Každý den kolem toho chodíte, každý den to používáte, a i přesto si neuvědomujete, že něco takového vůbec existuje. To ovšem platí jen do té doby, než se vám to rozbije a odborník vám neřekne, že je potřeba vyměnit transformátor.
Jestliže jste se také rozhodli dozvědět se více, abyste nevypadali před opravářem jako úplní laici, v tomto článku se dozvíte základní informace.
Co je to transformátor?
Nejjednodušší definice, kterou můžeme uvést je, že transformátor je měničem střídavého napětí.
Používá se tedy ke změně napětí elektrického zdroje, a to jak ke snížení, tak i ke zvýšení. V praxi to znamená například, že sníží napětí vedoucí z hlavní zásuvky z obvyklých 230 V na napětí 19 V, který potřebuje váš notebook.
Jak funguje?
Možná si někdo z vás ještě pamatuje základy fyziky ze školy, konkrétně elektromagnetismus.
Pokud ne, nevadí! Paměť vám osvěžíme.
Když jakýmkoliv drátem protéká proud, vytváří se kolem něj velice slabé magnetické pole. Kdybychom chtěli toto pole zesílit, stačí zamotat tento drát do cívky. Tím vznikne magnet s oběma póly a pole bude mnohem koncentrovanější a silnější.
Pokud bychom chtěli sílu elektromagnetu ještě zvýšit, stačí cívku vyplnit nějakým kovem. A na tenhle princip funguje první, neboli primární, cívka transformátoru.
Jak již bylo zmíněno, transformátory využívají střídavý proud. To znamená, že proud neustále přeskakuje z jednoho směru na druhý. Díky tomu, se mění poloha severního a jižního pólu elektromagnetu, a to až 50krát za sekundu. Právě tato frekvence je běžná pro klasické zásuvky.
Druhá, neboli sekundární, cívka slouží jako generátor. Po vložení drátové spirály do magnetického pole dochází k indukci elektrického proudu.
Když to tedy shrneme. Primární cívka vytváří magnetické pole s měnícími se póly (tzv. střídavé napětí). Do tohoto pole je umístěna sekundární cívka, ve které vzniká indukované magnetické napětí.
Typy transformátorů
Toroidní transformátor
Toroidní transformátory mají specifickou konstrukci.
Tvoří ho jádro ve tvaru prstence a měděné vinutí, které je navinuté kolem jádra. Těmito transformátory probíhá vždy střídavý proud.
Elektronické transformátory
K přeměně napětí využívá transformátor elektroniky. Transformátor usměrňuje proud na stejnosměrný. Je hlučnější a má slabší výkon.
Proč je používat?
Ten nejpodstatnější důvod, proč transformátory používáme je bezpečnost.
S jejich montáží se můžete setkat především v místech, kde hrozí kontakt s vodou a riziko zasažení elektrickým proudem, tzn. koupelny nebo bazény.
Už jste se dočetli, že transformátor je součástí většiny elektrických spotřebičů, od nabíječky k telefonu až po nějaké druhy osvětlení. Avšak nejdůležitější je právě v koupelně.
V této chvíli již víte, že snižuje napětí elektrického proudu vedené v kabelech. Nejčastěji na napětí 12 V, které neublíží tolik, jako napětí 230 V, které nám jde ze zástrčky.
A to jsou právě parametry, na které byste se měli dívat při výběru transformátoru, tzn. vstupní a výstupní napětí.
Koupelnové zóny
Je zřejmé, že v koupelně hrozí největší riziko zasažení elektrickým proudem, a právě proto instalace těchto zařízení musí být v souladu s normou ČSN 33 2000-7-701.Tato norma definuje ochranné zóny takto:
Zóna 0 – Do této zóny se zahrnuje prostor v oblasti koupelnové vany či sprchové vaničky (např. podvodní osvětlení). V této oblasti je povoleno instalovat zařízení maximálně s napětím 12 V. Nainstalovat jej můžete do vnitřní části vany.
Zóna 1 – Sem patří stěny a strop nad vanou a sprchový kout až po výšku upevnění sprchové hlavice, nebo alespoň 2,25 m nad podlahou. Povoleno je instalovat zde zařízení s ochranou proti tryskající vodě (např. ohřívače vody).
Zóna 2 – Do této zóny se řadí strop kolem zóny 1 do výšky až 3 m od podlahy a 60 cm od vany. V této oblasti je povoleno instalovat např. ventilátory.
Zóna 3 – Ve vzdálenosti 3 m od vany a výšky 2,25 m od podlahy je povoleno instalovat zásuvky se silným napětím 230 V.
Teď je vám už jistě jasné, že transformátory jsou důležité především v zóně 0, kde napětí nesmí přesáhnout 12 V.