Jeho příběh hltají generace chlapců i dívek. Ztroskotat na pustém ostrově? Nádherné dobrodružství? Kdo ale by ten, který to opravdu zažil a jeho příběh se stal románovou předlohou?
Román Robinson Crusoe spisovatele Daniela Defoe (1660-1731) vznikl na základě osudu skotského námořníka, nevigátora Alexandra Selkirka (1676-1721). Ten plul roku 1704 Pacifikem na lodi Cinque Ports.
Velice se vyděsil, že loď, která bohužel byla v dost mizerném stavu, se brzy potopí. Poté, co se pohádal s kapitánem své lodi, nechal se proto vysadit na ostrově cca 670 km od pobřeží Jižní Ameriky, protože nechtěl riskovat smrt v troskách na rozbouřeném moři.
Loví divoké kozy
Vydržel tam celkem čtyři roky a čtyři měsíce, než se k břehům přiblížila anglická loď.
Jeho přítomnost na ostrově, který byl později pojmenován Ostrov Robinsona Crusoa, potvrdily vykopávky nálezů kružítek, která se v 18. století běžně používala k navigaci lodí.
Na ostrově si postavil dva přístřešky a také pozorovatelnu, ze které sledoval lodě plující okolo a mohl odhadnout, jsou-li to Angličané či nepřátelé. Mušketou, kterou si přinesl z lodi, lovil divoké kozy a jejich z kůží si zručně vyráběl oděvy.
Oblečený do kozí kůže přivítá 1. února 1709 své zachránce, britské námořníky, na opuštěném ostrově Más a Tierra (dnes pod názvem Ostrov Robinsona Crusoe nedaleko jihoamerického Chile).
Před věřiteli ho vysvobodí smrt
Sám Defoe má také docela dobrodružný osud. Za jeden z pamfletů, který sepíše proti anglikánské církvi se 31. července 1703 ocitá na pranýři. Legenda ale říká, že dav nelynčoval, ale naopak zasypával květinami a pil na jeho zdraví.
V životě si vyzkouší pobyt ve vězení i úlohu tajného agenta. Svůj slavný román o trosečníkovi pošle na pulty knihkupectví 25. dubna 1719 a dílo se stane trhákem. Defoe proto sepíše dvě pokračování. Nakonec se ale musí schovat před naštvanými věřiteli. Před jejich hněvem ho vysvobodí smrt.