Jedna z nejstarších spekulativních finančních bublin, následovaná krachem na burze a finanční krizí, vypukne v Nizozemsku v letech 1634–1637. A všechno zaviní cibulky tulipánů !
Exotický tulipán představí Evropě Ogier de Busbecq (1522–1592), botanik a velvyslanec krále Ferdinanda I. Habsburského (1503–1564) u tureckého sultána v Istanbulu.
První semínka a cibulky tulipánu posílá z Osmanské říše do Vídně v roce 1554. Odtud se rozšíří do Augšpurku, Antverp a Amsterodamu.
Popularita tulipánů se zvýší po roce 1593, kdy botanik Carolus Clusius z Univerzity v Laidenu zjistí, že květiny si dobře vedou i v drsnějších podmínkách Nizozemí.
Symbol lepší společnosti
Pěstitelé je začnou křížit do roztodivných barev a brzy se s cibulkami obchoduje. Poptávka po nich roste, tulipány se stanou společensky prestižní pro bohaté holandské obchodníky a jejich pěstování symbolem lepší společnosti.
Když cibulek začne být nedostatek, jejich ceny letí prudce vzhůru. Zatímco na počátku stojí cibulka asi jeden gulden, ve 30. letech 17. století už cena vyletí na 1 000 guldenů. Mnoho cibulek se prodává na spekulaci, která zachvátí všechny vrstvy obyvatel. Lidé investují do vzácných odrůd tulipánů celé jmění, domy i půdu.
Cibulky na burze
Za poškození cibulek hrozí vězení, pořádají se dražby cibulek, na holandských burzách se obchoduje se vzácnými druhy cibulek. Uzavírají se kontrakty na budoucí obchod, kdy se vstupní kapitál může znásobit 10krát i 50krát.
V roce 1635 je zaznamenán prodej 40 cibulek za 100 000 guldenů. Pro srovnání: jedno vykrmené prase přijde na 30 guldenů. V roce 1636 dokonce jedna cibulka velmi vzácného druhu Místokrál stojí 2 500 guldenů!
Bublina splaskne
Když konečně nabídka začne přesahovat poptávku a ceny jsou už skutečně šílené, dosáhne davové šílenství bodu zvratu. Tulipánová bublina praskne a ceny se řítí nezadržitelným tempem ke dnu.
Obchodníci mají až 90 procentní ztráty, jiní přijdou o všechno a nemají ani na živobytí. Kdo ale prodal své cibulky včas, mohl se ještě dočkat pohádkových výnosů. Tulipánová horečka znamená pro holandské hospodářství velké ztráty. Doplatí na ni i slavný malíř Rembrandt van Rijn (1606–1669).