Domů     Tragický příběh téměř neznámého vědce Ericha Hudce
Tragický příběh téměř neznámého vědce Ericha Hudce
19.10.2024
Creative Commons Attribution 3.0

Zámek v Kunštátu sice nepatří mezi nejproslulejší u nás, odehrál se tu ale jeden velmi děsivý a záhadný příběh. Jednalo se o jeden z prvních velkých zločinů nastupujícího režimu a rozhodně bychom na něj neměli zapomenout.

Dne 8. června 1948 zde byla za dosud nevyjasněných okolností zavražděna rodina špičkového vědce Ericha Hudce. Že jste o něm dosud neslyšeli? Snad je to způsobeno tím, že si představitelé komunistického režimu přáli, aby se na tohoto geniálního muže zapomnělo.

Jenže proč? Vždyť Hudec byl jedním z otců televizního vysílání a přenosů informací na dálku vůbec. Jeho tajné patenty užívalo dokonce i americké námořnictvo.

Protože ale jeho rodina zemřela za tragických, a hlavně velmi podezřelých okolností, o Hudcovi se v tehdejším Československu téměř nemluvilo. My se to nyní pokusíme alespoň z části napravit.

Získali mocné nepřátele

Syn českých rodičů se narodil 19. června 1901 v Berlíně, a právě zde také později při berlínské olympiádě uskutečnil vůbec první televizní přenos v historii.

Za války musel pracovat pro nacisty a při náletech na Berlín bylo jeho výzkumné pracoviště přesunuto do jedné obce u Prahy.

Tehdy se Erich, který nikdy nezapomněl na svůj český původ, projevil jako velký vlastenec a zachránil radiostanici, která byla jednou z klíčových stanic v protektorátu.

Po válce se musel Erich přesunout i s celou svou rodinou do zámku v Kunštátu, kde pro něj byly zřízeny výzkumné laboratoře. Na počátku celé tragédie pak byla zřejmě půjčka na pokračování jeho výzkumů. Manželé Hudcovi kvůli ní totiž získali mocné nepřátele. Zvláště Rudolf Barák, pozdější ministr vnitra, měl s Hudcem velký problém.

Rudolf Barák neuměl odpouštět

Sice tehdy ještě neměl takové kompetence, aby mohl zastavit Erichovy výzkumy, ale moc dobře si pamatoval, že byl přehlasován, když se o půjčce jednalo. A jak o něm bylo známo, Rudolf Barák nechtěl a ani neuměl odpouštět.

Byl snad on pravým strůjcem tragédie, ke které v zámku došlo? Jistě to nevíme, leccos však tomu nasvědčuje.

Navíc si nikdo dodnes nedovede představit, že by Erichova milující manželka Hildegarda byla schopná zavraždit jejich syna a pak spáchat sebevraždu skokem ze zámeckého okna.

Ač se nám to dnes může zdát přinejmenším podivné, právě tak zněly závěry tehdejšího vyšetřování.

Zoufalý zápas o život

K tragédii došlo poté, co se Erich Hudec nevrátil ze služební cesty do zahraničí a z exilu připravoval i útěk manželky a syna. Fotografie pořízené na místě činu naznačují trochu jiný než oficiální příběh.

Příběh o ženě, která ze všech sil bojovala o život a která zcela jistě nechtěla zemřít. Už na první pohled je totiž zřejmé, že Hildegarda v dlani pevně svírala šlahoun břečťanu, jako by se ho chtěla při pádu zachytit.

Jako by doufala, že právě tento poslední zoufalý pokus jí může zachránit život. Na dalších snímcích pak můžeme vidět, že do té doby souvislý porost břečťanu na zámecké zdi pod oknem, z kterého měla Hudcova manželka vypadnout, je stržen.

Je tak zcela evidentní, že zde došlo k zápasu o život, který vzorná manželka a milující matka prohrála.

Měla z čeho zaplatit

Že je na celém příběhu leccos podivného, dokázala nedávno i briliantová souprava, kterou kdysi Hildegarda ukazovala svému příbuznému. Tehdy mu prý říkala, že pokud by došlo na útěk a skrývání, tak má z čeho zaplatit.

Jaký to byl šok, když tento příbuzný, dávno po těchto událostech, navštívil výstavu, která měla národu ukázat, co vše Rudolf Barák nakradl během své činnosti. Na vlastní oči tam totiž spatřil soupravu, kterou mu kdysi Hildegarda ukazovala.

Stál Rudolf Barák za strašlivou vraždou Hudcovy manželky a syna? To dodnes nevíme. Jedno je ale více než jisté – skutečné pachatele zcela jistě znal a pravděpodobně je i kryl.

Proč rodina Ericha Hudce pobývala po válce na Kunštátském zámku? Erich byl totiž po konci války zadržen, avšak jakmile došlo k prověření jeho dosavadní činnosti, byl propuštěn na svobodu. Do roku 1946 pak spolu se svou rodinou obýval Brázdovu vilu v Říčanech, kde měl mít ke svým výzkumům vytvořeny vhodné podmínky. To se ale nelíbilo některým redaktorům Rudého práva, a tak vyšel článek o „arogantním říšském Němci, který obývá přepychovou vilu“. Aby byl tento skandál ututlán, bylo Hudcovi uděleno domovské právo v Boskovicích, kde měla kořeny jeho rodina.
Proč rodina Ericha Hudce pobývala po válce na Kunštátském zámku? Erich byl totiž po konci války zadržen, avšak jakmile došlo k prověření jeho dosavadní činnosti, byl propuštěn na svobodu. Do roku 1946 pak spolu se svou rodinou obýval Brázdovu vilu v Říčanech, kde měl mít ke svým výzkumům vytvořeny vhodné podmínky. To se ale nelíbilo některým redaktorům Rudého práva, a tak vyšel článek o „arogantním říšském Němci, který obývá přepychovou vilu“. Aby byl tento skandál ututlán, bylo Hudcovi uděleno domovské právo v Boskovicích, kde měla kořeny jeho rodina.

Na jejím těle se nenašly stopy krve

Tehdejší státní moc to ale viděla jinak. Závěr vyšetřování vyzněl tak, že Hildegarda nejprve zavraždila svého malého syna a pak sama vyskočila z okna. My už ale víme, že tak to být v žádném případě nemohlo.

Vždyť zranění Hildegardy ani náhodou neodpovídala pádu z okna. Stejně tak nemohla zavraždit svého syna sekyrou. Na jejím těle a šatech se totiž nenašly žádné stopy krve, což znamená, že nemohla provést onen zběsilý útok na svého chlapce.

Vše spíš nasvědčovalo tomu, že se i se synem chystala utéci do ciziny za manželem. V místnostech, které rodina obývala, se totiž našel kufr sbalený na cestu. Je tak více než zřejmé, že zde došlo ke dvěma strašlivým vraždám. Ale byly opravdu jen dvě?

Neštítili se zabít malé dítě

Pachatelé na místě činu totiž zanechali stopy, které naznačují, že došlo ještě k jedné násilné smrti. Našel se zde totiž plánek trasy ze Skalice nad Svitavou do Kunštátu.

Namalovaný plánek evidentně použil najatý převaděč, který měl pomoci Hildegardě a jejímu synovi, na své cestě k zámku. Můžeme se tak jen domnívat, že byl odhalen a těsně před tím ještě schoval plán, podle kterého se k zámku dostal.

Tělo onoho převaděče se ale nikdy nenašlo. Zřejmě ho ale potkal stejný osud a jako Hildegardu a jejího syna Oldřicha. Je strašné, že se brutální vrazi neštítili zabít malé dítě. Vždyť z dochovaných snímků je jasné, že se Oldřich pokoušel svým katům uniknout.

Jeho osud je stále obestřen tajemstvím

Měl začerněné nohy, jako by se chtěl na poslední chvíli ukrýt ve strojovně výtahu, která se v zámku nachází. Mrtvý chlapec byl ale nalezen ve své posteli a jen stěží můžeme předpokládat, že by ho jeho starostlivá maminka uložila ke spánku se špinavýma nohama.

A je už vůbec nemyslitelné, že by jej sama zavraždila. V případu rodiny Ericha Hudce tak stále figuruje celá řada záhad a tajemstvím je obestřen i osud špičkového vědce. Od roku 1948 o něm dlouho nebylo nic známo, jako by se úplně vypařil z povrchu zemského.

Až před nějakým časem ohlásili badatelé úspěch. V americkém archivu v Kansasu se podařilo objevit obrovský soubor několika set stran materiálu, týkajících se vstupních procesů a víz Ericha Hudce ve Spojených státech.

Před zákonem je stále vražedkyní

Můžeme se tak domnívat, že se Erich Hudec po vyvraždění své rodiny schoval v Americe. Tam urychleně registroval své patenty, které byly až do té doby utajeny a poté zcela jasně sloužily v obranném průmyslu a uplatnilo je i americké námořnictvo.

Další Hudcův osud je ale opět opředen velkým tajemstvím a legendy se šíří i o jeho záhadné smrti v roce 1972. Vždyť ani koroner si tehdy nebyl jistý skutečným datem jeho smrti.

Pomsta komunistického režimu se tak nejspíš nezastavila ani smrtí Hildegardy Hudcové a malého Oldřicha. Najatí vrazi si možná Hudce našli i v Americe a tam jej bez milosti zabili. Ani tím to ale zdaleka neskončilo.

Společný hrob matky se synem na kunštátském hřbitově byl totiž zrušen ještě před uplynutím zákonné lhůty. Badatelé se nyní snaží alespoň o očištění jména Hudcových. Vždyť před zákonem je Hildegarda stále vražedkyní.

Zdroje informací: novinky.cz, medium.seznam.cz, blesk.cz, cs.wikipedia.org
Úvodní foto: Creative Commons Attribution 3.. Foto 2: commons.wikimedia.org, autor neznámý, volné dílo.
Související články
Věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz