý život financuje výzkum v Údolí králů, úplnou velikost svého objevu nikdy nespatří.

Smetanu tak slízne Howard Carter (1874–1939), archeolog, jehož práci lord Carnavorn roky financuje.

Archeolog Howard Carter musí šéfa pustit, ale to mu možná zachrání život.
Archeolog Howard Carter musí šéfa pustit, ale to mu možná zachrání život.

Válka všechno zkazí

Do lordových služeb Carter vstupuje v roce 1907, po několika letech, kdy dohlíží na vykopávky v Thébách a na dalších místech pro konkurenční objevitele.

Je to doba, kdy všechno egyptské je v módě, kdy dobrodruzi a romantici vyjíždí objevovat nezměrné poklady neznámých králů. Carter je úspěšný, ryje v zemi jako krtek a v roce 1914 získá lord Carnavorn koncesi na vykopávky v Údolí králů.

To je něco jako zlatá žíla archeologů. Jenže do výzkumu skočí první světová válka.

Ještě rok!

Po válce výzkum nadále pokračuje, ale výsledky jsou nevalné. „Ukončím náš projekt, Cartere,“ prohlásí lord na počátku roku 1922. „Nevynáší mi a nevidím v tom smysl.“ Carter ale přemlouvá, naléhá a prosí. Nakonec lord slíbí ještě jeden rok.

Poslední sezonu. Finance, které do věci dává, nejsou malé a krize doléhá i na bohaté mecenáše. Naštěstí záchrana přichází v poslední chvíli, jako kdyby tenhle příběh napsal hollywoodský dramatik.

V listopadu Carter odhalí schodiště a po dvou dnech vykopávek archeologové narazí na zazděný vstup s neporušenou pečetí faraona Tutanchamona. Na místo dojede sám lord Carnavorn a vchod do hrobky je otevřen.

U všech skotů,“ zakleje lord, když matné blikající světlo plynové lampy ozáří vnitřek hrobky. Vrací se odleskem desítek a stovek zlatých předmětů.

Otevření hrobky, která jako jedna z mála unikne řádění zlodějů. Prakticky neznámý a nevýznamný faraon se staává hvězdou.
Otevření hrobky, která jako jedna z mála unikne řádění zlodějů. Prakticky neznámý a nevýznamný faraon se staává hvězdou.

Deset let práce

Po smrti lorda Carnavorna výzkum nadále financuje jeho žena a Carter tak může pokračovat ve výzkumu. Zabere mu téměř deset let, než spočítá všechny poklady, které v hrobce nalezne. To proto, že v nevelké hrobce vládne trochu zmatek.

Částečně kvůli velikosti, částečně kvůli spěchu, s nímž je hrobka dokončovaná – a prsty v tom mají také zloději, kteří se dovnitř vloupají, ale odnesou si jen pár drobných šperků. Poklad nakonec prakticky celý skončí v Egyptském muzeu v Káhiře.

Je to několik tun zlata, stříbra a šperků. Tři a půl tisíce předmětů, z nichž jeden každý by uživil chudou rodinu na dost dlouhou dobu.

Zlatá maska

Po třech letech Carter konečně otevírá zlatý, téměř tunu vážící sarkofág, aby se dočkal objevu, který ho naprosto ohromí: faraonovy mumie se zlatou posmrtnou maskou.

Je celá ze zlata,“ píše do Anglie a vědecká obec se mu směje, že si plete slova zlatý a pozlacený. Ale ukáže se, že má pravdu. Přibližně deset kilogramů těžká maska je celá z ryzího zlata, zdobená barevným sklem a diamanty.

Už jenom samotné surové zlato by vyšlo v přepočtu na deset milionů korun, ale je k tomu nutné připočítat i precizní řemeslnou práci. Do muzea ji odváží obrněný a ostře střežený vlak a koleje jsou dokonce prodlouženy až do dvora muzea, aby se předešlo loupeži.

Poklady v hrobě jsou obrovské. Tohle je sen každého archeologa.
Poklady v hrobě jsou obrovské. Tohle je sen každého archeologa.

Kdo je Tutnchamon?

Ironií osudu je, že hrobka s největším pokladem patří do té doby prakticky neznámému faraonovi.

Dnes je už Tutanchamonův (1341–1323 př.n.l.) život zpracovaný podrobněji, ale i tak víme, že vládne jenom devět let a umírá v devatenácti nejspíše na gangrénu nebo malárii. Díky své krátké vládě nezanechá v dějinách prakticky žádné stopy. Nebýt nevykradeného hrobu, nejspíš bychom jeho jméno neznali dodnes.

Zdroje informací: Wikipedie, Ladislav Bareš a kol.: Dějiny Egypta; The Lancet
Foto: 1) Jon Bodsworth, Copyrighted free use, via Wikimedia Commons; 2) Harry Burton, Public domain, via Wikimedia Commons, 3) Chicago Daily News, Inc., photographer, Public domain, via Wikimedia Commons+ 4) Harry Burton, Public domain, via Wikimedia Commons; 5) Stzeman, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
Související články
Záhady a tajemství
Novověké hledání věčného života aneb střípky z dějin alchymie
Vyrobit elixír života bylo největším snem středověkých i novověkých alchymistů. Pokusy získat látku, která by zajistila trvalý a nekonečný život, se dějinami táhnou jako červená nit. Emilia Marty, postava ze slavné hry Karla Čapka Věc Makropulos, se dožila pomocí elixíru života 337 let. Život už ji nudil, i tak ovšem toužila po dalších dávkách elixíru, […]
Záhady a tajemství
Tajemná Nessie: Plesiosaurus? A co když je to želva?
Vodní hladina se zčeří a v dálce je vidět potemnělý stín plující pod ní. V jednu chvíli, s falešnou vidinou soukromí, vystrčí nad hladinu svůj dlouhý krk.   Celý tvor má na délku mezi 15 až 20 metry. Lochnesská nestvůra či zkrátka Nessie plave na potopeném trůně nejslavnějších tajemných tvorů světa. V její spatření doufají […]
Záhady a tajemství
Osudy 3 pokladů: Vzácný kříž se sedmi smaragdy se nikdy nenašel
Z Nového Světa se do Španělska vrací dvě flotily plné pokladů, Nueva Españo Fleet pod velením kapitána Dona Juana Estebana de Ubilla a Tierra Firme Fleet, které rozkazuje Don Antonio de Echeverz y Zubiza. Ovšem 31. července 1715 ve dvě hodiny ráno, sedm dní po vyplutí z kubánské Havany, všech jedenáct lodí ztroskotá během hurikánu u východního pobřeží Floridy. […]
Záhady a tajemství
Děsivý osud japonské vesnice: Proč byla vymazána z map?
Hluboko v horách japonské prefektury Aomori v nejsevernější části ostrova Honšú se údajně nachází vesnice Sugisawa. Jednoho dne se prý jeden místní muž zbláznil a během jediného dne zabil všechny lidi žijící ve vesnici. Pak si vzal život… Nikdo až do dnešních dnů neví, proč se zbláznil, ani to, proč se pustil do tak násilného […]
reklama
svět zločinu
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Smrtící hodina Charlese Whitmana: Jak jeden muž proměnil klidný kampus v peklo
1. srpna 1966 se na texaské univerzitě odehrála jedna z nejhorších střeleckých masakrů v americké historii. Charles Whitman, ozbrojený až po zuby, bezohledně střílel do nevinných lidí. Jeho krvavá msta si vybrala desítky obětí. Řada dalších obětí doplní černý seznam Paul Sonntag (18) před nedávnem dokončil střední školu. Na podzim se chystá na Coloradskou státní […]
Případ mrtvého faráře Sobka ovládl strach
Případ oběšeného faráře Sobka stále provází velký strach. Strach obyvatel Petrovic z oné noci i strach jen na tehdejší události vzpomínat, natož pak o nich vůbec hovořit. Přesto všechno se ale začala v roce 1993 podezřelá smrt děkana Sobka vyšetřovat, což přineslo celou řadu velmi znepokojivých zjištění. Jeho tělo bylo zohaveno Děkan Sobek zemřel 25. […]
Henri Charriére aneb Motýlek: Příběh muže, který uprchl ze slavného vězení
Filmové drama Motýlek, které mělo premiéru v roce 1973, nám připomnělo příběh muže, který jako jediný dokázal uprchnout z věznice na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně, kde si odpykávali trest nejhorší zločinci. A i když se úspěšný snímek možná v něčem lišil od skutečnosti, autor knižní předlohy prý na natáčení osobně dohlížel. Zřejmě si chtěl […]
reklama
věda a technika
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
V CEITECu navrhli peptidy schopné ničit bakterie a rakovinné buňky
Brněnským vědcům z institutu CEITEC Masarykovy univerzity se povedl velký pokrok v potírání bakteriálních infekcí, které jsou odolné vůči antibiotikům.   S pomocí počítačové simulace navrhli speciální peptidy schopné prolomit ochrannou membránovou bariéru vytvořením pórů soudkovitého tvaru, které umožňují molekulám nekontrolovaně procházet přes membránu dovnitř a ven z buňky, což vede k rychlé buněčné smrti. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz