Domů     Trpěl nejpodivuhodnější český panovník Rudolf II. psychickou poruchou?
Trpěl nejpodivuhodnější český panovník Rudolf II. psychickou poruchou?
14.1.2021

Rudolf II. bývá často označován jako šílený Habsburk nebo blázen na trůnu. I když obecně nebyl dobrým vladařem, České země za jeho panování vzkvétaly. Ne nadarmo se jeho doba nazývá „zlatou“. Ale jakým byl Rudolf člověkem?

Budoucí habsburský panovník a císař Svaté říše římské se narodil v roce 1552 ve Vídni jako třetí dítě Maxmiliána II. a Marie Španělské.

Jeho budoucí zdravotní stav mu předurčili právě jeho rodiče, neboť se jednalo o bratrance a sestřenici, což nebylo v habsburské linii nic neobvyklého. To s sebou neslo riziko demence či jiných poruch.

Španělský dvůr

O jeho dětství příliš mnoho nevíme, první zprávy pocházejí z doby, kdy bylo Rudolfovi šest let a rodiče jej poslali společně s bratrem Arnoštem na španělský královský dvůr k Filipovi II. Tento počin totiž znamenal pro Maxmiliána II. vyjádření nároku na španělské dědictví.

Filip s oběma chlapci jednal takřka jako se svými syny a potenciálními následníky trůnu. Měli dokonce svůj vlastní malý dvůr.

Rudolf vyrůstal na dvoře Filipa II.
Rudolf vyrůstal na dvoře Filipa II.

Příprava na kralování

Ve Španělsku se jim dostalo vynikajícího vzdělání, kterému se věnovali pět hodin denně. Učení zahrnovalo výuku jazyků, ale také studium klasické antické literatury, starověkého Řecka a Říma, a především náboženství.

Důležitou součástí vzdělání bylo i cvičení ve stylistické obratnosti. Oba bratři se učili také tanci, jízdě na koni, lovu nebo zápasu. V roce 1571 se vrátili zpátky do Vídně.

Nástup na trůn

Ihned po návratu začal Maxmilián II. připravovat Rudolfa na jeho budoucí státnickou roli. K převzetí moci však ještě potřeboval souhlas stavů, které s osobou Rudolfa neměly problém.

Českou korunu tak získal v roce 1575 a o pouhý měsíc později byl jmenován i římským králem. Velmi brzy poté zemřel Maxmilián II. a Rudolf se chopil vlády jako římský císař.

Nejprve zůstal stejně jako otec ve Vídni, ale zde se velmi zhoršily jeho vztahy s bratrem Matyášem, který po císařském trůnu také toužil.

Po vladaření toužil i Rudolfův bratr Matyáš.
Po vladaření toužil i Rudolfův bratr Matyáš.

První výkyvy

Již v prvních letech panování se u něj projevovaly pověstná náladovost a melancholie. I jeho poddaní mu museli filtrovat informace, aby ho něco příliš nerozladilo. V roce 1583 se kvůli hrozícímu vpádu Osmanů přestěhoval strategicky do Prahy.

V tu chvíli se z Prahy stalo císařské město a Pražský hrad sídlem samotného císaře. Od té doby do našeho hlavního města začaly přijíždět davy umělců, vzdělanců, ale také podvodníků.

Velký milovník

Během roku 1597 se zhoršil Rudolfův zdravotní stav. Trpěl nejen depresemi, začaly se u něj projevovat i příznaky syfilidy, což v té době nebylo nic neobvyklého.

O Rudolfovi bylo známo, že během svých manických fází holdoval četným milostným dobrodružstvím, i když měl dlouhá léta milenku – hraběnku Kateřinu Stradovou, s níž zplodil šest nelegitimních potomků. Velmi ho však trápilo, že nemá žádného oficiálního dědice. Na druhou stranu se manželství doslova štítil.

Rudolf měl velkou slabost pro ženy.
Rudolf měl velkou slabost pro ženy.

Vražedný syn

Nechvalně proslul jeho první syn, don Julius Caesar d´Austria, který po otci bohužel zdědil jak duševní nemoc, stejně tak i vrozenou syfilidu.

A i když se mu dostalo prvotřídní péče a Rudolf se o něj staral, stal se z něj násilnický deviant se silnými sadistickými sklony, který se neštítil ani vraždit. Když ve svých 23 letech zemřel v internaci a Rudolf pro něj netruchlil.

Vliv temných sil

V té době vyhnal svoje rádce a začal naslouchat hlavně alchymistům a umělcům, přičemž někteří toho velmi využívali. Čím dál častěji dostával záchvaty zuřivosti, při kterých rozbíjel věci a útočil i na služebnictvo.

Papežského vyslance dokonce obvinil ze spiknutí. Rudolf se stále potýkal s depresemi a několikrát se pokusil i o sebevraždu. Nejdříve se chtěl probodnout kordem, poté si rozřezal střepy z rozbitého okna zápěstí, a nakonec se zkusil bodnout dýkou. Vždy ho zachránilo služebnictvo.

Rudolf trpěl depresemi a paranoiou.
Rudolf trpěl depresemi a paranoiou.

Skvostná sbírka

Jeho jediným povyražením se tak stala rozsáhlá umělecká sbírka. Cílem tohoto sběratelství bylo vytvořit encyklopedický obraz světa.

Základ umělecké sbírky pocházel z otcových vídeňských cenností, které Rudolf převezl z Vídně do prostoru Pražského hradu, především do Letohrádku královny Anny. Další část umístil do dokončeného Španělského sálu. Současně pozval do Prahy i umělce, kteří sloužili jeho otci.

Alchymisté na prvním místě

Řada odborníků se dnes domnívá, že mimořádná záliba v hromadění cenných předmětů mohla souviset právě s císařovou s psychickou poruchou, stejně jako náklonnost k okultním vědám.

Tehdy bylo mnoho lidí přesvědčeno, že si panovník hraje s černou magií a spřáhl se s ďáblem. Samotní mystikové se v té době snažili odhalit tajemství přírody. Hlavním úkolem bylo vyrobit zlato, aby císaři pomohli zaplnit jeho prázdnící se pokladnice.

Mnoho lidí bylo přesvědčeno, že se Rudolf spřáhl s ďáblem.
Mnoho lidí bylo přesvědčeno, že se Rudolf spřáhl s ďáblem.

Opravdu měl kámen mudrců?

S alchymií se Rudolf setkal prostřednictvím svého osobního lékaře Tadeáše Hájka z Hájku. Ten podle dobových životopisců vlastnil proslulý kámen mudrců, který dokázala přeměnit jakýkoli kov na zlato, omlazovat i léčit.

Tento fakt měl být potvrzen tím, že se po jeho smrti našlo v laboratoři 84 metrických centů zlata a 60 metráků stříbra, odlitých do cihlových forem menší váhy.

Ožil skutečně Golem?

Ovšem Rudolfovy zájmy sahaly mnohem dál. O tom svědčí i vztah s rabbi Löwem, neboť se velmi zajímal o židovskou kabalu, složitý soubor tajných nauk.

Podle legend společně hovořili o vyrobení umělého člověka, hliněného Golema, kterého podle pověstí rabbi Löw opravdu sestrojil na obranu židovského ghetta před křesťany, kteří ghetto pravidelně napadali. V pohyb se Golem uváděl vložením šému.

Vypráví se, že Golema zničil samotný rabín, neboť ten kvůli včas nevyndanému šému začal rozbíjet vše, co mu přišlo do cesty.

Opravdu existoval golem?
Opravdu existoval golem?

Bratr táhne na Prahu

Protože se Rudolf příliš nevěnoval samotné vládě, měl na trůn stále větší zálusk jeho bratr Matyáš, který v rakouských zemích potlačil selské povstání, což mu zajistilo podporu šlechty, jež se začala odvracet od Rudolfa.

Vše vyvrcholilo Matyášovým tažením na Prahu. Konflikt mezi oběma bratry vyřešil až Libeňský mír, kterým si rozdělili vládu v říši. Zatímco Matyáš získal Moravu, Rakousko a Uhry, Rudolf měl pod kontrolou Čechy, Slezsko a Horní a Dolní Lužici.

Situace využily hlavně české stavy, které svou moc nad Rudolfem uplatnily při vynucení vydání Rudolfova majestátu. Ten zajistil v Českém království svobodu náboženství.

Chatrné zdraví

V té době už se Rudolf potýkal s mnoha nemocemi. Krátce před smrtí se mu udělaly na stehnech vředy, kvůli nimž nemohl ani sedět, a selhávala mu také játra. V posledních dnech začal vykašlávat krev, protože trpěl i tuberkulózou.

Podle některých informací skonal na vodnatelnost. Zajímavé je, že den před smrtí odmítl zpověď a nepřijal ani svátost umírajících, což bylo v té době skandální. Jeho smrtí v roce 1612 skončila tzv. zlatá éra a nastoupila doba tvrdé habsburské rekatolizace.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.