Domů     Trpělivá Mlada Přemyslovna vyjednala vznik pražského biskupství
Trpělivá Mlada Přemyslovna vyjednala vznik pražského biskupství
17.10.2020

„Kéž by nový biskup vstřícněji posuzoval moji žádost,“ přemítá Mlada Přemyslovna, když se v Římě dozví o smrti řezenského biskupa Michaela. Tiše se modlí a jako by Bůh na nebi její přání konečně vyslyšel. Praha se brzy dočká svého prvního biskupa.  

 Jedním ze čtyř dětí českého přemyslovského knížete Boleslava I. (asi 915‒/972) je i princezna Mlada Přemyslovna (930/935‒994). Cestu životem jí nalinkuje její otec, mimořádně schopný politik.

Svoje dcery využije k politickým hrám. Doubravce Přemyslovně (asi 933/936‒977) předurčí sňatek s polským knížetem Měškem I. (935‒992) z rodu Piastovců, Mlada má zasvětit svoji dráhu Bohu.

Vzdělání stejně jako její sourozenci Boleslav II. (asi 932‒999), Strachkvas a Doubravka získává v klášteře v bavorském Řezně.  

Český kníže Boleslav I. svoje dcery uplatní v politických hrách.
Český kníže Boleslav I. svoje dcery uplatní v politických hrách.

Líbezná vzdělaná dáma  

Její kariéra ale neskončí tím, že oblékne roucho jeptišky. Čeká ji důležitá cesta do lůna církve.

Vlastní jeho – Boleslava II – sestrou byla Mlada, panna Bohu zaslíbená, v svatém Písmu vzdělaná, křesťanskému náboženství oddaná, pokorou nadaná, v hovoru líbezná, k chudým a sirotkům štědrá příznivkyně a veškerou poctivostí mravů ozdobená,“ chválí ji kronikář Kosmas (asi 1045-1125). Na jeho pravdomluvnost se musíme spolehnout, protože žádné jiné dobové svědectví nemáme. Žena, kterou letopisec považuje za vzor všech ctností, se na příkaz otce vydává do Říma, kde roku 966 nebo 967 vstoupí do kláštera benediktinek u svaté Anežky. Plní tu důležité poslání.  

Kronikář Kosmas Mladu jenom chválí.
Kronikář Kosmas Mladu jenom chválí.

Chtěl rovnou arcibiskupství? 

Zastupuje zde českého panovníka, přesto pokorně poklekne před papežem Janem XIII. (†972). Mezi modlitbami ho poprosí, zda by v její rodné zemi mohlo vzniknout biskupství v Praze. Její žádost je smělá. Ve hře je totiž církevní osamostatnění Čech, které dosud podléhají arcibiskupům v německém Řezně.

Morava už svoji samostatnou církevní správu má od doby arcibiskupa Metoděje až do 20. let 10. století. V případě Moravy se tedy jedná jenom o obnovení nyní neobsazeného úřadu. Možná, že sebevědomý Boleslav I. přemýšlí i o moravském arcibiskupství.

To by ale bylo příliš velké sousto. S tím by Svatý otec nesouhlasil.  Proč se na cestu vydává právě Mlada? Kdyby do Říma vyjel její otec nebo bratr, po jejich návratu by už v zemi vládl někdo jiný. Zájemců o pražský přemyslovský stolec se najde vždycky dost.

Přemyslovskou princeznu ale nikdo nepostrádá. Se stejnou misí míří do Říma i polský kníže Měšek I. Má větší štěstí. Papežské svolení ke vzniku biskupství dostane hned. Roku 968 se funkce biskupa v diecézi v polské Poznani ujímá Jordan (†982/984).  

Papeže Jana XIII. návštěvnice z Čech prosí na kolenou.
Papeže Jana XIII. návštěvnice z Čech prosí na kolenou.

Biskup přijde o zisky  

„Je to žena pevná ve své víře,“ oceňuje sice papež Mladino zaujetí, ale Přemyslovna má těžší úkol než polská delegace. Přitom se ale nedá říci, že by si jako diplomatka vedla špatně.

Svatý otec Jan XIII. projevuje ke zbožné ženě sympatie, jenže jde o složitější politickou hru. Řezenský biskup Michael (†972) zuby nehty brání vzniku nového pražského biskupství. Čechy spadají do jeho církevní správy a on z nich má nemalé příjmy.

O ty by samozřejmě vznikem pražské diecéze přišel. Je proto neoblomný a jednání uváznou na mrtvém bodě. Vstupuje do nich také římský císař Ota I. Veliký (912‒973).

Zřízení biskupství sice podporuje, ale rád by ho začlenil pod nově vzniklé magdeburské arcibiskupství. Papežovi se ale tenhle návrh příliš nelíbí ‒ jde o mladé arcibiskupství zřízené spíše pro misie. Mlada se zatím v benediktinském klášteře u sv.

Anežky věnuje modlitbám. „Trpělivost, svatí také byli trpěliví,“ šeptá si ve chvílích, kdy se jí zdá, že jednání nevedou k ničemu.  

Římský císař Ota I. zrod biskupství podporuje.
Římský císař Ota I. zrod biskupství podporuje.

Smrt uspíší jednání  

Naštěstí Michael v roce 972 umírá.  Jeho nástupce nový řezenský biskup Wolfgang (kolem 924‒994) je mnohem velkorysejší. Souhlasí, že se pražská diecéze může vyčlenit z té jeho. Přemyslovská diplomatka slaví vítězství.

Cestě ke zřízení biskupství už teď nic nebrání. Jan XIII. Mladu vysvětí jako abatyši s novým řádovým jménem Marie a předá jí řeholi svatého Benedikta. Z jednání s papežem si Přemyslovna odnáší bohaté zkušenosti.

Kulturní prostředí Říma na ni mimořádně zapůsobí.

Zdrží se tu zřejmě ještě na svatbu císaře Oty II. (955‒983) s byzantskou princeznou Theofano (955/960‒991), která se koná 14. dubna 972. Její triumfální návrat líčí Kosmas: „Aby přinesla do země české mnišskou řeholi, jela do drahé vlasti se svým průvodem velmi potěšeným. Do Čech přijede asi v zimě roku 972, kdy už na trůně sedí její bratr Boleslav II.   

Ze své mise se knížecí dcera Mlada vrátí ve chvíli, kdy už v Čechách panuje její bratr.
Ze své mise se knížecí dcera Mlada vrátí ve chvíli, kdy už v Čechách panuje její bratr.

Zdržení kvůli tahanicím 

Papežský příslib zřízení biskupství pro Čechy se změní v realitu v březnu 973 na říšském sněmu v Quedlinburgu. Prvním pražským biskupem se má stát Sas Dětmar (†982), který Čechy dobře zná. Nakonec se ale všechno zdrží.

Boleslav II. totiž podporuje bavorského vévodu Jindřicha II. Svárlivého (951‒995) proti císaři Otovi II. A Oto musí jako říšský panovník se vznikem biskupství souhlasit.

Konečně se situace uklidní a řezenský biskup dostane i náhradu za ztráty způsobené vznikem pražské diecéze. Nové biskupství nebude včleněno do metropole magdeburské (jak by si přál císař), ale nezůstane ani v metropoli salcburské (kam dosud jako součást diecéze řezenské Čechy náležely), aby nevzrostla moc vévodů bavorský (jejichž pomě k císařům z rodu saského byl napjatý),“ vysvětluje český historik Jaroslav Kadlec (1911‒2004).

Nová diecéze se stává součástí mohučské arcidiecéze, kde papež uplatňuje silný vliv. K Dětmarově vysvěcení dojde až v roce 976, kdy se ujímá svého pražského úřadu. Na olomouckém biskupském stolci se prameny zmiňují o jistém Vratislavovi.  

 

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Historie
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
reklama
zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
reklama
záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz