Málokterý živočišný druh vzbuzuje v lidech tolik rozporuplných emocí jako pavouci. Někteří je milují, jiní se děsí jen pohledu na ně. Pavouci s námi sdílejí naše domovy, najdeme je téměř všude, kam se jen lidé mohou dostat, a některé pavoučí druhy dokonce dokáží překonat velké vzdálenosti letem ve vzduchu, a to za pomocí svého vlákna.
Vědci tomuto způsobu pavoučí přepravy říkají balooning.
Balooning byl u pavouků poprvé pozorován už v 17. století. Až do nedávna ale nebylo nikdy zdokumentováno, jak pavouci vlastně ze země vzlétávají. O tento nový objev se zasloužili až vědci z Berlína, kteří umístili čtrnáct pavouků do speciálních vzduchových tunelů, kde se pokoušeli zachytit jejich vzlet.
Vědci popisují, že pavouci velmi dlouho a pečlivě vybírají ten správný vítr, který měří za pomocí chloupků na svých nohách. Své nožky také střídavě zvedají do vzduchu, zatímco se snaží odhadnout sílu a směr větru.
V tu pravou chvíli pak pavouci vystřelili do vzduchu vlákna dlouhá až čtyři metry, které se dohromady složí v trojúhelníkový útvar. Na tomto provizorním křídle se pak pavouci dokáží vznést do vzduchu.
Zde mohou překonávat velké vzdálenosti, nebo nás děsit přistáváním v naší bezprostřední blízkosti.