Skip to content

Jako ve světě sci-fi: Otevírá se možnost cestování časem?

Objev gravitačních vln, jejichž existenci předpověděl už Albert Einstein, je jedním z největších úspěchů vědy poslední doby. Fakt, že gravitační vlny opravdu existují, má v sobě ukryté mnohé konotace.

Otevírají se zde nejen nové možnosti ve výzkumu vesmíru, ale i k věcem, které na první pohled patří do říše sci-fi. Například eventualita cestování časem.

Ta otázka totiž není tak úplně mimo, jak by se na první pohled mohlo zdát. Tedy, ne, že bychom si zítra mohli udělat výlet do doby Ludvíka XVI. nebo si dát rande-vous s dinosaury. Ale jednou, kdo ví. Lidské poznání ještě přece neuzavřelo svou historii.

Vždyť ještě v 19. století si někteří technici mysleli, že jakmile rychlost vlaku překročí rychlost kolem 40 kilometrů za hodinu, vzduch z vagónů unikne ven a cestující uvnitř se nutně udusí…

2
Kolidující černé díry, které vyprodukovaly gravitační vlny, vyvolaly násilnou bouři v předivu času a prostoru, bouři, která čas zrychlila, zase zpomalila a znovu zrychlila, bouři, v níž se prostor ohnul na jednu, a pak na druhou stranu.

Tajemství manipulace s vesmírným časem

Porozumění zakřivování prostoru, který má na svědomí gravitace, by lidem mohlo pomoci pochopit, jak manipulovat s vesmírným časem, aby se jím dalo cestovat. Ale to je skutečně hudba vzdálené budoucnosti, jestli vůbec.

Objev gravitačních vln ohlásil americký astrofyzik Kip Thorne.

3
Z natáčení filmu Interstellar.

Pouhé přání?

Kdo viděl snímek Interstellar, si možná všiml, že rozbitý robot na planetě, kde čekala postava doktora Manna v podání Matta Damona, měl jméno Kipp. Autoři snímku robota pojmenovali právě podle Thorna, který se na vzniku filmu podílel jako poradce.

„Přál bych si, abychom cestovat časem mohli. Ale v danou chvíli si nemyslím, že objev gravitačních vln nám tyto možnosti nyní otevírá,“ podotkl Thorne.

4
Cestování časem si užil třeba Edmund Blackaader v podání Rowana Atkinsona.

Bouře ve vesmírném času

Musel to být velkolepý spektákl. Splynutí dvou černých děr podle Thornea vytvořilo prudkou bouři ve vesmírném času, což vědcům umožňuje sledování jeho poruch v naší části vesmíru. Astronomové a astrofyzici tak nyní mají k dispozici zcela nový nástroj k pozorování kosmu.

Vedle dosud používané infračervené optiky či pozorování pomocí ultrafialového světla mají k dispozici gravitaci.

5
Albert Einstein by měl z objevu jistě radost. Ale asi by ji nedával příliš najevo. Jen by se zlehka pousmál, pohladil by si svůj charakteristický knírek, pokýval by hlavou a nasadil by výraz: „Vidíte, já jsem vám to říkal.“

Přijdou nečekané objevy?

Fanoušci cest časem však nemusí zcela zoufat. Někteří vědci totiž nevyloučili, že potvrzení gravitačních vln povede k nečekaným objevům. „Tento objev nám umožní zkoumat vesmír a čas novým a dosud netušeným způsobem,“ řekl fyzik Brian Greene. Jestli to jednou přinese průlom v cestování vesmírem nebo dokonce časem? Těžko říci, v dohledné době zcela jistě ne. Ale důkladné pochopení je prvním krokem vpřed.

Foto: wikipedie, NASA, BBC, youtube
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …